Her gün için bir iyiliğin romanı

Her gün için bir iyiliğin romanı
Her gün için bir iyiliğin romanı
Haber: Özlem Karahan / Arşivi

Sheila Roberts, ‘Melekler Sokağı’ adını verdiği romanında Jamie, Sarah ve Emma’nın hepimizden parçalar taşıyan ve umut dolu hayatlarını duru anlatımı ve hiçbir şeyin imkânsız olmadığını gösteren başarılı hayal gücüyle okurlarına aktarıyor. Yaşadıkları yeri daha mutlu bir yere dönüştürmek için en başta sadece birbirlerine inanan, başkalarına iyilik yaparken kendi yaralarını da sarmayı öğrenen bu üç kadına, bir süre sonra bütün Heart Lake inanacak ve insanlar her gün bir iyilik yapmanın mutluluğunu doyasıya yaşayacak.
Son iki müşterisini de Çikolata Evi’nin kapısından uğurlayan Jamie Moore, çocukluğunun geçtiği ve yıllar sonra yeniden kendine ait olan hayatını kurmak için döndüğü Heart Lake’in, ona gülüşünü yeniden kazandırdığını düşünüyor... Grant’le evli olduğu yıllar içinde çektiği sıkıntılar, yediği onca dayak ve Los Angeles’taki mutsuzluk dolu günleri sona ermiş, burada açtığı Çikolata Evi ve en yakın arkadaşları Sarah ile Emma sayesinde yalnız olmadığını, en önemlisi başarabileceğini öğrendi.
Sarah Goodwin ise şu sıralar zor günler geçiriyor. Kızı ve her şeyden çok sevdiği iki minik torunu, damadının işi nedeniyle Doğu Yakası’na taşınıyor. Sarah, torunları olmadan ne yapacağını kestiremiyor. Kocası Sam, günün büyük bölümünü çalıştığı itfaiye istasyonunda geçirirken, o da Tatlı Şeyler adını verdiği fırınında birbirinden güzel kurabiyeler, hamur işleri yapıyor; ama tüm bunlar torunlarına duyduğu özlemi azaltmaya yetecek mi, bilemiyor.
Emma Swanson yine büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. Hayatındaki en büyük tutkusu kırkyama yapmak olan Emma’nın tüm varlığıyla birlikte bankadan çektiği krediyi de yatırarak açtığı Material Girls Kırkyama Dükkânı’nda işler pek de iyi gitmiyor. Böyle giderse dükkânı çok kısa zaman sonra kapatmak zorunda kalacak... Bunun yanında, bu dükkânda birçok sosyal sorumluluk projesi yaparak insanları mutlu etmeyi istemişti ve işte bu akşam için düzenlediği çalışmaya annesi ve büyükannesi dışında hiç kimse gelmedi. ‘Yine başarısız oldun’ diyor kendi kendine. ‘Birilerine iyilik yapmak artık kimsenin umrunda değil belki de...’ Jamie, Sarah ve Emma; yaşadıkları yerin eskiden olduğu gibi yine iyilik dolu insanlarla, gülücüklerle ve samimi ilişkilerle dolmasını hayal ederken, Sarah ortaya bir fikir atıyor: “Neden her gün bir iyilik yapmıyoruz?” Ve bu soruyla birlikte hikâye başlıyor.
Sarah, Tatlı Şeyler fırınında çocuklara ücretsiz hamur işi kursları vermeye başlıyor, Material Girls Kırkyama Dükkânı’nda bedava battaniye dağıtan Emma neredeyse iflasın eşiğine geliyor. Cadılar Bayramı’nda kaybolan bir çocuğu Çikolata Dükkânı’na alan ve çocuğun ailesini bulan Jamie ise hiç beklemediği bir anda, bir daha çıkarmamak üzere gömdüğünü sandığı duyguların yeniden filizlenmesiyle zor günler yaşıyor. Bir süre sonra, sadece üç kişiyle başlayan her gün bir iyilik yapma kampanyası tüm Heart Lake’e yayılıyor. ‘Melekler Sokağı’ aşk, erkekler, kadınlar, çocuklar ve tabii kediler üzerine eğlenceli ve huzur dolu bir kitap . Amazon’un 2009’da en iyi kitap olarak seçtiği ‘Melekler Sokağı’nın sonunda ayrıca, Sarah ve Jamie’nin dükkânlarında yaptıkları tatlı ve kurabiyelerin tariflerini denemek de zevkli olacaktır.


MELEKLER SOKAĞI
Sheila Roberts
Çeviren: Gülgün Kozan
Derin Kitap
2009, 311 sayfa,
18.9 TL.


Jamie’nin tariflerinden biri
Çikolatalı Naneli Turta:
Fırınlanmış turta hamuru
(hazır turta hamuru kullanabilirsiniz
veya kendiniz hazırlayabilirsiniz).
1 fincan tereyağı
2 fincan pudra şekeri
110 gram erimiş bitter çikolata
4 yumurta
3/4 tatlı kaşığı nane özü
2 tatı kaşığı vanilya özü 

Hazırlanışı:
Tereyağı ve şekeri mikserle karıştırarak krema haline getirin. Erimiş çikolatayı ekleyip iyice karıştırın. Yumurtaları bir seferde ekleyin ve diğer tatlandırıcıları katın. Karışımı turta kalıbının içine koyun ve katılaşana kadar dondurun. Turtayı krem şantiyle, çikolata parçalarıyla, nane şekeri veya hindistan ceviziyle servis edebilirsiniz. Sekiz kişiliktir.

Kitaptan


  ETİKETLER:

  Hindistan

  ,

  amazon

  ,

  kitap

  ,

  aşk

  ,

  Akşam

  ,

  zaman

  ,

  sosyal

  ,

  dolu