KABORÜKO

KABORÜKO
KABORÜKO
Dünyanın en güzel denizlerinden birinde geçen bu hikâye, perilerin yaşadıkları adayı ve onların dünyasını mükemmel çizimlerle betimliyor
Haber: GÖRKEM YELTAN - görkem@yeltan.com / Arşivi

Perilerin muhteşem dünyası

Çizimlerini ve dünyasını çok beğendiğim bir çocuk kitabı yaratıcısının okurları ile buluşmasını sağlayan Tudem’i, Şafak Okdemir’in ‘Perili Öykü’ kitabını yayımladığı için tebrik etmek gerek.
‘Perili Öykü’, bizden renkli resimli kitaplar göz önüne alındığında baş sıralara oturacak harika bir kitap. Hikâyesinin insanın içini sıcacık tutmasının yanı sıra; çizimlerine duyulan hayranlık kitabı defalarca okuyup, incelediğinizde gitgide artıyor. Bütün detayları gözünüzün önünden adeta ayırmak istemiyorsunuz. 

Geçmişi hayal etmek
Dünyanın en güzel denizlerinden birinde geçen bu hikâye; perilerin yaşadıkları adayı, perileri ve onların dünyasını sunuyor bize. Bir gün adaya bir bebek düşüyor, periler bebeğe her ne kadar insanlara görünmemeleri gerekse de, sahip çıkıyorlar. Hikâyede neler olduğunu pek de açık etmek istemiyorum, büyüsünü yitirmesini istemiyorum sizin gözünüzde. Çünkü bu hikâye ancak tamamıyla Okdemir’in cümleleriyle anlatılırsa yerini bulur. Çünkü bu hikâye ancak onun kaleminin, boyalarının, renklerinin kullanışının güzelliğiyle tam yerine oturur.
Perileri gördüğünüz anda onların yaşadığından emin oluyorsunuz. Ne güzel bir dünya bu diyor ve içinde yaşamak istediğinize tereddütsüz karar veriyorsunuz. Yaratıcısı öyle bir dünya sunuyor ki size, o dünyanın içinde sonsuza kadar kalmak istiyorsunuz. Deniz Perisi, Bulut Perisi ya da Kaya Perisi olmak, hayatınıza onlar olarak devam etmek istiyorsunuz. Tıpkı onlar gibi her şekle girebilmek ve her yere gidebilmek istiyorsunuz. Şekilden şekle girip hayvanların, bitkilerin, insanların içine karışmak, onların oyunlarına katılmak istiyorsunuz. İnsanların adada oldukları günleri özlediklerinde, çığlık çığlığa; “Sakın onlarla birlikte yaşamayın, bu güzelim dünyanızı yok ederler” diye onları uyarmak istiyorsunuz. Sihirler yapıp; pekmez, şarap, yağ yapmalarını hayal ediyorsunuz. Bu sahneleri düşününce oldukça keyifleniyor, o hayatın güzelliğine gittikçe daha fazla imreniyorsunuz.
‘Perili Öykü’, size muhteşem bir yolculuk sunan, olağanüstü bir kitap. İyi ki yaşıyorum ve iyi ki böyle bir hikâyenin içinde gezinebiliyorum dedirtecek cinsten. Renkler, çizimler adeta sizi büyülüyor. Yunustan istenen süt, hikâyenin içinde unutulmaz bir kare; geçmişi hatırladıklarındaki an, içine dalıp gitmekten hiç bıkmayacağınız bir çizim olarak hafızanıza yerleşiyor. Geçmişi de çok güzel hayal etmiş kitabın yaratıcısı bunu hemencecik kavrıyorsunuz. O zaman ‘Eskiye mi dönsek?’ sorusunun ne kadar yerli yerinde olduğunu anlamakta gecikmiyorsunuz. Eskiden orada yaşayan insanlar bugünkü gibi yaşamamışlar ki...
İşte o anda orada eskiden yaşayan insanlardan biri olmak isteyebileceğinizin farkına varıyorsunuz. ‘Perili Öykü’ öyle bir kitap ki, her şey olup öykünün içinden hiç çıkmamak istiyorsunuz. En kısa zamanda Şafak Okdemir’in bu harika kitabının yanı sıra diğer bütün harika çizim ve öyküleriyle karşılaşmanız dileğiyle.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Mayın

  ,

  Şarap

  ,

  kitap

  ,

  Çocuk

  ,

  zaman