Kim bu Judy Moody?

Kim bu Judy Moody?
Kim bu Judy Moody?
Haber: NERGİS AKKORLU / Arşivi

Kahramanımız Judy; çok meraklı, çok akıllı ve çok komik ama ruh hali oldukça değişken! Bir mutlu, bir mutsuz, bir haylaz! Henüz 3. sınıf öğrencisi olan bu küçük kızın en büyük hayali doktor olmak. Ama yeri geldiğinde dünyayı kurtarmayı, dedektif, doktor ve ünlü olmayı kafasına koyuyor, kafasına koyduğunu da yapıyor!
Artemes Yayınları’nın bastığı Judy Moody maceraları sekiz kitap boyunca devam ediyor. İlk kitap ‘Judy Moody Geliyor’da Judy, onun haylaz kardeşi Stink, kankaları Rocky ve Frank’le tanışıyoruz. İkinci kitap ‘Judy Moody Ünlü Oluyor’da Judy, sınıf arkadaşı Jessica Gıcık Finch’i gazetede resmi çıktığı için kıskanıyor, kardeşi Kokuşmuş Stink’in de jipte doğduğu için televizyona çıktığını öğreniyor! Ve tabii ki ünlü olmaya karar veriyor! Ama parlak zekasının ürünü olan her girişimi onu daha da ünsüzleştiriyor! Her kitapta Judy ve arkadaşları maceradan maceraya koşarken, Judy’nin sevimli kedisi Fare de onları asla yalnız bırakmıyor! Baştan sona eğlence dolu. Gülme garantili.
Judy Moody’nin yaratıcısı Megan Mcdonald, birçok çocuk ve genç kitabının ödüllü yazarı. 1959 doğumlu yazar, resimli çocuk kitabı olan ilk eserini (Is This a House for Hermit Crab?) 1990 yılında yayımlatarak yazarlık serüvenine başlamış. Yirmiye yakın resimli masal kitabı, yedi tane okumaya yeni başlayanlar için kitabı, dört romanı, iki tane de çok kitaplı çocuk serisi olan yazarın eserleri oldukça beğeni topladı ve Mcdonald’ın bugünkü ününe kavuşmasını sağladı. Yazar, beş kız kardeşin en küçüğü. Tüm kitaplarında, özellikle Judy Moody’lerde, dört ablasıyla başından geçen maceralardan ilham aldığını ve kendisinin de aslında bir Judy olduğunu söylüyor. Mcdonald bu samimiyeti ve akıcı diliyle, okuyucusunu kendine ve yarattığı karakterlere bağlıyor.

Judy Moody’nin faydaları
*Okumayı sevdirir, yazmaya yönlendirir.
*Çocukları çevre sorunları ve geri dönüşüm konusunda bilinçlendirir.
*Arkadaşlığın önemini, arkadaşlık kurmayı ve bu arkadaşlıkları nasıl koruyacağını anlatır.
*Judy’nin derslerde öğrendiği bilgilerin hepsi gerçek. Kemik isimleri, çarpım tablosu, acil durumda aranacak numara ve ülke tarihleri bunlardan sadece birkaçı.
*Ailesinin ve öğretmeninin Judy’ye, odası, kardeşi ve evcil hayvanları konusunda söyledikleri, küçük okuyucular için de oldukça faydalı.

Judy hakkında bilinmeyen 10 şey!
*Doğum günü 1 Nisan! Belki de şaka gibi karakterinin nedeni budur!
*Judy, kardeşi Stink’in kurumuş göbek bağını okul projesi için gizlice okula götürüp tüm sınıfa göstermiş!
*Sırpça’da Judy Moody, Caca Faca demek!
*Evcil hayvan en çok istediği şey, iki parmaklı Yavaş Hayvanı istiyor!
*Okuldan sonra atıştırmayı en çok sevdiği şey dondurulmuş mısır!
*Arkadaşlarıyla kurduğu Kurbağa Çişi Kulübü’ne ancak kulüplerinin maskotu Kurbiş elinize çişini yaparsa girebilirsiniz.