YENİ ÇIKANLAR (Çocuk)

YENİ ÇIKANLAR (Çocuk)
YENİ ÇIKANLAR (Çocuk)

KÜÇÜK BEYAZ UĞUR BÖCEĞİ
Ahmet Şerif İzgören,
Resimleyen: Vicdan İleri,
Elma Yayınevi,
88 sayfa

Türkiye Uğur Böcekleri Projesi’ni başlatanlardan biri olan Ahmet Şerif İzgören’in yeni kitabı ‘Küçük Beyaz Uğur Böceği’, altı güzel hikâyeden oluşuyor. Her hikâyenin sonunu, minik okurlarına önerdiği eğlenceli uygulamalarla renklendiren İzgören, kitabında çocukların büyürken fark etmeleri gereken şeyleri anlatıyor. Peki siz de Beyaz Uğur Böceği olmak ister misiniz? Bunun için nam-ı diğer Şerif Amca’nın söylediği iyilikleri yapmanız yeterli.

TIPKI NASRETTİN HOCA GİBİ
Nuran Turan,
Resimleyen: Gökçe Akgül,
Erdem Yayınları,
96 sayfa
Çocuk edebiyatında yüzlerce esere, birçok kitaba imza atan yazar Nuran Turan, yeni kitabı ‘Tıpkı Nasrettin Hoca Gibi’de bu kez fıkralara yer veriyor. Türk kültürünün önemli isimlerini çocuklarla buluşturan Turan’ın bu yeni kitabında, Kaya ve Sinan kardeşler yaşadıkları olayları Nasrettin Hoca fıkralarıyla ilişkilendiriyor. 96 eğlenceli fıkranın yer aldığı kitapta kullanılan çizgi roman tekniği de minik okurlara görsel bir ziyafet sunuyor. 

ENGİN MAVİ
Arslan Sayman,
Resimleyen: Buket Gencer,
Tudem Yayınları,
104 sayfa

Minik kayık Engin Mavi’nin en büyük özlemi açık denizler. Sahibi Engin Mavi’yle birlikte ne zaman balık tutmaya çıksa, özgür ruhlu kayık Engin Mavi, bu kez sonsuz denize açılmanın hayalini kurar. Ama Engin Mavi, sahibiyle birlikte hiçbir zaman Kurbağalıdere’den uzağa, açık denize gitmemiştir. Derken bir gece, o ve arkadaşları, sonsuz maviliklere açılmanın bir yolunu bulur. Bundan sonra Engin Mavi ve arkadaşlarını açık denizde birçok macera beklemektedir. Arslan Sayman’ın anlattığı bu maceraya, Buket Gencer’in resimleri eşlik ediyor.

ELVEDA BAY MUFFİN
Ulf Nilsson,
Resimleyen: Anna-Clara Tidholm, Çeviren: Ali Arda,
Kanat Çocuk, 48 sayfa

Yaşı yediye gelip dayanmış evcil kobay Bay Muffin, mavi bir karton kutudan ibaret evinde hayatını gözden geçirir. ‘Pek çoklarından daha iyi’ bir hayatı olmuştur, mutlu yuvası, çok sevdiği eşi, çocukları... Bay Muffin çok geçmeden sessiz sedasız hayata veda eder. Ama sevenleri onu unutmayacaktır. Ulf Nilsson’dan sevgi dolu, hüzünlü ve dokunaklı bir öykü.

BİR SÜRÜ N BİR K
Nursel Çetin,
Resimleyen: Anıl Tortop,
Top Yayıncılık,
64 sayfa

Nursel Çetin’in ikinci kitabı ‘Bir Sürü N Bir K’ birbirinden güzel şiirlerden oluşuyor. Anıl Tortop’un eğlenceli resimleri ve rengârenk sayfalarıyla hoş bir görsellikle sunulan kitap, toplam 28 şiirle bir yandan eğlendiriyor, diğer yandan da birçok bilgiyi aktararak zihni çalıştırıyor adeta.

AKLINI ARAYAN ÇOCUK
Özden Aslan,
Resimleyen: Vicdan İleri,
Cansu Öztürk,
Elma Yayınevi, 168 sayfa

Hepimiz her gün yeni bir şeyler öğreniriz. Özden Aslan yeni kitabı ‘Aklını Arayan Çocuk’ta tam da bunu anlatıyor. Damla ve arkadaşları, her gün yaşadıklarından yeni bir şeyler öğrenirken, bunu okurlarıyla da paylaşıyorlar. ‘Aklını Arayan Çocuk’, günlük hayatın deneyimlerinden öğrenilebilecekleri anlatan, Damla ve arkadaşlarının bilgilerini bizimle paylaşan bir kitap.

ŞEKER KIZ ve BÜYÜLÜ ELMA
Seza Kutlar Aksoy,
Resimleyen: An-Su Aksoy,
Can Çocuk,
80 sayfa

En sevdiği şey resim yapmak olan Şeker’in, diğer arkadaşlarından farklı bir özelliği var: Şeker; çizdiği resimler, zeytinler, inekler, hormonlu meyvelerle konuşuyor, hepsiyle yolculuklara çıkıyor. Bu yolculuklar sırasında, doğaya yapılan kötülükleri görüyor. Hormonlu yiyecekler gerçeğiyle karşılaşıyor, insanların altın bulmak için ağaçları acımasızca nasıl yok ettiklerine tanık oluyor. Derken.. Bir gün... Arkadaşı Ziya’nın kendisine verdiği elmayı yediğinde, bir şeyler değişiveriyor. Seza Kutlar Aksoy’un ‘Şeker Kız ve Büyülü Elma’sı, akıcı üslubu ve bilgilendiren içeriğiyle bir solukta okunan bir kitap.

YAŞAM VE ÖLÜM
Brigitte Labbé,
Resimleyen: Jacques Azam,
Günışığı Kitaplığı,
40 sayfa

Tüm dünyada çocukları felsefeyle buluşturan Çıtır Çıtır felsefe dizisinin Fransa’da yayımlanan ilk kitabı ‘Yaşam ve Ölüm’, çocukların çok küçük yaşlardan başlayarak sorguladığı bu iki kavramı tartışıyor. Yaşam deyince aklımıza gelenler, yaşama hakkı, canlılar dünyasında insanın yeri, yaşamda ölümün yeri gibi başlıklarla çok yönlü bir anlatım sergileyen Labbé’in örnek olaylar, durumlar ve diyaloglarla öyküleştirdiği ve Jacques Azam’ın karikatür tadındaki rengârenk resimleriyle süslediği ‘Yaşam ve Ölüm’, ülkemizde birçok okulun en çok önerdiği kitaplar arasında yer alıyor.

FELAKET HENRY’NİN TATİLİ
Francesca Simon,
Resimleyen: Tony Ross,
İletişim Yayınları,
80 sayfa

Felaket Henry için harika bir gün, koltukta pinekleyerek cips yediği ve televizyon seyretiği bir gün demek. Her yıl gittikleri çeşit çeşit tatillerin sonunda ‘Bir daha asla...’ diyen Henry, Anne ve Babasının bu yaz tatilinde kamp yapmaya karar verdiğini öğrenince mutluluktan havalara uçar. Ama planlanan kamp, Henry’nin hayal ettiği kamptan biraz farklıdır aslında. ‘Felaket Henry’nin Tatili’, okurken bol bol gülümseyeceğiniz bir kitap.

HAYVANLARI ÇOK SEVİYORUM
Tülin Kozikoğlu;
Resimleyen: Banu Taylan,
İletişim Yayınları,
23 sayfa
Lili’nin Yedi Çocuğu var. ‘Lili ve Yedi Çocuğu’ serisinin altıncı kitabında Kozikoğlu, Veli’nin macerasını anlatıyor. Hayvanları çok seven Veli, kedileri sever, köpeklerle koşar, balıkları besler ve kertenkeleleri öper. Bir gün annesi onu hayvanat bahçesine götürünce kedinin amcası, köpeğin dayısı, kertenkelenin halası ve balığın yengesi de Veli’yi öyle bir sever ki... Tülin Kozikoğlu’nun kaleminden çıkan ve Banu Taylan’ın çizimleriyle hayat bulan ‘Hayvanları Çok Seviyorum’, büyümeye dair ‘büyük’ sorunları eğlendirerek işliyor.