KABORÜKO

KABORÜKO
KABORÜKO
Haber: GÖRKEM YELTAN - görkem@yeltan.com / Arşivi

Herkesin aynı anda kakası gelirse 

‘Kakalar Günü’, Mavibulut’un Eğlenceli Öyküler serisinden çıkardığı bir kitap . Öyle bir kitap ki, yazarı Fatih Erdoğan’ın yazarken; Mustafa Delioğlu’nun da resimlerken eğlendiklerini bize ilk bakışta duyuruyor. Kitap, iki hikâyeden oluşuyor. İlki: Kakalar Günü. Diğer hikâyenin adı ise, Fındık Ezmesi.
‘Kakalar Günü’nü okurken yazara hayran kalıyor ve konuyu ele alış biçiminden büyük bir mutluluk duyuyorsunuz. Olayın başlangıç anı, kafaya takılan önemli bir soru. Bu soru gülümsemeyi de beraberinde getiriyor elbette. Herkesin aynı anda kakasının gelmesi ihtimali ve bu ihtimalle gelen, o zaman ne olacak sorusu...
Fatih Erdoğan, konuya getirdiği esprili yorumu hikâyenin sonuna kadar büyük bir ustalıkla sürdürürken, Mustafa Delioğlu da yazardan aşağı kalmıyor. Yazım, çizimle beslendikçe, çizimin de yazımdan can suyu aldığının şahidi oluyorsunuz sayfaların içinde gezinirken.
Kakaları aynı anda gelirse ne olacak diye düşünenlerin, bu düşünceye bu kadar takılmaları sonucunda artık kakalarını yapamaz hâle gelmeleri, bu soruya hiç takılmayan bir ufaklığın kakasını yapabilmesine duyulan hayranlık... Hikâyenin içinde usul usul ilerlerken gülümsemeniz eksik olmuyor yüzünüzden.
Fındık Ezmesi’nde hayranlık duyma sırası hikâyenin başkarakterine yükleniyor. Ceren Deniz, söz verdiği için fındık ezmesi almaya gidiyor ve birileri tarafından kaçırılıyor. Kaçıranları birileri diye nitelemem boşa değil. Kaçıranların yapabildikleri tek şey bu kaçırma olayı çünkü. Hatta öyle ki onu bile nasıl becerdiklerine şaşırıyorsunuz. Sayıları toplayıp çıkaramayan, aralarında bölüşecekleri parayı bir türlü hesaplayamayan bu adamlara kızsanız mı yoksa onlar için üzülseniz mi belli değil. Bu kadar zavallı birilerine, üstelik Ceren Deniz’in karşısında kaldıkları durumlara da şahit oldukça iyiden iyiye üzülüyorsunuz.
Her iki hikâye de birbirinden güzel. Elbette Fatih Erdoğan kaleminden çıktıları için harikalığa hemencecik ulaşıyorlar ve Mustafa Delioğlu’nun her zamanki sihirli darbeleriyle kitabı dört dörtlük bir kitap haline büründürmekte hiç mi hiç vakit kaybettirmiyorlar.
Güçlüpınar Kasabası’nı, günlük tutan tuvalet temizlikçisini, tuvalete akın akın gelen insanları, burnundan kıllar çıkan adamı, tarihi geçmiş fındık ezmesini kaçırmadığınız için mutlu olacaksınız.
“Niçin sandalyeye oturduğumuz halde masaya oturdum diyoruz? Niçin hapşırınca çok yaşa diyoruz da öksürünce demiyoruz?” sorularına hâkim olan bakış, kitabın içinde yaramaz bir çocuk gibi gezinip, sapanıyla yakalayıveriyor bizi hiç beklemediğimiz bir anda.
En kısa zamanda ‘Kakalar Günü’yle tanışmanız dileğiyle. Aman sakın aklınıza bu kaka işleri ne olacak diye takmayın. Herkese yetecek kadar tuvalet var, tuvaletin olmadığı çağlarda bile insanlar kakalarını yapmışlar. Kakadan bahseden bu kitapla hem hikâyeler hem çizimler hem de mutlu olmak için bir an önce tanışmalısınız.

Kakalar Günü
Fatih Erdoğan
Mavibulut Yayınları
2011, 88 sayfa, 7 TL.


  ETİKETLER:

  kitap

  ,

  Fatih

  ,

  Çocuk

  ,

  zaman