KABORÜKO

KABORÜKO
KABORÜKO

RESİM: Celia Chauffrey

'Memo ve Ay', geceleri yıldızlı gökyüzünde gördüğü ayı annesine hediye etmek isteyen bir çocuğun hikâyesini anlatıyor
Haber: GÖRKEM YELTAN - görkem@yeltan.com / Arşivi

Böyle hediye görmediniz!

Kaborüko’ya daha önce kanguruların içinde yaşayan sırtlanın hikâyesinin anlatıldığı ‘Hibiscus’u konuk etmiştik. Çizimlerinden gözümü alamadığım kitap diye bahsetmiştim. Celia Chauffrey çizimleri sahiden de beni vurmuştu gördüğüm anda. Küçük bir hatırlatma yapmadan geçemeyeceğim, yazarı Celine Sorin’in bu muhteşem hikâyesini hâlâ gözlerimin önüne getirebiliyorum zorlanmadan. ‘Hibiscus’, henüz onunla karşılaşmamış olanlara tekrar tekrar tavsiye edebileceğim bir kitaptır.
Gelelim bugünkü muhteşem konuğumuza. Çizimleriyle gözlerimi alan çizerin başka bir işine. Celia Chauffrey ‘Memo ve Ay’da yine harikalar yaratmış. Alice Briere Haquet yazımıyla bizi tamamen doyururken, bu kitabı Türkiye ’de yayımlayan Mavibulut da üzerine düşeni fazlasıyla yapmış ve karşımıza müthiş bir tablo çıkmış. Yazımı, çizimi, basımı harika bir kitap!
Geceleri yıldızlı gökyüzünde gördüğü ayı annesine hediye etmek isteyen çocuğun hikâyesinde, zaten beğendiğimiz üçlünün yanına eklenen bir isimden bahsedeceğim ben daha çok: Sumru Ağıryürüyen.
Kitabın 2010 yılındaki ilk basımındaki adı: ‘Pierre La Lune’. Hemen sonrasında bizde basılması hem de Sumru Ağıryürüyen’in çevirisiyle sunulması beni fazlasıyla mutlu etti. Kitabın ismindeki değişiklik, yoruma çok açık, farkındayım. Bunun örneklerinin fazlaca yaşandığını hatırlatmak isterim çocuk kitabı okurlarına. Pıtırcık ismi bize sevdirilen ve benimsetilen bir isimdir örneğin.
Sumru Ağıryürüyen, iyi mandolin çalan, harika bir sestir. Henüz bu sesle tanışmamış olanlar ya da şarkılarını ezbere bildikleri, vokallerini ayırt ettikleri halde ismini bilmeyenler varsa, üzerine araştırma yapmanızı ve zaman ne kadar çabuk geçiyor denecek kadar kısa süre önce kaybettiğimiz Tanju Duru ile yaptığı albümü ‘Issız’ı dinlemenizi öneririm. Mozaik, Ezgi’nin Günlüğü, Mehmet Güreli albümlerinde ve daha bir çok yerde de bu sesle karşılaşacaksınız. 

İki kez yüksek sesle okuyun
Onun bir çocuk kitabı çevirisini görmek çok hoş bir şey. Yazım, çizim, basım ve çevirmen muhteşem olunca kitap kusursuz çıkıyor ortaya. ‘Memo ve Ay’ı alın ve lütfen bir kez kendiniz için bir kez de karşılaşacağınız bu kaliteli iş için yüksek sesle okuyun. Başka bir dilden nasıl da bizim olan, kelimelerin uçuştuğu bir kitap çıkmış ortaya görün.
Çizimlerin tatlılığı kadar yaratıcılığı ve detaylarla örülüş biçimi de sizi sarıyor. Hikâyenin böylesine olağanüstü akışta sahici anlatımı da, çevirinin su gibi akıp gidişi de...
Basımının güzelliğini kolaylıkla en üst sıralara koyabileceğim bu kitaptan çevirmeni odaklı bahsetmek istedim bugün . Olmazsa olmaz bir nokta bu kadar harika bir müzikle yaratıldığı için. En kısa zamanda ‘Memo ve Ay’la karşılaşmanız dileğiyle.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  kitap

  ,

  Hediye

  ,

  Bugün

  ,

  Çocuk

  ,

  ,

  zaman