KABORÜKO

KABORÜKO
KABORÜKO

Resim: NICOLETTA COSTA

O, bulutların musluklarını açıp kapatan biri
Haber: GÖRKEM YELTAN - gorkem@yeltan.com / Arşivi

Yağmurcu Prens kim acaba?

Ben Yağmurcu Prens’i tanımıyordum. “Yağmurcu Prens’i tanır mısınız?” sorusu ile başlayan kitabın ilk sayfasına, sadece Yağmurcu Prens’i tanımadığım için değil, sayamayacağım birçok nedenden ötürü öylece bakakaldım. Emindim, tanımıyordum. Niye tanımıyordum, bu çizimleri niye daha önce görmemiştim, oysa bu kitabı daha önce görmüş olmam gerekiyordu, nasıl oldu da böylesine güzel, başarılı, büyük boy, renkli resimli bir kitap gözümden kaçmıştı...
Sabah Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’na doğru yola çıkacaktım. Heyecandan kalbimin sesi kulaklarıma kadar çıkmıştı sanki. Fuara gidecek ve dünyanın birçok ülkesinden gelen harika kitaplarla karşılaşacaktım. Ben heyecanlanmayayım da kim heyecanlansın... Tam bu saatlerde İtalya doğumlu, sevdiğim bir yazarın bizde yeni çıkan kitabının beni kendine doğru çekmesi de çok doğaldı. Şehirde sevdiğim kitapçıları bir bir dolaşacak ve sevdiğim kitaplardan alabildiğim kadarını almak için çaba harcayarak hesap kitap yapacaktım. İtalyan çocuk kitabı yazarlarına, özellikle de sevdiklerime kitapçılardan ulaşacaktım. Rodari’nin bilmediğim baskılarına da elbette bakacaktım. Henüz gitmeden burada, bu kitapla karşılaşmış olmak elbette beni fazlasıyla etkiledi.
Her fuara gidişimde kitapların bana getirdiği pasta çikolata kokularını adım gibi biliyorum ama yine de heyecanlanıyorum işte. Bu heyecanlı saatleri bana güzel güzel geçirtecek bir kitap gerekiyor. Marsık Kitap’tan çıkan Gianni Rodari’nin yazdığı, Nicoletta Costa’nın çizdiği, Tanay Burcu Ural Kopan’ın dilimize çevirdiği, Yekta Kopan’ın editörlüğünü yaptığı ‘Yağmurcu Prens’ isimli kitap bu saatler için seçilebilecek en güzel kitap. Meşhur soru ile başlayan kitap, Rodari’nin harika hayal dünyası ile geliştikçe gelişiyor, büyüdükçe büyüyor ve Nicoletta Costa’nın çizimleri ile harikulade bir forma dönüşmekte hiç de gecikmiyor. Costa’nın çizimlerini bugüne kadar birçok kitapta inceledik, Rodari’nin kitaplarını da Kaborüko’ya konuk ettik. Marsık’ın aynı serisinden ‘Alis Masallarda’yı hatırlayacaksınız... ‘Bu kitapta olan şeyse bambaşka. Bu ‘Yağmurcu Prens’, bir çözümleme, anlamlandırma, doğaya alternatif bir çözümü hayal dünyası ile sunmaya yöneldiği için benim fazlasıyla hoşuma gitti.
Yağmurcu Prens, bulutların üzerinde gezen, onların musluklarını açıp kapatan, bazen de çok yorulduğu için açmayı ya da kapamayı unutuveren sevimli bir karakter. Yorgunluktan uyuyakalması, her uyanışında kaç saat uyuyakaldığını düşünüp işine hemencecik koyulması da çok keyifli.
Çocuk Kitabı takipçileri Rodari’yi tanıyorlar, Costa’yı da öyle. Ben bir de bu kitapta her ikisini birlikte görün derim. Marsık Kitap’ın her zamanki özenli baskısını okurlarından esirgemediği çizgisi bu kitapta da ön plana çıkıyor.
‘Yağmurcu Prens’le geç kalmadan buluşun. Zamanın hemencecik geçmesini istediğiniz bir kesit olursa ya da heyecanınızı dindirmek istediğiniz bir süreç, hiç tereddüt etmem ve Kaborüko takipçilerine bu kitabı öneririm. Denedim ve her şeyi unuttum. İlk sayfada öylece bakakaldığım anı hatırlıyorum, bir de bu tatlı mı tatlı kitabı elimden bıraktığım anı. Zaman nasıl da güzel nasıl da dolu ve yolculuk içinde yolculuklarla geçmiş... Şimdi fuara doğru yola koyulma zamanı!

YAĞMURCU PRENS
Gianni Rodari
Resimleyen: Nicoletta Costa
Marsık Kitap
2012
24 sayfa
12.5 TL.