Valerie Plame'i hatırlıyor musunuz?

Valerie Plame'i hatırlıyor musunuz?
Valerie Plame'i hatırlıyor musunuz?
Eski CIA ajanı Valerie Plame casusluk romanları yazacak. Serinin ilk kitabı 2012'de
Haber: ZEYNEP HEYZEN ATEŞ - heyzen@mail.org / Arşivi

Zaman akıp gidiyor, skandal skandal üstüne bindiğinden isimler, olaylar, beceriksizlikler ve kötü niyetli eylemler unutulup gidiyor (daha doğrusu yerini yenileri alıyor). Öyleyse Guardian’ın haberine geçmeden önce Valerie Plame’in kim olduğunu hatırlatalım: Plame, Joseph Wilson adlı diplomatın eşiydi. Wilson, Saddam’ın Nijerya’dan uranyum aldığı iddiasını araştırmakla görevlendirilmiş ve hükümet baskılarına karşın bu yönde bir delil olmadığını söyleyen bir rapor yayınlamıştı. Bush yönetimi, raporun içeriğini hiç hoş karşılamadı ve Beyaz Saray, 2003 yılında Valerie Plame’in CIA ajanı olduğu bilgisine basına sızdırarak tepkisini gösterdi. (Yanılmıyorsam 2005 ve 2006’da konuyla ilgili dava kayıtlarının –örneğin Libby davası- bir kısmı halka açıldı. Plame konuyla ilgili hükümet tarafından sansürlenen bir kitap yazdı ve Wilson ve Plame, Libby davasını konu alan, Sean Penn’in başrolü oynadığı filme danışmanlık yapmak üzere çok yüksek rakamlara Warner Bros’la anlaştılar.)
Plame şimdi de yeni bir kitap anlaşmasıyla gündemde. Sarah Lovett’la birlikte yeni bir casusluk romanları serisi yazacak olan eski CIA ajanının romanının kahramanı da kendisi gibi kadın bir casus olacak. Gerçek olayları içerip içermeyeceğiyle ilgili her hangi bir bilgi verilmeyen serinin ilk kitabının 2012’de tamamlanması bekleniyor.

Yılda 50 kitap okuyan çocuklar
İngiltere Eğitim Bakanı Michael Gove, geçtiğimiz günlerde ilginç bir açıklama yaptı ve 11 yaş ve üstündeki her çocuğun yılda 50 kitap okuması gerektiğini söyledi. (Neredeyse haftada bir kitap ediyor.) Gazeteler ülkenin her tarafındaki kütüphaneleri kapatan Gove’un bu çelişkili yorumuna sert tepkiler gösterdi ama şimdi buna girmeyeceğim. Independent gazetesi bu sözü fırsat bilip belli başlı çocuk romanı yazarlarına elli kitabın arasında hangi kitapların yer alması gerektiğini düşündüklerini sordu. İşte yanıtlardan seçmeler:
Philip Pullman: ‘Alice Harikalar Diyarı’nda; Lewis Carroll. ‘Pinokyo’, Carlo Collodi; ‘Emil ve Dedektifler’, Erich Kastner (“Demokrasnin en yalın hali”); Kırlangıçlar ve Amazonlar, Arthur Ransome (“Mozart eserleri gibi saf bir yapıt”); Battersea’nin Kara Kalpleri, Joan Aiken (“Eğer Ransome Mozart ise Aiken de Rossini.”); Baykuş Hizmetleri, Alan Garner (“çocuk edebiyatının karanlık yanları olabileceğini gösteren bir kitap”); Hayalet Kulübe, Norton Juster (“Harika bir keşif”); Mumi/Yaz Deliliği, Tove Jansson (“Mumi kitapları kuzeyin büyüsünü gösteriyor”); Yüz Milyon Frank, Paul Berna; Castafiore Zümrütü, Hergé (Tenten’in enfes bir macerası).
Michael Morpurgo: ‘Kazan Yıldızı, Eva Ibbotson (“Harika arkadaşlarla çevrelenmiş bir karakterin maceraları”); Noel Şarkısı, Charles Dickens; Sadece William serisi, Richmal Crompton (“Her çocuğun favorisi.”); Mutlu Prens, Oscar Wilde. (“Beni ağlatan ilk hikaye. Hala da aynı güce sahip”); Hikayeler, Rudyard Kipling; Define Adası, R.L. Stevenson; Yaşlı Balıkçı ve Deniz, Ernest Hemingway (“Keşke bu kitabı ben yazsaydım”); Ağaç Diken Adam, Jean Giono (8’den 80’e bütün çocuklar için”). Şarkı söyleyen Ağaç, Kate Seredy (“Babalarını arayan iki çocuğun hikayesi”); Gizli Bahçe, Frances Hodgson-Burnett.
Indepent Editörü Katy Guest’in listesi: Finn Ailesi, Moomintroll (ve diğer Mumi kitapları), Tava Jansson; Saftirik Greg’in Günlüğü, Jeff Kinney; Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi serisi, JRR Tolkein; The Tygrine Kedisi serisi, Inbali Iserles (“Kaderini arayan bir kedinin maceraları”); Devam Et, Jeeves-PG Wodehouse (“Büyümemiş yetişkinlere de tavsiye edilir”); Diskdünya serisi, Terry Pratchett.