KABORÜKO

KABORÜKO
KABORÜKO
'Moonshot', Apollo 11'in bilinmeze çıkışını, astronotları Armstrong, Collins, Aldrin'in hikâyelerini, elbette dünyada izleyenlerin tepkileriyle eşzamanlı anlatıyor
Haber: GÖRKEM YELTAN - görkem@yeltan.com / Arşivi

Apollo 11’in bilinmeze çıkışı


Teksas doğumlu Brian Floca, ‘Moonshot’ kitabının sayfalarını çevirdikçe gözümde daha da fazla büyüyor. Bu nasıl bir çalışma, nasıl bir hüner dedirtecek kitap önümde dev bir kitaba dönüşüyorken aksini düşünmem mümkün değil. ‘Moonshot’, Apollo 11’in bilinmeze çıkışını, astronotları Armstrong, Collins, Aldrin’in hikâyelerini, elbette dünyada izleyenlerin tepkileriyle ve hissettikleriyle eşzamanlı anlatan muhteşem bir kitap.
Michael Collins, ‘Moonshot’ kitabını okuduğunda kendini tekrar uzayda hissettiğini söylüyorsa, gerçekçilik anlamında ne kadar doğru yerlerde gezindiğimize dair referansımızın epeyce kuvvetli olduğunu düşünüyorum. Daha da bir iştahla sarılıyorum kitaba, bu bilgiyi edindikten sonra.
Apollo 11’e dair ne çok bilgim olduğunu, ona ait her görüntüde ne kadar heyecanlandığımı düşünüyorum. Heyecanlanılmayacak şey değil tabii ki... Kitaptaki babanın televizyon karşısında gözlüğünü çıkarma anının, çocukların mutluluktan ellerini havaya kaldırdıkları sahnenin heyecanı kaplıyor sayfaları çevirdikçe içimizi. Floca, o kadar usta ki, çocukların oyuncaklarını da iliştirivermiş kenara. Elbette uzayla ilgili oyuncaklar bunlar. Aksini düşünmek mümkün değil, bütün dünyanın beklediği, nefesini tutup izlediği anlar yaşanırken bütün oyuncakların da hayatın da uzay etrafında akması çok doğal.
Bilmediğimiz, yakından görmediğimiz bir yer, bir yüzey ve orada yürüyen insan görüntüleri... Sadece hayal dünyasıyken gerçekleşen muazzam bir an! Kitap merak imparatorluğunun en doğru yerlerinde gezinirken bizi kendine bağlıyor hiç bırakmamacasına.
Çizimlere gelince, muhteşemliğin sınırlarında geziniyor. Detaylar, incelikler insanı büyüleyecek, ayrıntı kaçırmak istenmeyeceği için gözleri dikmekten bir saniye vazgeçilmeyecek kadar güzel. Tarihi bir an. Pekâlâ çok sıkıcı anlatılabilirdi. ‘Moonshot’ sıkıcılığı bu kadar ustaca aştığına şahit olduğum ender kitaplardan biri. Dilindeki şiirsel akışın yanı sıra, bazı sözleri insanı öylesine hikâyede tutuyor ki sahiden de içinden çıkmak istemiyorsunuz. Bir hayran yetiştirme niyetinde değil çünkü Floca. Efsaneyi yüceltme niyetinde de değil. Anlatmak istediği hikâyeyle ilgileniyor sadece. Gerçekçiliği yakalamak için yaptığı araştırmaları önümüze sürmekle ilgileniyor. O nedenle kötü kokuları da anlatıyor bize. Ben aya çıkanların nasıl bir koku aldıklarını, o küçük evin içinin nasıl da kötü koktuğunu düşünmemiştim bugüne kadar. Benim için o anlar görüntüden ibaretti. Oysa temiz hava alınamayan bir yer... Tuvalet meselesi... Bunları düşünmemiştim hiç. Floca sayesinde böyle detaylara daldıkça daha da fazla bağlandığımı hissettim bu hikâyeye. Gören herkesin, her yaştan herkesin ilgisini çekecek, harika çizimlere, unutulmayacak anlatıma sahip bu kitapla bence her çocuk karşılaşmalı. Floca’nın ‘Lightship’, ‘The Racecor Alphabet’, ‘Five Trucks’ kitapları ve diğer çizimleri de muhakkak incelenmeli.
Gelin hep birlikte şu kız çocuk- erkek çocuk besinleri ayrımını kaldıralım ve kızları da böyle harika kitaplardan uzak tutmayalım diye düşünmeye meyilliyseniz, ‘Moonshot’ ele geçirilemeyecek fırsatlardan biri. ‘Moonshot’ kitabını, Atheneum etiketiyle okuyup, Kaborüko’ya aktardım.


  ETİKETLER:

  kitap

  ,

  Çocuk

  ,

  Erkek

  ,

  Kız

  ,

  Hava

  ,

  koku

  ,

  Uzak