Sherlock Holmes testi

Sherlock Holmes testi
Sherlock Holmes testi
Sherlock Holmes, ismi, yazarından çok bilinen kurmaca karakterlerin en ünlülerinden. Bohem dedektife duyulan ilgi, olağanüstü zekası ve zaman ötesi karizması sayesinde hiç bitmedi. Şimdilerde Robert Downey Jr.'ın canlandırdığı bir film serisiyle belki de en popüler günlerini yaşayan karakteri bir de size soralım dedik...

1) Sir Arthur Conan Doyle’un, sonradan bir fenomen haline gelecek olan Sherlock Holmes’ü yaratırken esinlendiği kişi kimdi?
a) Prof. Joseph Bell
b) Violet Hunter
c) Mycroft Holmes
d) James Bond

2) Sherlock Holmes’ün doğduğu ve onun ismini taşıyan bir müzeye ev sahipliği yapan şehrin hangisi olduğunu biliyor musunuz?
a) Paris
b) Viyana
c) Londra
d) Prag

3) Sherlock Holmes’ün hiçbir macerasında yanından ayırmadığı ve kendisi gibi bir doktor olan mesai arkadaşı kimdir?
a) Dr. Watson
b) Dr. Moriarty
c) Dr. Billy
d) Dr. Hudson

4) Sherlock Holmes kitaplarına olan düşkünlüğüyle bilinen, hatta serinin yaratıcısı Arthur Conan Doyle’u saraya çağırıp, kendisine hediyeler veren padişah kimdi?
a) Abdülmecit
b) II. Abdülhamit
c) Vahdettin
d) II. Mahmut

5) 20th Century Fox yapımı olan ve yönetmenliğini William Gillette’nin üstlendiği ilk Sherlock Holmes filmi kaç yılında çekilmiş olabilir?
a) 1929
b) 1939
c) 1960
d) 1970

6) Sherlock Holmes külliyatı, öykü ve romanlardan oluşur. Hangisi bu romanlardan biridir?
a) Sherlock Holmes’ün Dönüşü
b) Son Selamı
c) Sherlock Holmes’ün Çantası
d) Baskerville’in Köpeği

7) Bu kadar zeki bir dedektifi kendine hayran bırakacak kadına şapka çıkarmak lazım. Holmes’ün kimi hikâyelerinde karşımıza çıkan opera sanatçısı bu güzel ve kurnaz kadın kimdir?
a) Irene Adler
b) Lady Catterly
c) Madam Butterfly
d) Madam Curie

8) Sherlock Holmes’un 2009 yılındaki aynı isimli uyarlamasının ve bu sıralarda gösterimde olan serinin şimdilik ikinci filmi “Sherlock Holmes -Gölge Oyunları” nın ünlü yönetmen kim olabilir?
a) Cristopher Nolan
b) Steven Spielberg
c) Quentin Tarantino
d) Guy Ritchie

9) Sherlock Holmes’un, varlığını Yunanlı Tercüman hikayesinde öğrendiğimiz abisinin adı nedir?
a) Merlock
b) Buck
c) Mycroft
d) Eugene

10) “Korkmayınız Bay Sherlock Holmes” adlı kitabıyla, Türk polisiye yazınını Sherlock Holmes’e selam göndererek inceleyen yazarımızı biliyor musunuz?
a) Celil Oker
b) Erol Üyepazarcı
c) Bahriye Çeri
d) Semih Gümüş


Cevap anahtarı: 1a, 2c, 3a, 4b, 5b, 6d, 7a, 8d, 9c, 10b

0-3 doğru: Sherlock meraklısı olduğunuz söylenemez ama testi çözdüğünüze göre bundan sonra zeki kahramanımızın maceralarıyla ilgileneceğinizi düşünüyoruz. İyi okumalar... 3-7 doğru: Ayrıntılarda biraz zayıfsınız. Sherlock külliyatı ve filmlerine daha dikkatle eğilmeye ne dersiniz? 7-10 doğru: Sir, bu karakteri yaratırken sizin gibi okur düşlemiş midir? Kim bilir! Tebrik ediyoruz.

Testi Serhat Demirel hazırladı. Gayet.net’ten 50 TL ve 1 aylık Asil Üyelik kazandı. Siz de testlerinizi testler@gayet.net adresine gönderebilirsiniz.