KABORÜKO

KABORÜKO
KABORÜKO

Resim: ROBERT LAWSON

Bay Popper'in bir gün kapısı çalınır. Kapının önünde kocaman bir paket, paketin içinde bir penguen vardır. Bay Popper gibi hayranlık uyandıracak biri, buzdolabını onun yaşam alanına dönüştürür
Haber: GÖRKEM YELTAN - görkem@yeltan.com / Arşivi

Penguenleri merak edin!

Üç penguen hikâyesi geliyor aklıma penguenleri düşündüğümde. Birinciliği en ufak bir tereddüte düşmeden Justin Richardson ve Peter Parnell ikilisinin yazdığı, çizimleri Henry Cole imzasını taşıyan ‘and tango makes three’ isimli kitaba veririm. İkinci ve üçüncü sıralarda ise Oliver Jeffers’ın ‘Lost and Found’ ve Antoinette Portis’in ‘A Penguin Story’ isimli kitapları gelir. Bu kitapların Kaborüko’ya konukluğunu merak edenler Radikal’in internetteki arşivi sayesinde kolaylıkla meraklarını giderebilir.
Oliver Jeffers’daki kapının çalınış ve penguenin geliş anını, Yapı Kredi Yayınları’nın Doğan Kardeş serisinden çıkan ‘Boyacının Penguenleri’ isimli kitabını okurken bir hayli andım ben. Richard Atwater ve Florence Atwater’ın yazarlığı, Robert Lawson’un çizerliğini salına salına tatlı gezintilere çıkardıkları bu kitabın çevirisi, İlknur Özdemir’e ait. Kitabın bendeki baskısı, ki aynı zamanda ilk baskı elimdeki, Nisan 2005 tarihini taşıyor.
İsimden de anlaşılacağı üzere bir boyacı ve penguenleri konu ediliyor kitapta. Boyacının ailesi, bir penguenin evlerine gelişi, başka bir penguenin hikâyeye dahil oluşu, yeni çocuklar ve hikâyedeki herkesin hayatının ustalıklı değişimi ile taşların tek tek yerlerine oturtulduğu bir hikâye bu. Richard Atwater’ın ölümü üzerine bu kitabı eşinin tamamlamış olması da bende başka başka pencereler açtı elbette. Bir yandan da Richard Atwater acaba böyle mi tamamlayacaktı hikâyeyi soruları kitap boyunca peşimi bırakmadı.
Kutuplardaki araştırmaları, gelişmeleri merak eden biri boyacımız. İşini, dalgın olmasına rağmen, incelikli yapan ve herkeste hayranlık uyandıran biri. Öyle ki dalgınlıkla mutfağın bir duvarını farklı bir renge boyadığı için beğeni kazanıp, herkesin mutfağını farklı renge boyamasına neden oluyor.
Benim için de hayranlık uyandıracak biri. Durduğu yerde durmakla, seçtiği hayatı yaşamakla yetinmiyor ve en önemlisi de iyi bir kitap okuru Bay Popper. Başka hayatlarla, ona ne kadar uzak olurlarsa olsunlar bağlantıya geçmekte tereddüt etmiyor. Amiral Drake ile bağlantıya geçiyor. Elbette kutupları merak etmeyen birinin kapısı çalındığında, kapıya gelen hediye penguen olacak değil. Bu ancak Bay Popper gibi birinin başına gelebilecek harikalıkta bir sürpriz.
Penguen, Bay Cook adını alıyor. Evde ona uygun bir ortam hazırlanıyor. Buzdolabı onun yaşam alanlarından biri haline dönüştürülüyor. Hastalandığında, güzel bir tesadüfle, hoş bir eş bulması sağlanıyor. Penguen çocuklar evi sararlarken, Bay Popper bir an bile tereddüt etmiyor onlara isim bulma konusunda. İyi bir okurun doğuma hazırlıklı olduğu konulardan biri de isim bulmaktır çünkü.
Okumayanlara bugün adını geçirdiğim üç kitap ve ‘Boyacının Penguenleri’ ile vakit kaybetmeden karşılaşmalarını tavsiye ederim. Penguenleri merak ettikçe bizim de kapımızı bir gün bir penguen çalar mı dersiniz...