Paraya para demeyen yazarlar

Paraya para demeyen yazarlar
Paraya para demeyen yazarlar
Forbes en çok kazanan yazarları açıkladı. Listenin bir numarası James Patterson. James Patterson bir önceki yıl 70 milyon dolar olan gelirini bu yıl 84 milyon dolara çıkarmış
Haber: ZEYNEP HEYZEN ATEŞ - heyzen@mail.org / Arşivi

Forbes yılın en çok kazanan yazarlarının listesini açıkladı. Karşılaştığımız isimler genel olarak çok şaşırtıcı değil ama listeye baktığımızda şunu kabullenmek zorunda kalıyoruz: İyi yazarlar ve kötü yazarlar dışında ‘para kazanmasını bilen yazarlar’ diye bir şey var. Ya da başka bir deyişle bazı yazarların menajerleri, yayınevleri, o yayınevlerinin başındaki editörler bu işi diğerlerinden iyi biliyor. Kitapların hangi ayda yayımlanacağından, nasıl bir tanıtım kampanyası izleneceğine kadar bütün detayların ince elenip sık dokunduğu, sistemli süreç söz konusu. Ve bazı yazarlar işin bu kısmında, yazmakta olduklarından çok daha iyiler. Örneğin kim? Listenin bir numarası James Patterson (Kendi kitaplarını kendi yazmayan adam). Patterson bir marka, kitaplarıysa belirli bir formata uyan birer ‘ürün’. Ama bu ürünler o kadar tutarlı ki üzerinde Patterson adı olan kitapların satış grafiği hiç düşmüyor. Forbes da bu konuya uzun uzadıya yer vermiş ve Patterson’ın bir önceki yıl 70 milyon dolar olan gelirinin bu yıl endüstrideki düşüşe rağmen -yetişkin kitaplarında yüzde 23’lük inanılmaz bir gerileme yaşanmış- 84 milyon dolara çıktığının altını çizmiş. (Patterson’ın 2009’da Hachette’le yaptığı 17 kitap -150 milyon dolarlık anlaşmanın ve bu kitaplardan 10’unu teslim etmiş olmasının da bu artışta rolü var. Bir yılda on kitabı nasıl yazmış derseniz, hatırlatalım, Patterson bir yazar grubuyla çalışıyor.) Ama başta belirttiğim ‘ bilme’ meselesine dönmek istiyorum. Listedeki yazarlar arasında ilkgençlik romanlarındaki yükselişi fark edip bu formata kayan tek isim Patterson. Üstelik kahramanı Alex Cross beyazperdeye aktarıldığından gelecek yıl da listedeki yerini koruyacağına kesin gözüyle bakılıyor.
Listenin iki numarası, Patterson’ın yarısı kadar kazanan Daniella Steel. (35 milyon dolar). Stephen King 28 milyon, Janet Evanovich 22 milyon dolar kazanmış. Beş numaradaysa beyazperde ve ergenlik çağındaki kızlar sayesinde zengin olduğu söylenen, Forbes’un ‘ilkgençlik romanları kraliçesi’ diye nitelediği ama romanları özellikle diğer yazarlar tarafından ‘kötü’ bulunan Stephanie Meyer var. Yazar, yıllardır 192 sayfalık bir kısa romandan başka bir şey yazmamış olsa da bu yılki geliri 21 milyon doları bulmuş. 

Potter’a ne olacak?
J.K. Rowling için de aynısı geçerli. Uzun süredir yeni bir şey yazmayan Rowling, 5 milyon dolarlık gelirle listenin en altlarında ama yıl bitmeden bu durumun değişeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Rowling, serinin filmlerinin tamamlandığı 2011 baharına kadar Harry Potter’ların dijital formata aktarılmasına izin vermemişti. Ama ekim ayında dijital bir kitapçı açacağını ve bir süre önce yine bu sayfalarda haberini okuduğunuz Pottermore adlı internet sitesi aracılığıyla Harry Potter e-kitapları, bilgisayar oyunları ve hatta çeşitli bilgisayar programlarıyla okuyucuları buluşturacağını biliyoruz. Haliyle yıl sonuna doğru gelirinde ciddi bir artış olacağını öngörmek yanlış olmayacaktır.

Amazon, bir yayıncılık devine dönüşüyor
Amazon geçen yıla dek başka yayınevlerinin kitaplarını satan, bizdeki idefix veya kitapyurdu benzeri bir aracı kurumdu. Üstelik yayınevlerinden çok ciddi yüzdeler talep ettiği için 2009 ve 2010’da amazon’la ilgili pek çok mahkeme haberine şahit olmuş, tekelleşme yolunda gittiği yönünde suçlamalar okumuştuk. Ne değişti? Amazon, yayınevleriyle uğraşmayı bırakıp kendisi yayıncılığa atılmaya karar verdi. (Elbette bu durum tekelleşme söylentilerini güçlendirmekten başka bir işe yaramadı.) Yazın başında Time Warner grubunun başındaki isim olan Larry Kirshbaum işe alındı ve onun vizyonu dahilinde yeni bir süreç başladı. Kirshbaum’un ilk büyük transferiyse oldukça ilginç –zaten bu hafta gazetelere konu olan da bu isim- Timothy Ferriss. Kişisel gelişim kitaplarının krallarından olan Ferris’in yeni kitabı ‘4 Saatlik Aşçı’ (4 hour Chef) Amazon’dan çıkacak. (Üstelik yazarı Random House’tan kapmışlar.) Ferriss’in önceki kitapları ‘4 Saatlik Vücut’ (insanlara hızlı kilo kaybetmenin sırlarını vaat eden bir kitap) ve ‘4 Saatlik Hafta’ New York Times çok satar listesine girmiş ve uzun süre bir numarada kalmıştı. Kirshbaum, Amazon’un başarısının piyasayı canlandıracağını ve diğer yayıncıların da işine yarayacağını iddia ediyor ama şimdilik bu fikre katılan yok gibi.