'Umut'lu bir otuzuncu yaş

'Umut'lu bir otuzuncu yaş
'Umut'lu bir otuzuncu yaş

Ayşe Kulin, Murat Uyurkulak

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı bu yıl otuzuncu yılında. Yarın başlayacak olan fuar 20 Kasım’a kadar sürecek. Mekân, her yıl olduğu gibi Büyükçekmece’deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi. 600 yayınevinin katıldığı 30. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda, 200 etkinlik ve yüzlerce imza günü yapılacak.
Onur Yazarı’nın Ferit Edgü ve ana temanın “Umut: Düş mü, Gerçek mi?” olduğu kitap fuarı 20 konuk yazarı ağırlayacak. İspanyol edebiyatının yaşayan en önemli isimlerinden biri olan Eduardo Mendoza, siyaset bilimci Michael Hardt, 68 hareketinin Almanya’daki isimlerinden Uwe Timm, Fransa’dan Mathias Enard ve David Boratav, İspanya’dan Nuria Amat, gazeteci Robert Fisk, Romanya Prensi Radu, Romanya’dan Irina Horea, Grete Tartler, Pavel Gheo Prose, Emin Emel, çocuk edebiyatının değerli isimleri Brigitte Labbé, John Boyne ve Oscar Brenefier fuarın konukları arasında.
Bu yılın Onur Konuğu ise Mısır. Mısır’dan yaklaşık 25 yayınevinin katılımıyla düzenlenecek konuk ülke etkinlikleri kapsamında Mısır’ın sinemadan edebiyata kültür tarihine uzanan etkinlikler gerçekleşecek. Necip Mahfuz’un 100. doğum yılı paneli ve konuk yazarların katılacağı söyleşiler ve imza günleri Onur Konuğu etkinlikleri arasında. Gamal Gitani, Ibrahim Aslan, Yusuf Zidane, Mohammed Salmawy, Mai Khaled, Ahmed El Shahawy konuklar arasında. Modern Mısır sinemasının seçkin örnekleri “Mısır Film Günleri” ile izleyicilerin beğenisine sunulacak. 

Çok satan yazarlar İstanbul’da
Türkiye ’de uzun zaman çok satan kitaplar listesinde yer bulan korku gerilim kitaplarının yazarı Tess Gritsen ilk kez İstanbul Kitap Fuarı’nda okurlarıyla bir söyleşi ve imza gününde buluşacak. Gerilim kitapları meraklıları için fuarın bir diğer önemli konuklarından biri de Simon Beckett. Beckett’in 18 ve 19 Kasım’da imza günü olacak. 

Kitap fuarı da sosyal medyada
Kitap fuarıyla ilgili en güncel haberleri, konuk yazarları, katılımcı yayınevlerini, imza günleri ve etkinlik programıyla ilgili her türlü güncel haberi www.facebook.com/istanbulkitapfuari ve www.twitter.com/kitapfuari üzerinden takip etmek mümkün. Kitap fuarı, hafta içi 10.00-19.00 arasında, hafta sonu ise 11.00-20.00 saatlerinde ziyaret edilebilir.

ETKİNLİK TAKVİMİ 

12 KASIM CUMARTESİ 
FORUM ALANI
(10. SALON/ULUSLARARASI SALON)
13.30-14.00:

“2013 Londra Kitap Fuarı Hedef Pazar Ülke Türkiye”
Ertuğrul Günay, Kültür ve Turizm Bakanı, Onur Bilge Kula, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür, Ümit Yaşar Gözüm, Uluslararası Kitap Fuarları Türkiye Ulusal Komitesi Koordinatörü Alistair Burtenshaw, Group Exhibition Director/Londra Kitap Fuarı (İngiltere), Emma House UK Publishers Association/International Director (İngiltere), Metin Celal Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı, Münir Üstün,Ulusal Komite Yayıncılık Moderatörü 

15.00-16.00: Söyleşi
“Türkiye ve Mısır Kültürel Bağları ve İşbirliği /Cultural Links Between Egypt and Turkey”
Ekmeleddin İhsanoğlu, Gamal El Ghitani 

16.15-17.15: Söyleşi/Diyaloglar
Umut ve Edebiyat Hope and Literature
Eduardo Mendoza, Tahsin Yücel 

17.30-18.30 Onur Konuğu Mısır
Müzik-Dans Performans: The Nile Folkloric Dance Trop/Nil Folklorik Dans Grubu

INTEREXPO SALONU
14.00-15.00

“Anayasa ve İnsan”
Süheyl Batum, Ümit Zileli, İlhan Taşçı 

15.15-16.15
“Afili Filintalar”
Kemal Egemen İpek, Alper Canıgüz, Murat Menteş, Kaan Çaydamlı, Aslı Tohumcu, Emrah Serbes, Murat Uyurkulak 

16.30-17.30
“Cumhuriyet’in İlk On Yılı”
Mete Tunçay, Zafer Toprak, Cemil Koçak, Ahmet Kuyaş 

17.45-18.45
“Dünden Bugüne Kürt Dili ve Edebiyatı”
Sami Tan, Adil Kurt 

Saat:19.00-20.00
“Kitap Çevirirsek Kaç Yıl Yatarız?”
Sabri Gürses, Bilge Sancı  
 
MARMARA SALONU
14.00-15.00

“Can Çekişen Bir Meslek Üzerine: Gazetecilik Ölüyor mu?”
Haluk Şahin
15.15-16.15
“Necip Mahfuz ve Nobel Ödülü”
Faik Bulut, Metin Fındıkçı, Işıl Alatlı
16.30-17.15
“Ortadoğu’daki Gelişmeler ve Demokrasi”
Onur Öymen
18.30-19.30
“Gülistanbul”
Metin Ünlü, Abit Yaşaroğlu, Fehmi Yakut

KARADENİZ SALONU
14.00-15.00

2010 TUDEM Edebiyat Ödülleri Töreni
“Roman Yazın!” Yarışması Ödül Töreni
Yarışma Koordinatörü: Mavisel Yener
Seçici Kurul: Sedat Sever, Selahattin Doludizgin, Ali Gültekin, Adnan Binyazar, Mehmet Atilla, Miyase Sertbarut, Burcu Aktaş
15.15-16.00
“Kelime Yayınları 5. Yılında Yeni Yazarlarını Arıyor”
16.15-17.15
“Erdal Öz’ün Çocuk Edebiyatı’na Katkısı”
Konuşmacılar: Çetin Öner, Erol Toy, Mahmure İleri, Mustafa Delioğlu, Refik Durbaş, Selahattin Dilidüzgün, Sevim Ak, Ülkü Tamer, Kezban Akçalı, Esad Tekand
18.00-20.00
“Can”
Oyun: Can Yücel’den Uyarlayan Genco Erkal
Yöneten ve Oynayan: Kemal Kocatürk
Desen: Mehmet Güleryüz
Müzik: Ayça Kocatürk
Çevre Düzeni: Sırrı Topraktepe
Işık: Aslı Atasoy
Sahneleyen: Tiyatro Kumpanyası

BÜYÜKADA SALONU
14.00-14.45

“Everest Yayınları “İlk Roman” Ödülü”
15.00-16.00
“Dünyada ve Türkiye’de Kültür Endüstrisi”
Ş. Abdurrahman Çelik, Tuğrul Paşaoğlu, Bülent Forta
16.15-17.15
“Do Sesi Kürtçe Dile Geldi”
Adnan Özyalçıner, Cemil Oğuz
17.30-18.30
“Diyarbakır Cezaevi İşkence ve Ölümün Adresi”
Raşit Kısacık, Halim Demir
18.45-19.45
“50 Yıl Sonra Göçmen Edebiyatı mı Sürgün Edebiyatı mı?”
Ayfer Coşkun, A. Kadir Konuk, Derya Cebecioğlu, Doğan Özgüden, Şükrü Bilgiç, Hüseyin Şimşek

HEYBELİADA SALONU
14.00-15.00

“İstanbul Medcezir”
David Boratav, Mathias Enard, Yiğit Bener
15.15-16.15
“Umut Düş mü, Gerçek mi?”
Ferit Edgü
16.30-17.30
“Hava Kurşun Gibi Ağır Roman Üzerine”
Hıfzı Topuz, Aydın Ergil
17.45-18.45
“Yeni Anayasa: Düş mü Gerçek mi?”
Ayşen Candaş, Celal Başlangıç, Ozan Erözden

KINALIADA SALONU
14.00-15.00

“Haliç’ten Bulutlar Geçerken”
Görkem Yeltan
15.15-16.15
“Umut Yolculuğunda Gençlik ve Edebiyat”
Erdal Atabek, Yalçın Tosun, Ayfer Ünal
16.30-17.30
“Cinsel Paklık”
Josh Mcdowell

13 KASIM PAZAR
FORUM ALANI (10. SALON/ULUSLARARASI SALON)
11.00-11.45

Kitabi-Dede Korkutdan Nizamî Gencevî, Nizamî Gencevî’dan Bu Güne Azerbaycan  Şiiri. Azerbaijan Poetry From Korkut to Gencevi Nizamî
Vagif Guliyev, Chingiz Aliyev, Rashad Majid, Nizamaddin Shamsizadeh,  Sara Nazirli, Salim Babullaoglu
12.00-13.00
“Necip Mahfuz’un 100. Doğum Yılı/Naguib Mahfouz: 100th”
Mohamed Salmawy
13.15-14.15
“Kitkat Between the Movie and the Novel”
Ibrahim Aslan
14.30-15.30
Uluslararası Kitap Fuarları/International Book Fairs
Onur Bilge Kula, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür
Ümit Yaşar Gözüm, U.arası Kitap Fuarları Türkiye Ulusal Komitesi Koordinatörü, Deniz Kavukçuoğlu, TÜYAP, Kültür Fuarları Genel Koordinatörü, Sergei Flatov, President of Foundation of Flatov, Amy Webster, International Key Accounts Manager London Book Fair, Ahmed Salaheldin, Kahire Kitap Fuarı Direktörü Cairo Book Fair Director
15.45-16.45
“Edebiyat Metinlerinin Sinemaya Uyarlanması”
Olivier Munson, Blake Friedman Literary, film, TV Agency, Chip Rossetti, NYU Pres Menaging Editor Library of Arabic Literatur (ABD), Zeki Demirkubuz, Yönetmen, Derya Alabora, Oyuncu
17.00-18.00
“Yazı Deneyimim/ My Experience in Writing”
Mai Khaled

INTEREXPO SALONU
12.00-13.00

“Kazım Karabekir’in Gözüyle Yakın Tarihimiz”
Mustafa Armağan
13.15-14.15
“Cumhuriyet Tarihi Yalanları 2”
Sinan Meydan
14.30-15.30
“Kaplanla Yüzyüze”
Ayşe Kulin, Inez Baranay
15.45-16.45
Söyleşi: “Osmanlılar Yakılmalı mı, Tapılmalı mı?”
Hulki Cevizoğlu
17.00-18.00
Panel:”Kadının İnsan Haklarında Gelişmeler”
Yöneten: Nazan Moroğlu
Konuşmacılar: Emre Kongar, Gülsün Bilgehan
18.15-19.15
“Yeni Anayasa” Nasıl bir Rejim ve Türkiye Öngörüyor”
Ferit İlsever, Emine Ülker Tarhan

MARMARA SALONU
12.00-13.00

“Türkiye’nin Geleceği İçin Öngörüler”
Doğan Kuban, Orhan Bursalı, Baha Kuban
13.15-14.15
“BOP-İsrail Kıbrıs ve Tayyipgiller”
Gürdal Çıngı
Saat: 14.30-16.00
”Romancılığımız ve Ebubekir Hazım Tepeyran”
Oktay Akbal, Bülent Tanık, Tahsin Yücel, Yüksel Pazarkaya, Osman Şahin, Mehmet Öncel Koç, Hikmet Altınkaynak
Saat:16.15-17.15
“Ortadoğu’da Neler Oluyor?”
Haluk Yurtsever, Haluk Gerger
Saat:17.30-18.30
“Biraz da Sakatlıktan Konuşsak? Kuramlar ve Deneyimler”
Dikmen Bezmez, Sibel Yardımcı, Yıldırım Şentürk, Bülent Küçükaslan, Nazmiye Güçlü, Bülent Kelleci

KARADENİZ SALONU
12.00-13.00

“John Boyne İstanbul’da”
John Boyne
13.15-14.15
“Çıtır Çıtır Felsefe” ve 20. Kitap!”
Brigitte Labbé
14.30-15.30
“Korku-Gerilim Edebiyatının Başarılı İsmi Tess Gerritsen Okurlarıyla Buluşuyor”
15.45-16.45
“Almanya’da Ve Türkiye’de 68’li Olmak”
Oya Baydar, Uwe Timm, Nilüfer Kuruyazıcı
17.00-18.00
Şiir-Dinletisi
Ahmet Telli
18.15-19.15
“Garip Şiirinin 70. Yılı”
Cevat Çapan, Egemen Berköz, Metin Cengiz

BÜYÜKADA SALONU
12.00-13.00

“Kızılbaş Aydınlanma”
Esat Korkmaz
13.15-14.15
“Kızılbaş Alevi Kültürü ve Dersim’in Nabzı”
Sırrı Öztürk, Şerafettin Halis, Gazi Eke
14.30-15.45
“Genç Timaş Roman Yarışması”
Saat: 16.00-17.30
Cevdet Kudret 2011 Edebiyat Ödülleri Töreni
Saat:17.45-18.45
“Hayal Kumpanyasında Bir Sansar: Seyhan Erözçelik”
Tarık Günersel, Mahir Öztaş, Orhan Kayaoğlu, Serdar Koçak, Bahadır Bayrıl, Haydar Ergülen, küçük İskender, Günseli İnal, Vecdi Çıracıoğlu, Lale Müldür, Orhan Alkaya, Ahmet Güntan, Sami Baydar, Tozan Alkan, Harun Özgür Turgan, Emel İrtem, Nur Akalın, Şeref Bilsel, Can H. Türker

HEYBELİADA SALONU
12.00-13.00

“Kitapla Zenginleşecek Hayatın Temellerini Atmak”
Cemre Soysal, Merve Soysal Başa
13.15-14.15
“Hakkâri’de Bir Mevsim’den İki Dil Bir Bavul’a”
Adnan Özyalçıner, Özgür Doğan, Sennur Sezer
14.30-15.30
“Yayınlama Özgürlüğünün Neresindeyiz?”
Mustafa Köz, Tarık Günersel, Necati Abay
15.45-16.45
“Almanya’ya Göçün 50.Yılında Fikrimin İnce Gülü”
Kenan Mortan, Fahri Aral, Adalet Ağaoğlu
17.00-18.00
“Müzik ve Edebiyat”
Hüsnü Arkan
18.15-19.15
“Resmi Tarihin Panzehri Olarak Sözlü Tarih”
Aziz Tunç, Niko Uzunoğlu, Gülçiçek Günel Tekin, Zülküf Kışanak

KINALIADA SALONU
12.00-13.00

“Teokapilizmin Sorunları”
Kenan Çamurcu, Attila Fikri Ergun, Eşber Yağmurdereli
13.15-14.15
“Yaramaz Çocuk Ağzıyla”
İbrahim Dizman, Sevgi Özel, Miyase Sertbarut, Atilla Şenkon
14.30-15.30
“Hem Düş Hem Gerçek: Tiyatro”
Murat Daltaban, Seçkin Selvi, Zeliha Berksoy
16.00-17.00
“Günümüzde Tasavvuf Nasıl Yaşanır?”
Fatih Çıtlak
18.15- 19.00
“Doğada Yasam İçin Ve İnsan Sağlığı İçin Su Ve Tuzun Önemi”
Yücel Aydemir, Ünal Güner

14 KASIM PAZARTESİ
FORUM ALANI (10. SALON/ULUSLARARASI SALON)
11.00-12.30

“Some Translated Poems From Arabic to Turkish”
Ahmed El Shahawy
12.45-13.30
Romanya Edebiyatı Çeviri Destek Fonları ve Çevirmenler İçin Burs Olanakları Translation and Publication Support Programme (TPS)- Programı / Scholarships for Translator
14.00-15.30
Türkiye’nin Çeviri Atölyeleri
Onur Bilge Kula, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Oktay Saydam, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Saliha Paker, Türk Edebiyatı Çevirmenleri Cunda Atölyesi (TEÇCA) Sibel Yeşilay, Türkçe- Almanca, Almanca- Türkçe Çeviri Atölyesi (TAÇAT), Isabella Nyffenegger, Türkçe- Fransızca, Fransızca- Türkçe Çeviri Atölyesi (TÜFÇAT)
15.45-16.45
“ Azınlık Dilleri Edebiyatı / Minority Language Literatures in Europe “
Nuria Amat, Muhsin Kızılkaya
17.00-18.00
“Geçici Romanya/ Provisional Romania”
Prince RADU of ROMANIA/ Romanya Prensi Radu

MARMARA SALONU
11.00-12.00

Şiir Atölyesi
Mavisel Yener, Aytül Akal
12.15-13.15
“Gizli Kapı ve Fantastik Dünyalar”
Burcu Ünsal
13.30-14.30
“Üç Yazar, Üç Roman”
Turgay Delibalta, Murat Demirkol, Ferhan Topçu
14.45-15.45
“Zan Bahçesinde Bir Şair: Serdar Koçak”
Haydar Ergülen, küçük İskender, Vecdi Çıracıoğlu, Lale Müldür, Tozan Alkan, Emel İrtem, Şeref Bilsel, Cezmi Ersöz, Cem Uzungüneş, Baki Ayhan T., Ayşe Nalan, Anita Sezgener, Betül Dündar, Cenk Gündoğdu, Mustafa Atapay
16.00-17.00
“Destanên Kurdî -Kürt Destanları”
Konuşmacı: Ronî War

KARADENİZ SALONU
11.00-12.00

“Çocuklar, Şiirler ve Sen Islık Çalmayı Bilir misin?”
Necdet Neydim
12.15-13.15
“John Boyne Çocuklarla Buluşuyor”
John Boyne
13.30-14.30
“Tarihi Canlandıran Romanlarla Bugünü Anlamak”
İsmet Bertan
14.45-15.45
“365 Gün Kıpır Kıpır”
Özlem Mumcuoğlu, Gamze Alıcı
16.00-17.00
“Türk Çocuk Edebiyatı: Umut mu, Düş mü, Gerçek mi?”
Nilay Yılmaz, Mavisel Yener, Aytül Akal, Çiğdem Gündeş
17.00-18.45
Film Gösterimi: Arazi/Al Ard/The Land
Eser: Abdel Rahman al Sharqawi
Yönetmen: Youssef Chahine

15 KASIM 2011 SALI
FORUM ALANI (10. SALON/ULUSLARARASI SALON)
11.00-11.45

Ipad Çağında Çocuk Hikayeleri /Children’s Stories in the Age of Ipad
Neal Hoskins
12.00-13.00
UK Publishers/Business Opportunities with UK Publishers
13.15-14.15
Transcript Dergisi ‘Mısır’ Sayısı New Issue Launch of Transcript: Egypt issue
14.30- 15.30 Basın Toplantısı
31. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı (2012) Onur Ülke: Hollanda Basın Toplantısı
15.45-16.45
Okuma ve Sunum/Reading and Presentation
Grete Tartler, “Poems/Şiirler”, Pavel Gheo, Prose-” Good night, children!/İyi geceler Çocuklar”, Emin Emel, Poems/Şiirler - “ Divan Esintisi”
16.15-17.15:
“Prospects of the Translation Between Arabic and Turkish/ Arapça ve Türkçe’nin Çeviri Uyumu”
Dr. Muhammed Haridi

MARMARA SALONU
11.00-12.00

“Masallarla Dil Gelişimi”
Konuşmacı: Ferda Çobanoğlu
12.15-13.15
“Fatih Erdoğan Çocuklarla Söyleşiyor”
Fatih Erdoğan
13.30-14.30
“Çizgiden Masala”
Çiğdem Güneş, Saadet Ceylan, Ayda Kantar
14.45-15.45
“Elektronik Kitap Yayıncılığında Yeni Yönelimler ve Yeni Teknoloji İmkânları”
Rifat Çölkesen, Yasin Kaplan, Suat Koyuncu
16.00-17.00
“Umudun Düşbazları: Umut Şiirleri”
Mehmet Tanju Akerman, Hüseyin Alemdar, Mehmet Altun, Nurullah Can, Arife Kalender, Ertan Mısırlı, Nur Saka, Hakan Sürsal, Engin Turgut, C. Hakkı Zariç
17.15-18.15
“Medyanın Dünü, Bugünü”
Ekrem Dumanlı

KARADENİZ SALONU
11.00-12.00

“ Soluksuz Bir Macera: Kayıp Rüyacı”
Aslı Der
12.15-13.15
“Yaşamın Sırrı DNA; Genetik Reform Ve Geleceğimiz”
Bahri Karaçay
13.30-14.30
“Masal ve Anlatıcısı”
Necdet Neydim, Mehmet Güler, Celal Özcan
14.45-15.45
“Ergen Okurun Edebiyat Okumaları”
Mine Soysal
16.00-17.00
“İzi Kalsın”
Sennur Sezer, Ali Öz
17.15-18.45
Film Gösterimi: Bir Başlangıç ve Bir Bitiş/ Bidaya wa Nihaya/ A Beginning and An End
Eser: Necib Mahfouz
Yönetmen: Salah Abouseif

INTEREXPO SALONU
12.15-13.15

Tiyatro-Oyun:”Papi’nin Maceraları”
13.30- 14.30
“Çocukluk Döneminde
Cinsel Gelişim ve Eğitim - Meraklı Sorulara, Doğru Yanıtlar”
İsmihan Artan

16 KASIM ÇARŞAMBA
MARMARA SALONU
11.00-12.00

“Dedektif Bol Bel’le Vaka Çözüyoruz”
Konuşmacı: Aşkın Güngör
12.15-13.15
“Gençlik Edebiyatı”
Müren Beykan, Necdet Neydim, Can Öz
13.30-14.30
“Çağdaş İran Masalları,
Renkli Düşler Dizisi”
Sennur Sezer, Adnan Özyalçıner, Gülsüm Cengiz
14.45-15.45
“2012 ve Yeni Çağ”
Zümrüt Erkin
16.00-17.00
“Anayasa Değişikliği ve Siyasetin Demokratikleşmesi”
Ercan Karakaş, İbrahim Kaboğlu
17.15-18.15
“2012 ve Holistik İnsanın Özellikleri”
Aydın Arıtan

KARADENİZ SALONU
11.00-12.00

“Sevimli Bir Aile Tarihçesi: “Kuuzu ve Lunapark Ailesi”
İrem Uşar
12.15-13.15
“Modern Bir Masal: Gücünü Yitiren Kral”
Pakize Özcan
13.30-14.30
“Ne Yani Yalan mı, İyi Valla”
Necdet Neydim, Sevin Okyay, Vivet Kanetti
14.45-15.45
“Masal Dediğin…”
Adnan Binyazar, Levent Turhan Gümüş, Muhsine Helimoğlu Yavuz
16.00-17.00
“Yeni Anayasa Kimin Anayasası?”
Yılmaz Dikbaş
17.15-18.15
Demirtaş Ceyhun ve 40. Yılında Postmodernizm”
Ekrem Kahraman, Seyyit Nezir

BÜYÜKADA SALONU
11.00-12.00

“Okuma Kültürü ve Okuma Teknikleri”
Necdet Neydim, Ufuk Özgül
12.15-13.15
“Sanal Dünya Karşısında Çocuk Edebiyatı: Okumayı Serüvene Dönüştürmek”
Erdem Seçmen
13.30-14.30
“Makalat-ı Hacı Bektaş Veli”
İsmail Kaygusuz
14.45-15.45
“Aydın Halk Çelişkisi”
Ali Uzun
16.00-17.00
“Şiire Yolculuk”
Hakan Sürsal, İkbal Kaynar, Gökhan Cengizhan, Halil İbrahim Özcan, Arzu Karadağ, Tekin Gönenç, Bedran Cebiroğlu, Nalan Çelik, Süreyya Akçay Güven, Gülderen Canyurt, Coşkun Karabulut, Ali Karagöz, Aydın Uysal
17.15-18.15
“Şiirden Romana, Dergicilikten Yayıncılığa…”
Alaattin Topçu 


17 KASIM 2011 PERŞEMBE
MARMARA SALONU
11.00-12.00

“Çocuklar Ne Okumak İster?”
12.15-13.15
“Ben Deyim 101, Sen de 101 Atasözü”
Süleyman Bulut
13.30-14.30
“Unutulmayan Roman Kahramanları”
Cennet Bilek, Sabahattin Meşe, Turgut Türksoy
14.45-15.45
“Müzik İle Zekâ Gelişimi”
Erdal Atabek
16.00-17.00
“Türkiye’de İdeolojilerin Değişimi ve Dönüşümü”
Etyen Mahçupyan
17.15–18.15
“Sanat Yolculuğu’nda Ruşen Hakkı’yı Anarak”
Ruhan Odabaş, Hayrettin Geçkin, İhsan Topçu, Mustafa Küpçü, Nilgün Sezeralp, Şakir Balkı, Suat Özdemir, Kadir İncesu, Güngör Gençay, H. Hüseyin Yalvaç, Kayhan Şöhretli, Mustafa Aslan, Hakan Sürsal

KARADENİZ SALONU
11.00-12.00

“Hınzır Bir Roman: Bugün Adım Kaktüs Benim”
Hacer Kılcıoğlu
12.15-13.15
“Yeni Gençlik Romanı: Hazırlıksız”
Tolga Gümüşay
13.30-14.30
“Sevim Ak’ın Türk Çocuk Edebiyatındaki Yeri”
Necdet Neydim, Sedat Sever, Selahattin Dilidüzgün, Semra Tamyürek
14.45-15.45
Tiyatro: “Garfield”
16.00-17.00
“Bilimsel ve Teknik Kitap Yazarlığı”
Yusuf Çotuksöken, Ali Nizam, Gökhan Silahtaroğlu, Haluk Kul, Rifat Çölkesen
17.15-18.45
Film Gösterimi:
Bana Bir Hikaye Anlat/ Ehky Ya Scheherazade/ Tell Me a Story Eser: Wahid Hamid
Yönetmen: Yousry Nasrallah

INTEREXPO SALONU
17.30-19.00

Dünya Kitap Dergisi Yılın En İyileri Ödül Töreni

BÜYÜKADA SALONU
11.00-12.00

“Lili ve Yedi Çocuğu ile Kitap Sineması”
Tülin Kozikoğlu
12.15-13.15
“Dilimiz-Edebiyatımız Nereye?”
Sinan Bayraktaroğlu, Zeki Sarıhan, Öner Yağcı
13.30-14.30
“Öykülere Gizlenen Çocuklar”
Hüsnan Şeker
14.45-15.45
“4*8 Oyun Kartlarıyla Oynayarak Öğrenmede Yeni Yaklaşımlar” İlknur Karabel
16.00-17.00
“Güneşi Öpmek İçin-Kadından Barışa”
Sennur Sezer, Melisa Gürpınar, Gülsüm Cengiz, Ruhan Mavruk, Ayten Mutlu, Arife Kalender, Arzu K.Ayçiçek, Hilal Karahan, İclal Tiryaki, Melahat Babalık, Sultan Su Esen
17.15-18.15
“Şiirde Yenilik”
Ferruh Tunç, Özkan Mert, Baki Ayhan T.