'Hayatımı beş kez yazdım...'

'Hayatımı beş kez yazdım...'
'Hayatımı beş kez yazdım...'
'Benden Sana Yamalı' altı kitap altmış pâre Hüseyin Peker şiiri. Bu kitabı okumaya sondan mı başlamalı!
Haber: HÜSEYİN ALEMDAR - alemdar6105@gmail.com / Arşivi

Ağladığı telefonları hâlâ kusur sayan, aşk dahil her şeyle parmak uçlarıyla konuşan, yaşıtı ve yaşıtı olmayan her şiir insanını baba açlığıyla seven Hüseyin Peker’e duyduğum sevgi ‘İnsan Arkadaşınındır’la başlar. Onun insan yanının aynası görünümündeki bu ilk kitaba sığdırdığı kırk dokuz şiir dostsuz dolaşanlara arkadaş mektubu niteliğindedir. Öyle ki, şiirlerin birçoğu dönemin etkin dergileri Soyut, Papirüs, Yordam, Şiir Sanatı ve Dost gibi dergilerde yayımlanmış olup, her biri anı ve yaşanmışlık renklerindedir. “Şiirin içinden yetiştik bilirsin/ Dergilerde, nice büyük ozanla yarıştık kimi günler/ Külebi’yle, Necatigil’le, Cemal’le/ Aynı sayfalara dizildik/ Kimi gün daha çok ilgi çekti adımız/ Haykırarak kapattığımız roman sayfasında/ Maden bulmuş gibi duyarlık kaptığımız genç günler/ Bir kitapla birleştiremedik/ Ozanlığımız kaldırımdan öteye gidemedi/ Hep bir bulut dolaştı sanatla aramızda” demişse, şiir ve arkadaşlık hatrınadır. Yıllar sonra yazdığı Kuyuda şiirinin giriş dizesi “hayatımı beş kez yazdım deniz taşlarına” şairliğinin paradoksalıdır bir bakıma. İlk şiirlerini tamı tamına beş kez yaşayan ve yazan Peker’in, “hayat işleri” yüzünden yaklaşık yirmi yıllık bir gecikmeyle dönüp tekrardan şiire tutunması Türkçe şiirin kaidesini bozan en büyük istisnalardan biri olsa gerek! İlk şiirler toplamı ‘İnsan Arkadaşınındır’la, kendini 1997 Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü tutamağıyla dostluk ve arkadaşlık tadında modern Türk şiirine eklemleyen şairin her koşusu fırtına işaretidir artık. 

Doğru bir adres
Louis Aragon’un “Her imge bir tufan yaratmalıdır” sözünü şiirin bütünü gibi anlayıp algıladığından olacak erken başyapıtı sayılan ‘Yer Bezinden Bir Köle’yi üç sarsıntıda otuz dokuz şiirle yazar. Bundan böyle tüm boşlukları kapatmak ve daha bir hızlanmak adına kaderi ve tuzakları bozma acelesi bir şairdir Peker; bundan olacak, onda, yaşamanın ve yazmanın kalem ve kılıçları kandır giderek! Gümüş Kravat’tan Bezgin Atlas’a, Avlak’tan Ateşin Zilleri’ne, Boşanma’dan Şairi Nasıl Bilirdiniz?’e şairin resmi tarihine birer dipnottur art arda söyledikleri. Çünkü, erken doğmuş olmanın gizli öznesi ve hayata zorunlu gecikmenin yırtıcı imgesidir artık; bundan olacak çabuk kulaçlamalıdır günlerin ötesini. “Erken doğdum, neden söylemediniz?/ Çabucak bitti, alnımdaki ter size kaldı/ Şimdi bana giydirilen beyaz elbisede/ Boynuma bağlanan küçük ip dizisinde/ Kahramanı bendim desem boşa çıkacaktınız” söyleminde “genç ozan” yanı dize dize hâr, “gezgin yaşı” il il ilçe ilçe büsbütün renginârdır.
Şiirin söylenen şeyden öte söyleyiş biçimi olduğunu keşfe çıkmak isteyenler için doğru bir adrestir Peker’in şiiri. Öyle ki, başlangıçtaki masumiyetin yıllarla birlikte pertavsızca pervasızlığa dönüşebileceğini bile Ece Ayhan şiiri paraleli etik ve estetik bir kurguyla poetikasının bir parçası yapar. Sözcüklerin altındaki sözcüğü, dilin altındaki dili bulmak ise cabası. Şiirlerine ve kitaplarına ad bulmada usta Peker’in, ‘Ses Salkımları’ adını verdiği üçüncü kitabı ise bir şölendir. Polen saati bir zamandan kuş geçimi bir âna, saz arkadaşlığı bir kardeşlikten şiiri pençe bir dostluğa yaşantı sarmaşığı gibi hayata bağlanır. Bir yerde hüzne derkenardır onun şiiri; durduk yerde Ender İzne Gelmiş der: “Ender izne gelmiş, teknesi kaç kez paramparça/ Göğüs tahtası defalarca değişmiş/ Kulakları kırık dökük/ –Bu park, ortasına havuz konmuş iki zamanlı/ Ağını parçalayan bu sokaklar benim değil/ Güneş de yeni, sazını söyleten güneş/ Hoşgörü yıldızı güneş de, beni ışıtan güneş değil demiş/ Yanağından öpmeye uzandım ertesi günlerde”. Eğilip yanağından öptüğü ölüme direnen bir şairdir, iki zamanlı arkadaşlıklardır, hoşgörü yıllarıdır, şiire düşmüş yeni güneştir; yoksa sonrasında yaşanan ve yazılan şiirler Pusula Hatası da olmaz Tek Vuruş da! ‘Benden Sana Yamalı’ altı kitap altmış pâre Hüseyin Peker’in toplu şiirler kitabı. Bu tür kitapları okumaya sondan mı başlanmalı! Sahi, şiir yıllıklarını okumaya şairin gencini öncelemek adına sondan başlardı ya İlhan Berk... Peker’in Avcı Çayı adıyla kitabın sonuna eklediği yetmiş üç şiirlik bu bölüm hem gerçek bir kitap oylumunda hem de her şiir İlhan Berk ve Ece Ayhan gençliğinde!


BENDEN SANA YAMALI
Toplu Şiirler
Hüseyin Peker
Kırmızı Yayınları
2011, 552 sayfa, 24 TL.