KABORÜKO

KABORÜKO
KABORÜKO

Resİm: Sandra Albukkrek- Sebban

'Başka Bir Anne', annelerin okula geliş saatleri yaklaştıkça, acayip fikirleri olan annesinin okula nasıl geleceğini düşünüp kaygılanan bir kızı anlatıyor
Haber: GÖRKEM YELTAN - görkem@yeltan.com / Arşivi

Farklı bir anne ve kızı

Uzun zamandır bu kadar çok eğlenmemiştim bir kitabı okurken. Tam kafamdaki temayla, beni kurtarmasını ümit ettiğim kitapla karşılaşmak, mutluluktan her an gülümsememe neden oldu. Çevremdeki bir sürü arkadaşım artık anne. Annelik bazılarına bol geliyor, bazıları bu işi çok iyi yapıyormuş gibi havaya giriyorlar ama fos tabii ki. (Bu bir ya da yarış değil ki...) Çevreyi inandırdıklarını sandıklarında büyüyen gözlerine gülüyorum ben en çok. Kendileri inanamıyorlar ki, çevreyi nasıl inandırsınlar... Bir de akıllı uslu anne olan arkadaşlarım var. Onlar her zaman akıllı uslu, hanım kızlardı. Alışıldık anne modeline girmeleri pek de zor olmadı. Zaten onlar doğuştan anne gibiydiler aslında.
Çılgın olanlar ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. Bir özgürlük diyorlar, bir çocuk olunca özgürlük filan olmuyor diyorlar. Bazen hemen vakit kaybetmeden çocuk yapmamızı öğütlüyorlar bazen de sakın yapmayın diye çığlık çığlığa dolanıyorlar ortalıkta. En ufak bir problemde çocuğu için iyi anne olamayacağından korkup, ağlayıp zırlamaya başlıyorlar. Biz de beylik lafları alıyoruz elimize; “Olur mu? Ne kadar şanslı seninki! Herkes gibi bir annesi yok.” Ağlarken gülümseyecek kıvama gelene kadar uğraşıyoruz onlarla. Sonunda gülüyorlar tabii ki. Çünkü onlar da gayet iyi biliyorlar çok iyi anne olduklarını. Ne kendilerinin ne de çocuklarının birey olduğunu unutmayacaklarını, hayatlarını çocukları üzerine kuramayacaklarını, en az kendileri kadar hatta daha fazla insan olanların yetişmesini sağlayacaklarını. Çılgın, hanım, akıllı,uslu, ziptirik... Kim olursan ol anne olmak zor.
Peki bu alışıldık olmayan annelerin çocuğu olmak? Can Çocuk’tan çıkan Sandra Albukrek- Sebban ve Leyla Navaro’nun yazdığı, Sandra Albukkrek- Sebban’ın resimlediği ‘Başka Bir Anne’ böyle bir annenin çocuğu olmayı anlatıyor. Annelerin okula geliş saatleri yaklaştıkça, acayip fikirleri olan annesinin okula nasıl geleceğini düşünüp kaygılanan bir kızı anlatıyor. Yağmurda balıklarını gezmeye çıkaran, ilkbaharın gelişini kutlamak için arabasını çiçeklerle süsleyen, farklı giyinen, farklı saç modelleriyle ortalıkta dolanan bir annesi olan bu kız, annesinin diğer annelere benzemesini çok istiyor.
Başka annelerle karşılaştırıyor annesini. Arkadaşlarının annelerini getiriyor gözünün önüne tek tek. Onların özelliklerini sayıyor önce. Keşke şöyle olsaydı ama o zaman annemle bunu yapamazdık cümlelerini kurmaya başlıyor. Başladığı anda annesinin hiçbir özelliğinden vazgeçemeyeceğini fark ediyor. Normal etekler giyen, topuklu ayakkabı ile gezen bir anne ile bisikletin tepesinde dolaşamaz, ağaçların üzerinde eğlenemezsiniz çünkü.
Anne olmak zordur ama çocuğun varsa sevilmek hiç de zor değildir. Herkesin annesinin kokusu, herkesin annesinin duruşu daha bir güzeldir diğerlerine göre.
Kendini diğer anneler gibi göremeyen bütün annelerin bu kitabı edinmelerini öneririm. Sadece çocuklarınız için değil. Kendiniz için de. Bu kitabı başucunuzda tutarsanız, yakın arkadaşlarınızı beylik lafları ikide bir tekrarlamaktan da kurtarırsınız böylelikle. Bir taşla en az üç kuş! ‘Başka Bir Anne’, sahiden de başka bir kitap .


  ETİKETLER:

  Mayın

  ,

  kitap

  ,

  Çocuk

  ,

  Kız

  ,

  Ayakkabı

  ,

  ,

  zaman

  ,

  kuş