KABORÜKO

KABORÜKO
KABORÜKO
Bink ve Gollie her daim görmek istenilen karakterlerden. Her ikisinde de şeytan tüyü var.. Birbirinden hoş olan bu maceralara da en az karakterler kadar bağlanıyorsunuz
Haber: GÖRKEM YELTAN - görkem@yeltan.com / Arşivi

Bink ve Gollie’yi görmeliyiz


Kate DiCamillo , Alison McGhee ve Tony Fucile. Bu yetenekli üç isim birleşince harika bir kitap çıkmış ortaya. DiCamillo ve McGhee’nin yazdığı, Fucile’nin çizdiği ‘Bink ve Gollie’. 2010, Candlewick etiketli bu kitapla muhakkak tanışmak gerekiyor.
Çocuk kitaplarında araştırma yaptığınız zaman adını bildiğiniz birçok isimle karşı karşıya kalıyorsunuz. Çizeri, önemli bir animasyonda sevdiğiniz karakteri çizen kişi olarak görebiliyor, öte yandan yazarın çok sevdiğiniz diğer kitaplarına denk gelebiliyorsunuz. ‘Bink & Gollie’ ikilinin üç macerasından oluşuyor. Hepsi birbirinden hoş olan bu maceraların içindeki olay örgüleri, yan unsurların zenginliği epeyce göz dolduruyor. İlk hikâye, Bink’in Gollie’yi araması ve paten kaymak üzere dışarı çıktıklarında bir mağazadaki çorapların indirimiyle şekillenen bir çorap edinme macerası. Bazı çoraplar diğerlerinden daha fazla sevilir ve onları görür görmez her zaman giymek isteyeceğinizden emin olursunuz dedirten bir hikâye bu. İkinci hikâye, Gollie’nin gezme, daha doğrusu gitme isteği üzerine kurulu. Üçüncü macera ise bir balık hikâyesi. Her üç hikâye de hedefi tam on ikiden vuruyor. Unutulmaz üç serüvenle baş başa kalıyorsunuz. 

Farklı dünyalar var
Çizimler ve hikâyenin yazımındaki yaratıcılık birbirinin içine usul usul ama büyük bir ustalıkla sızmış. Karakterleri sevmenin yanı sıra, hikâyelere de bağlanıyorsunuz. Buradaki başarı hem karakterlerin başrol niteliklerini korumak hem de hikâyenin başrole oturmasını sağlamaktan geçiyor.
Her sayfa ve her kare sizi çok etkiliyor. Gollie’nin dağa çıkması, karların içindeki mücadelesi, bunun yanı sıra yarım metre kadar ötede kapının dışında Gollie’yi görmek isteyen Bink’in komik duruşları görmeye değer. Hele Gollie’nin nehre attığı balık ve altı ay sonrasında donmuş gölün üzerinde kayan Gollie ve Bink’in altında hissettiğimiz balık…
Her detayda büyük bir incelik ve yaratıcılık var. Bunların hiçbiri elbette tesadüf değil. Tam tersine her şey ince ince dokunmuş gibi. Bazen renksizliğin içindeki renkler bazen de tam tersi insana çizimle dünyaların nasıl da değiştiğini ve farklı dünyaları oluşturuverdiğini anlatıyor.
Kaykayın üzerinde, Gollie’nin evine giden sahne ile donmuş göl üzerinde kayılan sahne beni Sempe’nin bazı çizimlerine doğru yolculuğa çıkardı. İyi şeyler insanda tatlar ve çağrışımlar yaratıyor diye düşündüm.
Bink ve Gollie’yi her daim görmek isteyeceğimden eminim. Her ikisinde de şeytan tüyü mevcut. Kitap sürekli içini açmak, tekrar tekrar bakmak üzere çağırıyor. Kitabın tanıtımlarına, yazarlar ve çizerlerin diğer işlerine, röportajlarına bilgisayarınız üzerinden ulaşmanız mümkün.
Keşke her zaman Bink ve Gollie gibi sürerliliği sağlanabilecek karakterler çıksa.


  ETİKETLER:

  kitap

  ,

  Çocuk

  ,

  Yaratıcılık

  ,

  Komik