KABORÜKO

KABORÜKO
KABORÜKO
Kraliçe yorulmuştur ve oğlunu evlendirip kral yapmak istemektedir. Prens, evlenmeyeceğim demez ama bir türlü gönlüne göre birini bulamaz. Ta ki Prens Lee ile tanıştırılıncaya kadar
Haber: GÖRKEM YELTAN - görkem@yeltan.com / Arşivi

İki kral bir olunca...

Bir kitabı bu kadar çok istememiş, bu kadar çok merak etmemiştim. Yıllardır ne zaman bir kitabın peşine düşsem, o veya bu biçimde ona ulaşırım. Bu kitapla niye buluşamadığımı inanın bilmiyorum ama gördüğüm anda ne kadar mutlu olduğumu çok iyi biliyorum. Sanki dünyanın en önemli hazinelerinden birine ulaşmış gibiydim, sanki biri benim için denizleri aşmış, kilometrelerce yolu yürümüş ve kitabı bulup bana getirmişti. Hoş, kilometreler aştığı, benim için sürpriz hazırladığı bir muhakkak ancak belki o bile bana ne kadar büyük bir hediye verdiğinin tam anlamıyla farkında olmayabilir. Evimde olduğuna, ‘King & King’i elimde tuttuğuma inanamıyorum.
Daha önce Kaborüko’da ‘And Tango Makes Three’ isimli kitabı konuk etmiştik. O zaman, bu kitapların peşine Radikal’deki bir haberi görüp düştüğümü anlatmıştım. Eşcinsel çocuk kitaplarının kızdırdığı insanlardan bahsediyordu haber. Tango’yu o kadar çok sevmiştim ki... ‘King & King’i de seveceğimden emindim. Sipariş verdiğim bir arkadaşım o dönemler sık sık gidip geldiği yerden her defasında eli boş dönmüştü. Üzüldüm ama pek de fazla çaktırmadım. Şimdi evlendiği eşiyle buluşmaya gidiyordu ve sanıyorum bu mutluluk tablosunun içinde benim istediğim kitabın var olması söz konusu değildi. Geçenlerde çok sevdiğim başka bir arkadaşım benim için bu kitabı aradı, buldu ve eve kadar getirdi. İşte o anda dünyalar benim oldu. Elimde tutuğum anda zıplamak istedim, mutluluktan bağırmak istedim. Bu kadar büyük bir tepki vermek tuhaf kaçacağı için ona sarıldım. Zıplayan, bağıran, mutluluktan ağlamak isteyen bir sarılıştı bu. 

Matrak bir başlangıç
Linda de Haan ve Stern Nijland’ın yüreklerinden doğan bu harika kitap, Tricycle Press tarafından yayımlanmış. Matrak bir açılışla başlayan kitapta, kraliçe yorulmuştur ve oğlunu evlendirip kral yapmak istemektedir. Prens, evlenmeyeceğim demez ama kitabın akışı içinde bir türlü gönlüne göre birini bulamaz. Ta ki Prenses Madeleine ve kardeşi Prens Lee ile tanıştırılıncaya kadar. Prens, Lee’ye âşık olur görür görmez. Lee de Prens’e. Gördüğüm en tatlı aşk hikâyelerinden biri. Özel bir düğün sahnesi, birbirlerini gördükleri andaki mutlulukları o kadar güzel verilmiş ki... Çizimlerin ruhu da benim içimi fazlasıyla doldurdu.
On bir yıl önce yayımlanan bu kitap bizim dilimizde ne zaman yayımlanır bilemem ama en kısa zamanda görmenizi tavsiye edebilirim. Hikâyeye de çizimlere de bayılacaksınız.
Hikâyedeki kraliçenin cadılığının tatlılığı, gelen prenseslerin şekerliği, âşıklarımızın her karesi görülmeye değer.
Meralısına not: Sözü geçmişken bu alanda hikâyenin yanı sıra eğitimi amaçlayan bir çocuk kitabının adını geçirmek isterim. Alyson Books’tan çıkan, Leslea Newman’ın yazdığı, Diana Souza’nın resimlediği ‘Heather’s Has Two Mommies’.


  ETİKETLER:

  haber

  ,

  kitap

  ,

  aşk

  ,

  Hediye

  ,

  Çocuk

  ,

  Eşcinsel

  ,

  Sürpriz

  ,

  Kral

  ,

  zaman