Sekiz'e dikkat!

Sekiz'e dikkat!
Sekiz'e dikkat!

Hakan Yel

Hakan Yel, yeni romanı 'Sekiz Numaralı Vurucu'da oldukça ilginç bir karakter yaratmış
Haber: RECEP USTA - reusta@gmail.com / Arşivi

Hakan Yel’in yeni romanı ‘Sekiz Numaralı Vurucu’ geçtiğimiz günlerde piyasaya çıktı. Gerilim ve macera türünde romanlar yazan Hakan Yel, yeni romanında, ülke tarihimizin en karanlık sayfalarına konu olan terör olgusuna farklı bir bakış kazandırıyor... Uzun yıllar devam eden terör; yıllar ilerledikçe, çok farklı alanlarda faaliyet gösteren kişi ve kurumların yatırım yaptıkları bir sektör haline gelmiştir. Ekonomik ve siyasi programları gereği terörü ve terör örgütünü kullanan ülkelerin de işin içine dahil olması meseleyi büsbütün çıkmaza sokmuştur. Sekiz numaralı vurucu, romanın asıl kahramanıdır. Özel bir eğitimden geçen vurucuların en iyisidir. Sekiz numaralı vurucu ve diğer vurucular, çok uluslu özel bir güvenlik şirketi tarafından öncelikle terörle mücadele amacıyla yetiştirilmişlerdir. Şirket; Üstün Asker projesi kapsamında yetiştirdiği vuruculardan oluşan ekibinin terör sorununu çözebileceğini iddia etmektedir. Aldıkları her emri tereddüt etmeden yerine getiren vurucular, görevlendirildikleri tüm operasyonlardan başarıyla çıkmışlardır. Hükümetten de destek alan şirket, yaptıkları saha çalışmalarını yetkililere sunarak ordunun da onayını ve desteğini almaya çalışmaktadır. Şirketin nihai amacı, terör sorununu çözmek ve bu yolla kazanacakları itibarla, yetiştirdikleri üstün askerleri başka ülkelere de ihraç etmektir.
Romanın ilk bölümünde Sekiz numaralı vurucu, Şemdinli kırsalındaki bir operasyonda çıkıyor karşımıza. Yeri önceden belirlenmiş hedefteki teröristleri etksiz hale getirmek üzere görevlendirildiği operasyonda tek başınadır. Güvenlik şirketi, ordu mensuplarının da hazır bulunduğu merkezde, operasyonu dijital ortamdan takip etmektedirler. Güvenlik şirketi için ‘sunum’ niteliğinde olan bu operasyon başarıyla tamamlanır. Ordu mensupları, seyrettikleri operasyondan etkilenmişlerse de terörle mücadele işini özel bir şirkete devretmek konusunda isteksizdirler. Ordu içinde de terörden beslenen çeşitli odaklar vardır; çatışmaların sürekli olarak devam etmesinin, askerlerin eğitimi için bulunmaz bir nimet olduğunu düşünenler ve sırf bu nedenle terörün sona ermesini istemeyen taraflar vardır. Farklı hesaplar peşindeki iktidar odaklarının çıkar çatışmaları devam ederken, bütün tarafları ilgilendiren ve heyecanlandıran bir gelişme yaşanır: Terör örgütüne ait çok önemli arşiv belgelerini taşıyan bir uçağın İran sınırları içerisinde düştüğü haberi alınır. Bütün güvenlik birimleri alarm durumuna geçer; herkes düşen uçaktaki arşivi ele geçirmek istemektedir. Terör örgütü elemanları da yabancı ülkelerin istihbarat servislerinden uçağın düştüğü bilgisini almış ve arşivlerinin başka ellere geçmemesi için enkaza ulaşmak üzere yola çıkmışlardır. Uçak, ülke sınırları dışında düştüğü için, ordunun sınır ötesi operasyon yapması iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyecektir. Şirketin çalışmalarına daha önce onay vermeyen ordu mensupları bu özel durumda, düşen uçaktaki arşivi ele geçirme görevini şirketin organize etmesine karar verirler. Ordu bu sayede olası bir diplomatik krizi örtbas etmiş olacaktır.
Hakan Yel’in kitabı, bu noktada çok katmanlı bir hal alıyor; özel eğitimli askerler üzerinde yapılan deneyler ve bu deneylerin öngörülmemiş sonuçları, kurguyu renklendirmeye başlıyor. Önceki romanlarında da aşırıya kaçmadan fantastik kurguya yer veren yazar, bu romanda da kahramanını bazı üstün özelliklerle donatıyor. Gerilim dozu yüksek bir macera romanı olan ‘Sekiz Numaralı Vurucu’, politik-kurgu türünü sevenler için...

SEKİZ NUMARALI VURUCU
Hakan Yel
Altın Kitaplar
2011, 496 sayfa, 20 TL.