Jerzy Kozinski testi

Bütün eserlerinde kendi hayatından bahsettiği duygusunu uyandırır Kozinski. Hayatından seçtiği detayları özenle kitaplarına katsa da o kesinlikle bir otobiyografi yazarı değildir. Ele aldığı materyale olan hakimiyeti sebep olur bu yanılgıya. O, şiddeti ve insan ruhundaki karanlığı, bir bilim adamı gibi yansıtmıştır. Bakalım sertliğiyle hâlâ acıtabilen romanların yazarını ne kadar tanıyorsunuz?

1) “Henüz küçücük bir çocukken anne ve babasından ayrılmak zorunda kalmış ve nazilerden saklanmak amacıyla Doğu Polonya’daki Katolik bir Polonyalı ailenin yanına sahte bir kimlikle sığınmıştı...” Kozinski’nin hayatından aldığımız bu kesit size hangi romanını hatırlattı?
a) Boşluk
b) Zamansız
c) Boyalı Kuş
d) Bir Yerde

2) Başrolde Peter Sellers’ın oynadığı ve Hal Ashby’nin yönettiği 1979 yılında çekilen aynı adlı film hangi romanından uyarlanmıştır?
a) Bir yerde
b) Şeytan Ağacı
c) Domuz Sahili
d) Çelik Bilye

3) Tüm kitaplarını dilimize kazandıran yayınevi hangisidir?
a) Metis Yayınları
b) Ayrıntı Yayınları
c) E Yayınları
d) Can Yayınları

4) Kimliğini saklı tutmayı, görünmez kalmayı başaran rock yıldızı Goddard’ın kim olduğunu bulma saplantısına kapılan genç ve güzel bir kadını anlattığı romanı hangisidir?
a) Sallan Yuvarlan
b) Adımlar
c) Şeytan Ağacı
d) Çelik Bilye

5) Adını, kitaptaki karakterlerden birinin bir şiddet eylemine verdiği isimden alan ve özellikle kadına yönelik şiddeti kan donduran bir başarıyla anlatan eseri hangisidir?
a) Kör Randevu
b) İhtiras Oyunu
c) Çelik Bilye
d) Büyük Parti

6) “Yediğim her kırbaç darbesini, benimkinden yüz kat beter bir acıyla ödeyeceklerdi. Artık kurbanları değildim: Onların hem yargıcı, hem de celladı oluvermiştim.” diyen ve köyün çocuklarını öldüren çocuk karakter hangi kitabının kahramanıdır?
a) Boyalı Kuş
b) Adımlar
c) Şeytan Ağacı
d) Boşluk

7) Bir dönem düzeltmenliğini yapan ünlü yazar kimdir?
a) Paul Auster
b) Jonathan Franzen
c) David Foster Wallace
d) Paul Bowles

8) İkinci baskısına Mevlana’nın “Aşıkların mezhebi bütün diğer mezheplerden farklıdır. Aşıkların sırf kendilerine özgü bir dini ve inancı vardır.” sözünü eklediği romanı hangisidir?
a) İhtiras Oyunu
b) Asansör
c) Boyalı Kuş
d) Şeytan Ağacı

9) 1969 yılında, yazarımızın yetişemediği bir yemek davetinde, en sevdiği arkadaşları, Charles Manson çetesi tarafından öldürülmüştür. Kör Randevu isimli kitabında da anlattığı bu olayın gerçekleştiği evin sahibi ve eşi Sharon Tate’i de bu saldırıda kaybeden ünlü yönetmen kimdir?
a) Roman Polanski
b) Martin Scorsese
c) Todd Solondz
d) Dario Argento

10) Hayatının sonu da eserlerindeki gibi şiddetli oldu. Ölüm sebebi neydi?
a) İntihar
b) Cinayet
c) Araba kazası
d) Uçak kazası


Cevap Anahtarı: 1c, 2a, 3c, 4d, 5a, 6b, 7a, 8d, 9a, 10a
0-3 doğru: Kozinski’yi pek tanımıyorsunuz. Bilginiz onun hakkında duyduklarnızla sınırlı. 4-7 doğru: Birkaç kitabını okumuşsunuz. Okumaya devam... 8-10 doğru: Kozinski’ye hayransınız. Onun benzersiz yeteneğine ve müthiş gözlem gücüne kapılmış olmalısınız.


Testi Oğuz Çimen hazırladı. Gayet.net’ten 50 TL ve 1 aylık Asil Üyelik kazandı.