Surların gölgesinde kitap fuarı

Surların gölgesinde kitap fuarı
Surların gölgesinde kitap fuarı

Murathan Mungan

Yaklaşık 100 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenecek 2. Diyarbakır Kitap Fuarı’nda geniş bir konu yelpazesi içinde konferans, söyleşi, panel, şiir dinletisi gibi 40 kültür etkinliğinde ve imza günlerinde 300 yazar okurlarıyla buluşma imkânı bulacak. Altı gün süresince Murathan Mungan, Ayşe Kulin, Tarık Ziya Ekinci, Oya Baydar, Ece Temelkuran, Mıgırdiç Margosyan, Füruzan, Can Dündar, Ahmet Telli, Melek Ulagay, Haydar Ergülen, Jaklin Çelik, Ahmet Büke, Bejan Matur, Semih Gümüş, Arjen Ari, Yavuz Ekinci, Şeyhmus Diken, Behçet Çelik, Hicri İzgören, Lal Laleş ve pek çok değerli yazar, şair ve akademisyen Diyarbakır’ın konuğu olacak. Fuara girişin ücretsiz olduğunu belirtelim.

Etkinlik Programı
17 Mayıs 
Konferans Salonu
*Saat: 14.45-15.45
Söyleşi: “Bu Benim Hikayem”
Konuşmacı: Yavuz Ekinci 

*Saat: 16.00-17.00
Söyleşi: “Anadilde Eğitim
Konuşmacılar: Mehmet Şahîn, Feratê Dengizî, Serap Berk 

*Saat: 17.15-18.15
Panel: “Klasik Kürt Edebiyatının Simge İsimleri: Melayê Cizîrî, Feqiyê Teyran, Ehmedê Xanî ve Mela Huseynê Bateyî
Yöneten: Süleyman Çevik
Konuşmacılar: Selman Dilovan, M. Xalid Sadinî, Huseyn Şemrexî 

*Saat: 18.30-19.30
Pane -Dinleti: “Anadolu ve Kürt İllerinin Diyasporaya Yayılan Tınıları”
Yöneten: Gülten Madenli
Müzik: Niki Gril, Ali Güler, Mansur Bildik
Yorum : Sırrı Özbek, Şükrü Bilgiç
Konuşmacılar: Mansur Bildik, Dursun Akınet 

18 Mayıs
Konferans Salonu

*Saat: 12.00-13.00
Söyleşi: “Barış ve Kardeşlik Okumaları”
Konuşmacılar: Berken Bereh, Şeyhmus Diken, Hesen Silêvanî, Hicri İzgören, İbrahim Halil Kağar, Leyla Erdoğdu, Halide Yıldırım, İrfan Temel, Beyar Bavî, Dilbirîn Haro, Arjen Arî, Rehman Marînî 

*Saat: 13.15-14.15
Söyleşi: “Turabidin ve Berriyê: Aşiretler, Dinler, Diller ve Kültürler”
Konuşmacı: Altan Tan 

*Saat: 14.30-15.30
Panel: “Öykü ve Kürt Oyküsü”
Yöneten: Mehmed Çakmak
Konuşmacı: Sîdar Jîr, Rodi Zinar, Îsmaîl Dîndar, Ronî War 

*Saat: 15.45-16.45
Söyleşi: “Fêrîkê Ûsıv: Bir Yüzyılın Hasret Defteri “
Konuşmacı: Kawa Nemir 

*Saat: 17.00-18.00
Söyleşi: “Yaşayan Diller Enstitüsü, TRT6 ve Kürtlerin Tepkileri” 

*Saat: 18.15-19.15
Söyleşi: “Mem Û Zîn’ ve Ehmedê Xanî’de Kimlik ve Diyalektik Pedagoji”
Konuşmacı: Gülten Madenli, Nihat Gültekin, Senar Turgut 

19 Mayıs
Konferans Salonu

*Saat: 11.00-11.45
Panel: “Kürt Sorununun Edebiyata Yansıması”
Yöneten: Welat Dilken
Konuşmacı: Îrfan Amîda, Dilawer Zeraq, Şener Özmen, Sebrî Silêvanî, Sîdar Jîr 

*Saat: 12.00-12.45
Söyleşi: “Masallara Gizlenmiş Gerçekler”
Konuşmacı: Muhsine Helimoğlu Yavuz 

*Saat: 13.00-13.45
Şiir Dinleti-Söyleşi: “Güz ve Şavk” Şewq û Payiz Fall and Savk
Konuşmacı: Fatma Savci 

*Saat: 14.00-15.00
Söyleşi: “Kürt Gazeteciliğinde Ülke ve Özgürlük”
Konuşmacı: Rênas Jiyan, M. Emin Yıldırım 

*Saat: 15.15-16.15
Söyleşi: “Adnan Satıcı için…”
Konuşmacı: Mehmet Özer, Hicri İzgören, Ahmet Telli, Lal Laleş, Fikret Biçici 

*Saat: 16.30-17.30
Söyleşi: “Gidenlerin Ardından”
Konuşmacı: Osman Baydemir, Mıgırdiç Margosyan, Şeyhmus Diken 

*Saat: 17.45-18.45
Panel: “Diyarbakır’da Edebiyat Okumaları: “Alımlama Estetiği”
Konuşmacı: Birgül Oğuz, Tahir Ürper, Abdullah Çelik 

20 Mayıs
Toplantı Salonu

*Saat: 14.00-16.30
Toplantı: “Yayıncılık…”
Konuşmacı: Tanıl Bora (Editörlük, Kitap Bulma, Çeviri, Yayına Hazırlama),
Tuğrul Paşaoğlu (Kitap Yayınlamanın Standartları, Yasal Çerçevesi, Baskı Öncesi, Baskı, Dijital Kitap)
Kenan Kocatürk (Kitap Dağıtımı , Satışı, Tanıtımı)
Yer: Üst Kat Toplantı Salonu
Konferans Salonu 

*Saat: 12.00-13.00
Söyleşi: “Toplumsal Mücadele Bağlamında Devrimci Sosyalist Yurtsever Basın”
Konuşmacı: Toğay Okay, Soner Çiçek, M. Emin Yıldırım 

*Saat: 13.15-14.15
Söyleşi: Adresi Şiir
Konuşmacı: Hicri İzgören 

*Saat: 14.30-15.30
Söyleşi: “Kapital Manga” ve “Komünist Manifesto” Kürtçede
Konuşmacı: Tarık Ziya Ekinci, Sami Tan, Şeyhmus Diken 

*Saat: 15.45-16.45
Söyleşi: “Füruzan’ın Şiirli Öyküsü”
Konuşmacı: Füruzan, Haydar Ergülen, Azad Ziya Eren, Murat Özyaşar 

*Saat: 18.15-19.15
Söyleşi: “Feqıyê Teyran Romanı”
Konuşmacı: Ronî War 

21 Mayıs
Konferans Salonu

*Saat: 11.00-11.45
Söyleşi: “Gelenekselden Moderne Kürt Edebiyatında Şiir ve Roman”
Konuşmacılar: Edib Polat, Arjen Arî, Şener Özmen 

*Saat: 12.00-12.45
Söyleşi: “Dağın Ardına Bakmak”
Konuşmacı: Bejan Matur 

*Saat: 13.00-14.00
Söyleşi: “Öfkenin Şenliği”
Konuşmacı: Jaklin Çelik 

*Saat: 14.15-15.15
Panel: “Öykücülüğümüzün Bugünkü Görünümü”
Yöneten: Semih Gümüş
Konuşmacılar: Behçet Çelik, Ahmet Büke, Murat Yalçın 

*Saat: 15.30-16.30
Söyleşi: “Edebiyat Olanakları”
Konuşmacı: Murathan Mungan 

*Saat: 16.45-17.45
Söyleşi: “Barış için Edebiyat”
Konuşmacı: Arjen Arî , Gülsüm Cengiz, Tarık Günersel, Lal Laleş, Ali Şen 

*Saat 18.00-19.00
Söyleşi: Şiir
Konuşmacı: Ahmet Telli 

*Saat: 19.15-20.15
Söyleşi: “Kafkaslarda Kürt Edebiyatının Durumu ve Gelişim Süreci”
Konuşmacı: Tosinê Reşîd 

22 Mayıs
Konferans Salonu

*Saat: 11.00-11.45
Söyleşi: “Bir Şiir Bir Öykü”
Konuşmacılar: Çetin Duran, Mehmet Alparslan, Nursel Aras, Pelin Yılmaz 

*Saat: 12.00-13.00
Söyleşi: “Bir Dönem İki Kadın
Konuşmacılar: Oya Baydar, Melek Ulagay 

*Saat: 13.15-14.15
Söyleşi: “Çocuk ve Gençlik Edebiyatında İki Dillilik ve Masalların Kardeşliği”
Konuşmacılar: Gülsüm Cengiz, İsmail Dindar, Ömer Polat 

*Saat: 14.30-15.30
Söyleşi: “İkinci Yarısı ve Amed”
Konuşmacı: Ece Temelkuran 

*Saat: 15.45-16.45
Söyleşi: “Bitmez Tükenmez Demokratikleşme Süreci”
Konuşmacı: Mehmet Altan 

*Saat: 17.00-18.00
Söyleşi: “Kazım Karabekir Gözüyle Yakın Tarih”
Konuşmacı: Mustafa Armağan 

*Saat: 18.15-19.15
Söyleşi: “Yeni Paradigma Zamanı”
Konuşmacı: Fikret Başkaya