Heybeli'de mehtap cinayetleri

Heybeli'de mehtap cinayetleri
Heybeli'de mehtap cinayetleri
Önay Yılmaz, üçüncü polisiye kitabında daha çok klasik polisiyeye ağırlık vermiş. Heybeliada'nın tarihi ile gerilimi çok iyi harmanlamış ve gerçekten okumaya değer bir polisiye ortaya çıkarmış
Haber: MENDERES ÖZEL - menderes.ozel@milliyet.com.tr / Arşivi

Heybeliada’da geçen bir cinayet romanı elime geçtiğinde, çocukluğu Heybeli’de geçmiş biri olarak müthiş bir heyecan duydum. İşlenen cinayetlerin tanıdık mekânlarda olması, yıllarca yürüyüp koştuğum sokak ve caddelerde nefes nefese geçen kovalamacalar, beni ister istemez geçmiş günlere götürdü… ‘Heybeliada Cinayetleri’nde, tanıdık karakterler gazeteci Ahmet Kerim ile dedektif Çetin Akın’ı yine sır dolu cinayetler zincirinin içinde, Heybeliada’yı kan gölüne çeviren bir seri katilin peşinde buluyoruz.
Her şey iki emekli polisin cinayetiyle başlar. Katilin kurbanların üzerinde birtakım şifreli mesajlar bırakmasıyla dedektifler soluğu Heybeliada’da alır. Dedektif Çetin Akın bu olayın içine yakın arkadaşı gazeteci Ahmet Kerim’i bir şekilde yine dahil eder. Ve ikili her zaman olduğu gibi Heybeliada sokaklarında katilin izini sürerler. Bu kez yanlarında Heybeliada’yı iyi tanıyan ve onlara rehberlik eden bir de profesör vardır. Katil, kurbanlarının cesetlerini, adanın simgelerinden Heybeliada Sanatoryumu, Ruhban Okulu gibi yerlerde bırakır.
Her cinayet, bir sonraki cinayetin yeri hakkında ipuçları da vermektedir. Kurbanlarını boğazlayarak öldürmek için Heybeli’nin meşhur mehtaplı gecelerini seçen katil, ipuçlarını dörtlükler yazarak vermektedir.
Bu olay, Ahmet Kerim’in rakip bir gazetede çalışan sevgilisi Selin Aloğlu’nun da ilgisini çeker. Hırslı bir gazeteci olan Selin, bir anlamda sevgilisi Ahmet Kerim’le mesleki rekabete girer ve ona gazetecilik tabiriyle sürekli haber atlatır. Bundan büyük keyif alan Selin, Ahmet Kerim’in ondan mesleki anlamda intikam alacağından çekinir ama hırsı ağır basar ve haber atlatmayı artık bu olayda bir alışkanlık haline getirmeye başlar. Bu durum Ahmet Kerim’in oldukça canını sıkar. Ve Ahmet Kerim, Selin’den intikam almak ve onun burnunu sürtmek için çeşitli planlar düşünür.
Heybeliada’nın sokak ve caddelerinde adayı kan gölüne çeviren seri katili kovalayan dedektiflerin ve Ahmet Kerim’in kafasında şu soruların yanıtları dolaşmaktadır: “Katil neden mehtaplı geceleri seçmektedir?” “Kurbanlarının üzerinde şifreli mesajlar bırakmasının anlamı nedir?” Dedektifler olayı derinleştirdikçe, şüpheli sayısının da arttığını görürler. Heybeliada Sanatoryumu’ndan emekli olan ve adada madencilik işine giren eski doktorları kim ve neden öldürmek istemiştir? Dedektifler bu sorunun peşinde soruşturmalarını derinleştirdikçe, katil olabilecek şüpheliler de tek tek ortaya çıkmaya başlar. 

Korku adası
Kitapta dedektifler ve gazetecilerle birlikte seri katilin peşinde soluk soluğa koşarken, Heybeliada’yı da yakından tanıyoruz. Önay Yılmaz, üçüncü polisiye kitabında daha çok klasik polisiyeye ağırlık vermiş. Cinayetler, seri katil, izler, ipuçları, şüpheliler, dedektifler ve yanıt arayan sorular ekseninde süren bir polisiye yazmış. Klasik polisiyelerden tek farkı cinayetlerin çözümünde en büyük rolü, ‘Poseidon’un Laneti’ ve ‘Ölüm Deltası’ kitaplarında olduğu gibi gazeteci Ahmet Kerim’in üstleniyor olması. Kerim’in dikkatli ve inatçı karakteri, titiz gazeteciliğiyle birleşince olayın çözümüne büyük katkı sağlıyor. Uyanık dedektif Çetin Akın da, baskılara, eleştirilere ve yakınmalara rağmen Ahmet Kerim’in bu özelliğinden yararlanmayı asla ihmal etmiyor. Bunu bir kompleks haline getirmiyor. Önemli olan tek şey olayın çözümü, katilin ortaya çıkması... Gerisi onun için sadece teferruat...
Sonuç olarak Yılmaz, Heybeliada’nın tarihiyle gerilimi çok iyi harmanlamış ve gerçekten okumaya değer bir polisiye ortaya çıkarmış. Kitabı merak edenlerle ilgili küçük bir ipucu vereyim. Sonunu okuduğunuzda benim gibi siz de şaşıracaksınız. Okuyanı ters köşeye yatıran şaşırtıcı bir sonu olduğunu söyleyebilirim. Ahmet Kerim’in sonunda gazeteci sevgilisinden nasıl intikam aldığına da dikkat!

HEYBELİADA CİNAYETLERİ
Önay Yılmaz
Destek Yayınları
2011
463 sayfa, 24 TL.


  ETİKETLER:

  Cinayet

  ,

  İntikam

  ,

  haber

  ,

  Gazeteci

  ,

  emekli

  ,

  klasik

  ,

  katil

  ,

  zaman

  ,

  dolu