Roman uyarlamaları testi

Edebiyat ve sinema sıkı bir işbirliği içinde... Özellikle son yıllarda usta kalemlerin elinden çıkmış romanlar sıklıkla beyazperdeye uyarlanıyor. Bu uyarlamaların çoğunluğu aslına sadık kalmadığı için eleştiriliyor, bazı ender örnekler ise uyarlandığı yapıtı da aşan bir başarıya ulaşıyor. Testimizi çözün, uyarlamalar hakkındaki bilginizi ölçün

1) Yusuf Atılgan’ın aynı adlı romanından uyarlanan, yurtiçi ve yurtdışında Fipresci dahil toplam 11 ödüle layık görülen, Türk sinemasının kült filmleri arasına girmiş, 1987 tarihli Ömer Kavur filmi aşağıdakilerden hangisidir?
a) Tabutta Rövaşata
b) Anayurt Oteli
c) Ah Belinda
d)Cazibe Hanım’ın Gündüz Düşleri

2) Türk sinemasında alt kültürü ele alan filmlerin ilk akla gelenlerinden olan, kimi eleştirmenlerin ilk postmodern Türk filmi diye yorumladıkları, Metin Kaçan’ın aynı adlı romanından uyarlanan, 1996 tarihli Mustafa altıoklar filminin adı nedir?
a) Gece. Melek ve Bizim Çocuklar
b) Banyo
c) Kaçıklık Diploması
d) Ağır roman

3) Chuck Palanhiuk’un şizofrenik bir anlatıcı ağzından yazdığı yeraltı edebiyatının bu sıradışı romanı, David Fincher tarafından 1999’da sinemaya uyarlandı. Neydi bu eserin adı?
a) Dövüş Kulübü
b)Guguk Kuşu
c) Sana Gül Bahçesi Vaadetmedim
d)Hipnoz

4) 1988’de Phillip Kaufman tarafından çekilen ve iki dalda Oscar’a aday gösterilen bir filme temel oluşturan, demir perdenin arkasındaki tutku, aşk ve isyanı anlatan Milan Kundera romanı hangisidir?
a) Veronica Ölmek İstiyor
b) Ülke ve Özgürlük
c) Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği
d) İsyan Günlerinde Aşk

5) Zeki Demirkubuz, 2000 yılında, Albert Camus’nün nihilizmi işlediği romanını sinemaya büyük bir başarıyla uyarladı. Neydi bu filmin adı?
a) Masumiyet
b) C Blok
c) Üçüncü Sayfa
d) Yazgı

6) John Ronald Reuel Tolkien’in fantazi serisinden uyarlanan, Peter Jackson’ın yönettiği film üçlemesinin adı nedir?
a) Geleceğe Dönüş
b) Yıldız Savaşları
c) Yüzüklerin Efendisi
d) Indiana Jones

7) Philippe Djian’ın Borderline Kişilik Bozukluğu olan bir karakteri anlattığı romanından uyarlanan ve başrol oyuncusu, bir zamanlar Cat Stevens’ın uğruna ünlü “Lady D’arbanville” şarkısını yazdığı, güzel aktris Beatrice Dalle olan filmi bulabildiniz mi?
a) Cesaretin var mı aşka?
b) Sil Baştan
c) Amelié
d) Betty Blue

8) Zülfü Livaneli’nin ülkemizdeki töre gerçeğiyle ilgili olarak kaleme aldığı kitap 2007’de Abdullah Oğuz tarafından sinemaya uyarlandı. Müzikleri de yine Livaneli’ye ait olan film üç Yeşilçam ödülünün yanısıra Avrupa Konseyi tarafından “İnsan Hakları Ödülü”ne layık görüldü. Bu filmin adı nedir?
a) Yılanların Öcü
b) Mutluluk
c) Yol
d) Filler ve Çimen

9) 1989’da Peter Weir tarafından Kleinbaum’un kitabından uyarlanan ve Robin Williams’ın sıradışı bir edebiyat öğretmenini canlandırdığı filmin adı nedir?
a) Ölü Ozanlar Derneği
b) Patch Adams
c) 21 Gram
d) Büyük Umutlar

10) Michael Redford tarafından 1984 yılında sinemaya uyarlanan, George Orwell’in karanlık ütopyası hangisidir?
a) 4 Ay 3 Hafta 2 Gün
b) 1984
c) 1900 Efsanesi
d) 127 Gün


Cevap anahtarı: 1b, 2d, 3a, 4c, 5d, 6c, 7d, 8b, 9a, 10b
0-3 doğru: İyi bir okur olabilirsiniz ama roman uyarlamaları hiç ilginizi çekmemiş. 4-7 doğru: Hem sinemayı hem de romanları seviyorsunuz. 8-10 doğru: Donanımlı bir okur ve izleyicisiniz. Tebrik ederiz!

Testi Elif Kosova hazırladı. Gayet.net’ten 50 TL ve 1 aylık Asil Üyelik kazandı.