Maria ve hatırladıkları

Maria ve hatırladıkları
Maria ve hatırladıkları
Sabah uyanıp pencereyi açan Maria, tüm güzelliğiyle yağan karla karşılaşır. Kar ona bir şeyleri çağrıştırmaya başlar usul usul. Önce büyükannesinin doğum gününde yağan karı hatırlar sonra ona pasta yapmaya karar verişini...
Haber: GÖRKEM YELTAN - görkem@yeltan.com / Arşivi

Duyduğumuz bir koku, bir tat ya da gördüklerimiz bizi geçmişe taşıyabilir. Götürdüğü zaman güzel, eğlenceli bir zamansa önce keyiflenir insan ama yine de o güzel anların geçip gittiğini hatırlayınca buruklaştırır ister istemez. Birileri eksilmemişse bile hayatımızdan, o zaman yok olup gitmiştir işte!

Birileri eksildiyse o günlerden, işte o zaman çok zor gelir hatırlamak. Zeytinyağlı sabun kokusunun beni götürdüğü zamanı hatırladığımda ninemi ne kadar çok özlediğimi fark ediveriyorum ister istemez. Her ne kadar onunla ilgili komik, tatlı, eğlenceli bir anının peşinden sürüklenmiş, çevremdekilerle bu anıyı paylaşmış olsam da onun yokluğu ağır bir taş gibi yerleşiveriyor yüreğime ve beni nefessiz, sessiz bırakıyor. Gidişinin arkasından ona yazdığım mektup, yazarken dökülen gözyaşlarım geliveriyor aklıma. Damlalar bugüne misafir olmakta hiç mi hiç gecikmiyorlar elbette.

Sadelik arayışı
Bana bütün bu düşünceleri akın akın getiren bir kitapla tanıştım geçenlerde. Final Kültür Sanat Yayınları’ndan çıkan orijinal ismi ‘Compartir Els Sentimens- La Maria Recorda’ olan, ilk kez yine bu yıl Gemser Publications, Barselona etiketiyle yayımlanan ‘Maria Hatırlıyor...’ isimli kitapla. Kitabın yazarı Anna Obiols. Çizimler ise Joan Subirana imzalı. Ben bu kitap için seçilen ve kullanılan fonu her zaman çok sevmişimdir, o nedenle, daha bir ısındım kitabın çizimine ve sadelik arayışına. Maria’nın çizimin tatlılığı da etkiledi elbette.

Yine de her şeyden önce hikâyenin işleyişi, gidişatı oradan oraya sürüklediği, kendimle baş başa bırakmayı ustalıkla becerdiği için etkiledi beni. Hikâyenin sonuna iliştiriliveren üç etkinliği ben olsam bu kitaba eklemezdim diye düşünsem de yaratıcıların ya da yayıncıların herhalde bir bildiği vardır bu eklemeyi yaparken dedim sonrasında. Ben Maria’nın hatırladıklarında, onun hatırladıkları karşısındaki etkilenimde kalmayı tercih ettim daha çok. Kitap beni bu çarpıcılığıyla vurdu.

Manzara bir harika
Final Çocuk Kitaplığı, Maria serisinden üç kitabı daha yayımladı. ‘Maria Hayal Ediyor...’, ‘Maria Öğreniyor...’, ‘Maria Hissediyor...’
‘Maria Hatırlıyor...’ kitabında sabah uyanıp da pencereyi açan Maria, tüm güzelliğiyle yağan karla karşılaşır. Karı çok seven Maria’yı bir hayli mutlu eder bu manzara. Kar ona bir şeyleri çağrıştırmaya başlar usul usul. Gözlerini kapar ve hatırlamaya başlar.
Büyükannesinin doğum gününde yağan karı hatırlar önce. Ona pasta yapmaya karar verişini, yüzünün una kaplanışını, kızağıyla büyükannesinin evine gidip hediyesini verişini, yoldaki düşüşünü... Ama en çok da ona hediyesini verdikten sonra sımsıkı sarılışını.
O anı hatırlamak ne kadar özel, sarılana kadar olan biteni hatırlamak ne kadar güzeldir. Büyükannesi ne yazık ki yoktur, aralarından ayrılmıştır artık. Onun gözleri dolduğunda benim de gözlerim doldu. Hem ona üzüldüğümden hem de ortak bir şeylerimiz olduğunu bildiğimden. Bu duyguyu yaşamayanlara duymaları, yaşayanlara yalnız olmadıklarını hissedebilmeleri için harika bir fırsat. Maria’nın hikâyesine kulak vermeniz dileği ile.


  ETİKETLER:

  sanat

  ,

  kitap

  ,

  Sabah

  ,

  Çocuk

  ,

  Komik

  ,

  Fırsat

  ,

  Final

  ,

  manzara

  ,

  zaman

  ,

  kültür

  ,

  kar

  ,

  koku