Tut feneri al bilgiyi

Tut feneri al bilgiyi
Tut feneri al bilgiyi
Fenerli kitaplar sayesinde, çocukların, bütün cehaletinizi ortaya çıkartabilecek püsküllü köpek balığı nedir, deniz yılanı neye benzer türü akıllara ziyan sorularından da korkmanıza gerek kalmayabilir
Haber: ASLI TOHUMCU asli@aslitohumcu.com / Arşivi

Hanenizde yaşını henüz aylarla ifade ettiğiniz bir velet varsa, yavrum kitaplara ısınsın (da anası gibi bir tuhaf olsun) ve yeni kelimeler öğrensin (de hiç susmasın) diye kaygılanıyorsanız işiniz zor! Çocukların kelime dağarcığını geliştirmeye yönelik sesli oyuncaklar bulmak mümkün. Ama onlar, adı üstünde oyuncak. İş Kültür Yayınları’nın Pisi Kedi serisi, Mandolin Yayınları’ndan Dr. Miriam Stoppard’ın kitapları ve yine Net Kitap ’ın kumaş kanatçıklı ya da farklı dokunma yüzeyleri olan kitaplarıyla da bir yere kadar geliyorsunuz. İyi de bir yer bu, ancak yetmiyor!
İşte yine bu ulvi amaçla kitap avına çıktığım bir gün, Neşeli Saklambaç serisi sayesinde keşfettim Pearson Education Yayıncılık’ı. Üç kitaplık Neşeli Saklambaç serisi, sert kapak ve kalın iç sayfalarıyla bizim veledin acı kuvvetine karşı epey dayanacağa benziyordu. Kitabın her sayfasına yerleştirilmiş dörder kapağın altında bir başka hayvanı arıyordunuz. Kapakların altındaki ışığa duyarlı sensörle harekete geçen beş farklı hayvan sesi de veledi kesin sevinçten çılgına çevirecekti. Diğer kapakların altına gizlenmiş irili ufaklı nesneler de eşyalarla tanışıklığını artıracaktı. Kitaptaki bütün görsellerin fotoğraf olması algılamasını kolaylaştıracaktı. Hemen kaptım bir tanesini kitapların, koştum kasaya.
Köpek, kedi, eşek, arı ve civciv sesleriyle geçirdiğimiz o mesut ayları unutmam mümkün değil. Kitap isyan edene kadar herhalde bir altı-yedi ay çevirdik sayfalarını; özellikle arı ve civciv sesine hasta oldu bizimki; hem şaşırdı hem de sevinçle el çırptı. Kapakların hepsi yırtılıp artık sensörler kitabın kapağı kapalıyken bile çalışmaya başlayınca kitabın helvasını kavurduk. Neyse ki aynı seride, peluş oyuncaklar ve banyo zamanına dair birer kitap daha vardı da… 

Merak her şeyin başı
Çocuğun her şeyi merak ettiği bir çağda ona malzeme sağlamak ve bu merakı doyurmak kolay da, işin çocuğun ileride de meraklı bir tip olmasını sağlamak gibi bir yanı da var! Sanıyorum Pearson Education Yayıncılık’ın dört ciltlik Fenerli Kitaplar serisi bu ihtiyacı duyan ebeveynlerin işini görecek nitelikte. Aynı şekilde, merakı ebeveyninin boyunu aşan veletlere cevap yetiştirme konusunda da bir numara olacak bir seri Fenerli Kitaplar. Serinin başlıkları da şöyle; ‘Kelimeler ve Sayılar’, ‘Renkler ve Şekiller’, ‘Okyanus Hayvanları’, ‘Vahşi Hayvanlar’.
Serinin tamamında Neşeli Ayı ailesinin güzel çiftliğine konuk oluyoruz. Baba Ayı, Anne Ayı, kızları Pampam ve oğulları Tamtam’ın ahırdaki atların bakımı, traktörün tamiri, yavru kedilerle fıkırdama, ineklere ve tavuklara yem verme, meyve toplama, topladıkları meyveleri pazardaki satma gibi günlük eylemlerine tanık oluyoruz, örneğin ‘Kelimeler ve Sayılar’ kitabında. Sağ sayfalar, ailenin gününden bir bölümü gösteren, feneri üzerine tuttuğunuz bölümün aydınlandığı alengirli sayfalar. Sol sayfalar ise fenerli sayfaları kullanmaya yönelik sorular içeriyor. Resimde kaç civciv var, resimdeki çekici bulabilir misin, bu tişörtü kim giymiş, Pampam’ı bulabildin mi, ne yapıyor, türü sorular bunlar. Çocukların farklı nesne ve şekilleri tanımaları, sayma becerilerini geliştirmelerini ve bunu yaparken de fenerle aydınlanan sayfaların büyüsüne kapılmaları için ellerinden geleni yapmış adamlar. Şu yaşımda ben bile sayfadaki beş fareyi bulayım, yerde kaç tane kuş tüyü var sayayım derken zaman su olup akmış. 

Sıcak hava balonu dolaşıyor
‘Renkler ve Şekiller’de ise örneğin, Neşeli Ayıcık ailesiyle plaja, parka ve hayvanat bahçesine gidiyor, sıcak hava balonuyla dolaşıyor, kar tatili yapıyoruz. Bu kitapta da çocukların renkleri ve şekilleri tanımasına yönelik, kardan adamın atkısı ne renk, kaç tane kar topu var ve şekilleri ne, sıcak hava balonundaki mor beneklerin şekli ne gibi sorular var. ‘Vahşi Hayvanlar’ kitabında vahşi hayvanların ve ‘Okyanus Hayvanları’ kitabında da okyanus hayvanlarının peşine düşüyoruz sorular ve sihirli fener aracılığıyla.
Serinin sorular içermesi kulağa dışardan sıkıcı gelebilir ancak o soruları, yanıtları sihirli fenerle bulunabilecek bir tür bulmaca olarak değerlendirmek işin eğlenceli yönünü kaçırmamak adına önemli. Üstelik fenerin aydınlattığı her bir şekil, eşya, araç ya da hayvan üzerine çocuğunuzla konuşmanız, seri sayesinde öğrendiği yeni kelime ve kavramları bir basamak öteye taşımasına yardımcı olacaktır. En azından bana öyle geldi! Çocukların, allah muhafaza bütün cehaletinizi ortaya çıkartabilecek püsküllü köpek balığı nedir, deniz yılanı neye benzer türü akıllara ziyan sorularından da korkmanıza gerek kalmayabilir Fenerli Kitaplar sayesinde.
Pearson Education Yayıncılık’ın çocukların hayal gücünü, gruplama ve eşleştirme yeteneklerini geliştirmeye yönelik, 60’ın üzerinde renkli çıkartma içeren ‘Hava Taşıtları’, ‘Uzay’, ‘Hayvanlar’, ‘İş Makineleri’ başlıklarını taşıyan çıkartma kitaplarına da bir göz atmakta fayda var; çocuğunuzun ilgi alanına göre. Hele, çıkartmaları sadece kitaba değil de evin çeşitli duvarlarına yapıştırmasına da izin çıkarsa, değmeyin çocuğun keyfine.

Neşeli Saklambaç Serisi: Harrr! Harrr!
/Biip Biip!/ Havvv Havvv!/ Bıcı Bıcı

Dawn Sirett, çeviren: Şule Gökçe Enginarlar her bir kitap 10 sayfa ve 28.5 TL.
Fenerli Kitaplar Serisi: Kelimeler ve Sayılar/ Renkler ve Şekiller/ Okyanus Hayvanları/ Vahşi Hayvanlar
Kolektif, çeviren: Şule Gökçe Enginarlar, her bir kitap 12 sayfa ve 23.5 TL.

Tüm kitaplar Pearson Education Yayınları tarafından yayımlanmaktadır.


    ETİKETLER:

    kitap