İki hayat, iki seks skandalı

İki hayat, iki seks skandalı
İki hayat, iki seks skandalı

Julian Assange

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın ve Sarah Palin'in başına gelenlerin, iddaların ucu sekse dayanıyor. Assange'ın 'yaşamöyküsü' çalındı, Palin'in siyah erkekleri sevdiği iddia edildi
Haber: ZEYNEP HEYZEN ATEŞ - heyzen@mail.org / Arşivi

Bu haftanın ilk haberi önce sızdırdğı bilgiler sonra da cinsel taciz davasıyla gündeme gelen Assange ve otobiyografisi. Wikileaks’in kurucusu Julian Assange devam eden yargı sürecinin masraflarını karşılayabilmek ve derdini halka anlatabilmek amacıyla otobiyografisini yazmaya karar vermiş ve Canongate yayınlarıyla bir anlaşma imzalamıştı. Ama otobiyografinin yayımlanma zamanı geldiğinde hiçbir şey beklendiği gibi gitmedi ve iki taraf mahkemelik oldu. Şöyle diyordu Assange, yayınevinin Eylül ayında yayımladığı otobiyografi için: “Bu kitabın ‘yazarı’ ben değilim ama Andrew O’Hagan tarafından kaleme alınan metnin telif hakkı bana ait. Bu metni benim iznim olmaksızın yayınlayan Canongate’in yaptığı kontratımızın, haklarımın ve bana verilen sözlü teminatların ihlalidir. Bu kitabın bilgi edinme özgürlüğü için hayatım boyunca verdiğim mücadeleyle ilgili olması gerekiyordu. Bambaşka bir şeye dönüştü. Canongate’in izinsiz olarak bu kitabı yayınlamasıyla yaşananlar bilgi özgürlüğüyle ilgisi olmayan ayak oyunları, oportünizmden ve birkaç kuruş kazanmak için insanları kandırmaktan başka bir şey değil.” 

Yaşananların özeti
Elbette herkesin kafasında bu kavganın reklam amaçlı olup olmadığına dair soru işaretleri var. Independent bu soruları aydınlatmak adına bugünlere uzanan süreci hatırlatan bir yazı yayımladı. İşte ana hatlarıyla yaşananlar: Otobiyografisinin yayımlanmasını hiç istemedi. Geçen yıl Wikileaks’in yüzü olduğundan beri onun hikâyesi Wikileaks’inkinin önüne geçti. ‘Amaç’ın ‘adam’ın gölgesinde kaldığını söyleyerek geçen sonbaharda gruptan ayrılanlar oldu. Kırk yaşındaki Avustralyalı önce kitap fikrine sıcak bakmadı çünkü durumu daha da kötüleştirmek istemiyordu. Ama İsveçli yetkililerin açtığı cinsel taciz davası yüzünden paraya sıkışında başka seçeneği kalmadı. İskoç bir yayınevi olan Canongate rakiplerini yenip Assange ile 6 haneli bir avansı içeren bir anlaşma yaptı. Geçen Aralık ayında Assange, yayınevinden ve New Yorklu yayıncı Alfred A. Knopf’tan ‘yarı manifesto yarı biyografi’ denilen metni yazmak için avansını aldı. Canongate çalışmalarını sürdürüp dünyanın çeşitli ülkelerindeki 38 yayınevine kitabın haklarını sattı ve İskoç yazar Andrew O’Hagan gölge yazar olarak tutuldu. Assange ile 50 saat çalıştılar. (Assange’ın basın bildirisinde şu cümle de geçiyor: “Yayıncıya ben ya da Andrew O’Hagan tarafından herhangi bir metin teslim edilmedi. Nezaketen hala üzerinde çalıştığımız ‘taslak’ Andrew O’Hagan tarafından sadece ve sadece gidişatı görmeleri amacıyla kendilerine yollandı.”) O dönemde Assange açıklamalarında bu kitabın halka hükümetleri bir araya getirecek bir metin olmasını umduğundan bahsediyordu. Assange, mart ayında ilk taslak kendisine ulaştırıldığında anlaşmayı iptal etmek istedi, “anılarını yayınlamak fahişeliktir” diye bir açıklama bile yaptı. Yayıncılarsa bu yakınmaların nereden kaynaklandığını bilmediklerini dile getirdiler, Assange daha bir hafta önce kitap için yapılan fotoğraf çekimlerine katılmamış mıydı? Derken çeşitli kaynaklardan kitabın az manifesto-bol dedikodu olmaya başlamasının Wikileaks’in kurucusunu rahatsız ettiği öğrenildi. Assange 7 Haziran’da kontratını iptal etmek için Canongate’le temasa geçti. Bu durum Canonagte’i paniğe sürükledi çünkü kitabın hakları çoktan satılmış, paralar harcanmıştı. Pazarık etmeyi denediler ama Assange anlaşmayı reddetti. Ona kitabı bitirmesi için iki ay daha verdiler ama her hangi bir ilerleme kat edilmedi. Yayıncının avukatları, verilen 400 bin sterlinlik avans yayınevine iade edilmediği için kitabı yayınlama hakkına sahip olduklarını savunuyor. 

İddialar ve iddialar
Burada bir detaya açıklık kazandırmak gerekiyor belki –bahsi geçen avans yayınevi tarafından Assange’ın sonradan dondurulan hesaplarından birine yatırılmış. Yani kendisinin iddiasına göre o para hiçbir zaman eline geçmemiş ve geri ödenebilmesi için mahkeme kararı bekleniyor.
İkinci haberse Palin biyografisi ve içerdiği iki iddia . Bunlar da seksle ilgili: Palin, siyah erkekleri seviyormuş ve dedikodulara göre evlenmeden önce, sevgili oldukları dönemde eşini aldatmış. Üç yıldır Alaska eski valisini araştıran ve hatta bu amaçla onların yanındaki eve taşınan Joe McGinniss’in yazdığı ‘The Rogue: Searching for the Real Sarah Palin’ (Gerçek Sarah Palin’i Ararken) adlı biyografiye göre Palin’in ileride evleneceği Todd Palin’le çıktığı dönemde Glen Rice’la bir ilişkisi olmuş. Kitap ayrıca ikilinin, Sarah Palin hamile kaldığı için evlendiğini iddia ediyor. (İlk çocukları düğünden 8 ay sonra doğmuş.)