Uyusana çocuğum!

Uyusana çocuğum!
Uyusana çocuğum!
Haber: ELİF EKİNCİ / Arşivi

Uykunun çocuk sağlığı ve gelişimi için ne derece önemli olduğu bilinen bir gerçek. Ancak çocukların ve onlarla birlikte ebeveynin, en çok mustarip olduğu konulardan biri de çocuklarda uyku sorunları. Uyku bozukluğu olan çocuklarda davranış ve sağlık sorunları daha sık görülüyor buna bağlı olarak da aile de çocuklarla birlikte sorunlar yaşıyor. Ancak çocuklarda görülen; uykuya zor dalma, uyku düzensizlikleri, gece uyanma, gece korkuları veya sabah uyanamama gibi uyku sorunları çözümsüz değil. Bu sorunlardan tamamen kurtulabilmek mümkün. Çocuk uyku problemleri uzmanı Dr. Richard Ferber’in kaleme aldığı ‘Çocuklarda Uyku Sorunları ve Çözümleri’, çocuğunuzun gece iyi ve sürekli uyuması için yapılması gerekenleri bir bir anlatıyor. Uyku hakkında ne biliyoruz, iyi uyku alışkanlıkları nasıl edinilir, uyku sorunları ve çözüm yolları nelerdir sorularının cevaplarına ayrıntılı bir şekilde yer veren kitap uyku sorunlarının çözümünde oldukça faydalı bir rehber.
İlk bölümünde uykunun doğasına ve çocuklarda uyku gelişimine yer veren kitap daha çok ilgi çeken ikinci bölümünde uyku apnesinden narkolepsiye, horlamadan yatak ıslatmaya kadar birçok uyku sorununu önce tanımlıyor sonra da çözüm önerileri sunuyor. Her durum için seçilen örnek vakalar ve çözümler oldukça anlaşılır bir dille anlatılmış. Kısaca Dr. Ferber, çocuğunuzun uyku sorununun tanımının ne olduğunu, hangi sorunları nasıl çözeceğinizi, ne zaman tıbbi desteğe ihtiyaç duyacağınızı gösteren ayrıntılı bir rehber kaleme almış. Bunu yaparken de anlaşılabilir olmasına dikkat etmiş. Tabii bunda çevirmen Orhan Tuncay’ın da payı büyük. Kitap, teorik diline rağmen Tuncay’ın anlaşılır çevirisiyle Türkçeye kazandırılmış. Çocuğunuzun uyku problemleri varsa ‘Çocuklarda Uyku Sorunları ve Çözümleri’ne bir göz atmakta fayda var.

ÇOCUKLARDA UYKU SORUNLARI VE ÇÖZÜMLERİ
Richard Feber
Çeviren: Orhan Tuncay
Gün Yayıncılık
2011, 447 sayfa, 25 TL.


Çocuğunuzun Uyku Problemi Olup Olmadığını Anlamak 
Eğer çocuğunuzun uyku düzeni sizin veya onun için sorunluysa, bunun çözülmesi gerekir. Normal bir işlevin istenmeyen ifadesi veya altta yatan fiziksel ya da duygusal bir problemin yansıması ile fizyolojik veya psikolojik bir sorun ortaya çıkabilir. Diğer zamanlarda uyku problemleri algılanamayabilir.
Problem genellikle fark edilir. Örneğin; çocuğunuz uyuyamadığından şikayetçiyse veya gece vakti sizi sık aralıklarla uyandırıyorsa. Birçok ortak problem, aslında kolay fark edilir. Bunlar; yatma vaktinde uyuma zorluğu, uyurken uyanınca kendi başına uykuya dalamamak, sabah çok geç veya erken uyanmak, akşam çok geç veya erken uyumak, güne başlamakta zorluk çekmek, gün boyu uykulu olmaktır. Ayrıca; uykuda yürümek yatak ıslatmak da kolayca fark edilir. [...] Uykuyla ilgili en az fark edilebilen problemlerden biriyse yeterince uyuyamamaktır. İki yaşındaki çocuğunuz gece sekiz saat uyuyor ve gün boyu mutlu görünüyorsa, sanki daha fazla uykuya ihtiyacı yok gibidir. Ama sekiz saatlik uyku, iki yaşındaki bir çocuk için yeterli değildir. Neden az uyuduğunu anlar ve gerekli düzenlemeleri yaparsanız, büyük olasılıkla bir iki saat daha fazla uyuyacaktır. Genel davranışında gelişim görebilirsiniz. Ancak o zaman; yetersiz uykunun, davranışı üzerindeki etkisini anlayabilirsiniz. Büyük bir olasılıkla mutluluğu artmıştır, daha az huzursuzdur, oyuna kolay odaklanır ve daha uyumludur.
Kitaptan


  ETİKETLER:

  kitap

  ,

  Sabah

  ,

  Akşam

  ,

  Çocuk

  ,

  Aile

  ,

  Gece

  ,

  zaman

  ,

  derece