Nice on beş yıla!

Geçen perşembe akşamı, Ney ile Mey'de Günışığı Kitaplığı'nın on beşinci yılını kutladık. İçten bir geceydi
Haber: SELİM İLERİ / Arşivi

Günışığı Kitaplığı’nı önce Nalan Barbarosoğlu’ndan işitmiştim. Nalan küçük oğluna, Ege’ye, Günışığı’ndan kitaplar alıyordu. Renkli resimleri, özenli baskısıyla bu kitaplardan birini ben de gördüm. Çok beğendim.
Ege kocaman bir delikanlı şimdi; demek kaç yıl geçmiş...
Çocuk yayıncılığının oldum bittim ya derme çatma, ya sadece cicili bicili olduğu dönemler hep sürüp gider bizde. Bir tür ticarî avcılıktır çocuk yayıncılığı. Çocuklarının okumasını isteyen anne babalar, ama ne okuması gerektiği üzerinde pek kafa yormayan anne babalar. Tezgâhta sana ne sunulmuşsa, al, işin içinden çık.
Günışığı Kitaplığı, Nalan özellikle vurgulamıştı, yayımladığı eserlerin tanıtımında geniş bilgi veriyor, kitapların kaç yaşa hitap ettiğini belirtiyor, bir bakıma, bilinçli bir yayıncılığın, çocuk yayıncılığının temsilcisi konumunda. Öyle bir tanıtımlığı da göstermişti Nalan Barbarosoğlu.
Tam o günlerde, Semih Gümüş aracılığıyla, hem Müren Beykan’la, hem Mine Soysal’la tanıştım. Müren hanım benden bir çocuk kitabı yazmamı istiyordu. Mine Soysal ise, güzel kitabı ‘ İstanbul Masalı’nı armağan etmişti.
‘İstanbul Masalı’, “Genç Kitaplar” dizisindendi. Böylece, Günışığı’nın gençlere de seslendiğini fark ediyordum. Biraz eskimiş bir genç olarak İstanbul Masalı’nı çok severek okudum.
Müren hanımın isteğini yazık ki yerine getiremedim, ama hem onunla, hem Mine hanımla dostluğumuz çabucak. Günışığı’nı bir-iki kez ziyaret ettim. Çok az yayınevinde o düzeni, dikkati, şıklığı ve kitaba yaraşır çalışanları gördüm. Bütün çalışanlarıyla Günışığı Kitaplık gerçekten dostum bugün. Geçmişte kalan yılları hesaplamak pek işime gelmiyor artık. Müren hanım on beşinci yılları için bir kitap hazırladıklarını haber verdiği zaman şaşırdım: Dostluğumuzun da herhalde bir beş-altı yılı olmalı. Gitgide daha çabuk geçen zamanlar...
Çocuklar için kırkı aşkın yılda, yani yazarlığım boyunca tek bir öykü yazabildim. Onu da sevgili Ülkü Tamer’in iteleyişiyle. Sevgili Mehmet Sönmez’in harika resimlemesiyle Milliyet Çocuk’ta yayımlanmıştı, kimbilir kaç yıl önce. Müren Beykan ‘Gece ve Gündüz’ü bulmuş. Şimdi yayınevinin on beşinci yıl kitabında yeniden yayımlanacak. Buna çok seviniyorum.
Geçen perşembe akşamı, Ney ile Mey’de Günışığı Kitaplığı’nın on beşinci yılını kutladık. İçten bir geceydi.
Yaşamı güzel kılma ülküsü
Dönüşte, Günışığı’ndan okuduğum kitapların dökümünü çıkardım. Necati Tosuner’in ‘Keleş Osman’ı, Ayhan Bozfırat’ın ‘Sokakta Tek Başına’sı için yazmıştım. Nihat Ziyalan’ın ‘Attım Kapağı Yurtdışı’nası için hep yazmak istedim. İçli bir roman ‘Attım Kapağı Yurtdışı’na, etkileyici bir gençlik romanı. Ziyalan’ın şiirleri bu romanda da esip duruyor.
Behiç Ak, Turgay Fişekçi, Karin Karakaşlı, Necati Güngör derken Müge İplikçi’nin o kadar sevimli ‘Uçan Salı’sı. Şimdi elimde Behiç Ak imzalı ‘Galata’nın Tembel Martısı’.
Çocuk kitapları, Köprü Kitaplar, gençlik kitapları derken, Günışığı Kitaplığı yaşamı güzel kılma ülküsünü on beş yıldır soldurmuyor. Üstelik, bugünün çeşit çeşit karanlığında. Behçet çelik, ‘Sınıfın Yenisi’ni belki bu yüzden yazdı diye düşünüyorum.
Genç Kitaplar dizisinde yer almış ‘Eyvah Kitap! çok önemli bir araştırmadır. Mine Soysal, yeni kuşakların neden kitap okumaktan uzak durduğunu kılı kırk yararak araştırmış, sonra tatlı tatlı dile getirmiş. Büyük, iri, gürültülü patırtılı sözlerle değil. Tam tersine, meselenin ancak sevgiyle, anlayışla çözümlenebileceğinin bilinciyle dile getirmiş. Okumayı sevmek, sevdirmek isteyenler ‘Eyvah Kitap!’tan çok yararlanacaklar.
İnternet çağıymış, kitap ölüyormuş, şuymuş buymuş... Ben inanmıyorum o safsatalarda. Çocukluğumun unutulmaz kitaplarına borcum ödenecek gibi değil. Bugünün çocukları da öylesine borçlansınlar isterim. On beş yıllık emeğiyle Günışığı Kitaplığı hepimizi yarınlarda da borçlu kılsın!

Gündeş öneriler:
a) Az, Hakan Günday, Doğan Kitap, 2011. (Örtbas edilmiş korkunç acılara neşter.)
b) Utanmaz Adam, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Everest Yayınları, 2011. (Büyük ustayı tanımak için fırsat.)