KABORÜKO

KABORÜKO
KABORÜKO
Fil, gergedan, kaplumbağa, baykuş ve penguen otobüs durağında bekliyorlar. Nereye mi gidiyorlar... Amos McGee'yi ya da dünyanın en tatlı adamını ziyarete
Haber: GÖRKEM YELTAN - görkem@yeltan.com / Arşivi

Fille satranç oynar, gergedanla muhabbet eder

Sabah yatağından kalkmış, ayağında tavşanlı terlikleri, üzerinde yeşil- beyaz çizgili pijaması ile dolabın karşısında vücudunu açmaya çalışan yaşlı adamı gördüğüm anda, bu kitabı ne kadar çok seveceğimi anlamıştım. İş kıyafetini giymek üzere hazırlanıyordu. Şehirdeki hayvanat bahçesinde çalışıyor, orada çalışırken de yeşil renkli harika bir kıyafet giyiyordu. Onun inceliğinde birine ancak bu renk yeşil yakışırdı. Onun şapkası tam da çizilen gibi olmalıydı, botları farklı olsaydı onun olmadığını hemencecik anlayabilirdim. Yulaf ezmesini koyarken gördüğümüz çorapları da çizilenden farklı olmazdı.
Çizimlerdeki heyecan verici tek yön; doğru kıyafetler, doğru atmosfer değildi ki… Renkler, seçimler de değildi belki. Kara kalemlerin içinde uçuşan renkler de değildi sadece. Zarafet; incelikli espriler, teknik kullanımların doğruluğu ile bir potada eriyor ve harika bir dans çıkıyordu ortaya. Kâğıdın üzerinde uçuşan muhteşem bir dans.
Amos McGee, hayvanat bahçesindeki arkadaşları ile her gün hoşça vakit geçirir. Sadece iş değildir onun yaptığı, arkadaşlarıyla olmaktır aynı zamanda. Fille satranç oynar mesela. Kaplumbağa, utangaç penguen, gergedan, baykuşla tek tek anlatılan kompozisyonlar muhakkak görülmeye değer.
Arkadaşlığın ne kadar hoş bir şey olduğunu görürüz sonra. Amos McGee hastalandığında, onu görmek ister arkadaşları. Sırasıyla fil, gergedan, kaplumbağa, baykuş ve penguen otobüs durağında beklerken, içimin kıpır kıpır olduğunu, büyük bir mutlulukla dolduğunu hissettim. Tabii ki arkadaşlık karşılık bekleyerek kurulmaz ancak büyük fedakârlıkla arkadaşlarının yanında olan yaşlı adamı görmeye gidiş bu kadar doğal, yapmacıksız ve zorlamasız olunca insanı bir hayli etkiliyor.
Bence her anlamda samimi olan bu kitap benim uzun zamandır gördüklerim içinde en iyiler listesine kolayca girecek bir kitap. Samimiyeti onun zaferini perçinliyor. ‘A Sick Day for Amos McGee’ isimli bu harika kitap, Philip C. Stead tarafından yazılmış. Erin E. Stead çizimleriyle kitabı muhteşem bir yere taşımış. Neal Porter Book, Roaring Brook Pres New York etiketiyle 2010 da çıkan bu kitapta her şey birbirinden şaşırtıcı. Erin Stead resimlediği ilk kitap ile karşımıza çıkıyor ve göz kamaştırıyor.
Hayvanat bahçesindeki görevli ile arkadaşlarını kullanarak, ancak birbirini seven iki kişiden çıkabilecek bir kitap bu. Amos McGee’nin burnunun kızarmasını gördüğünüzde, sevgiye ihtiyacı olan birinin varlığını hemen anlıyorsunuz. Karı-koca yaratıcıların bu tatlı adama, ihtiyacı olan sevgiyi, muhteşem bir biçimde sundukları da kesin. Hem eğlenceli, hem incelikli, hem de yaratıcılıkta sadelikle sınırları zorlayan bu kitapla en kısa zamanda karşılaşmanız dileği ile.


  ETİKETLER:

  Beyaz

  ,

  kitap

  ,

  Sabah