Yeni çıkanlar (çocuk)

Yeni çıkanlar (çocuk)
Yeni çıkanlar (çocuk)

BALIK ÇORBASI
Ursula K. Le Guin, çeviren: Kemal Atakay, resimleyen: Vicdan İleri, Elma Çocuk,
44 sayfa

Düşünen Adam ve Yazan Kadın , balık çorbası tenceresinin başında buluşan iki sıkı dost… Adam; masasında ya da bahçesinde oturup düşünmekten hoşlanıyor, düzenli olmayı tercih ediyor, ineğiyle yaşıyor ve pudinge bayılıyor. Kadın; kitap yazıp onları ciltlemekten keyif alıyor, evinin dağınık olmasını tercih ediyor, uçan fareleri ve kedileri ile yaşıyor, balık çorbasına hayır diyemiyor. Sık sık bir araya gelip balık çorbası içerken uçan düşüncelere kaşık sallıyorlar. Bir gün düşünceler havada kanat çırparken bir düşünce akıllarına konuveriyor. Acaba bu düşüncenin ardından ortaya çıkan iki ilginç
çocuğun sırrı ne?

ÇAYKOLİK KEDİ
Zofia Beszcynska, resimleyen: Krystna Michalowska, çeviren: Lacivert Ozan, Nesin Yayınevi, 392 sayfa

Zofia Beszczynska, Polonya’nın önde gelen çocuk edebiyatı yazarlarından. Şiirleri pekçok dile çevrilerek okul kitaplarında da yer aldı. ‘Çaylolik Kedi’, 1999’da, Polonya’da Yılın Kitabı seçildi. Yazarın sonraki çocuk kitapları da çok sayıda ulusal ve uluslararası ödül kazandı. “Çaykolik kedi/yapraktan kulakları/ su yerine hep çay içer/ çaya dalar bıyıkları/ gözleri parlar kehribar/ dili de gül yaprağından/ gözleri sarı kehribar/ bi fırt çeker bardağından/ çay birdenbire ışıldar/ışık tüylerine işler/ döner altın kıvılcıma/ asla ve kesinlikle / hiçbir zaman kediye/ çay içerken dokunma...”

DEDEMİN BAKIR KOLTUKLARI
Mustafa Balel, Resimleyen: Alân Mahmuzlu, Kavis Çocuk, 94 sayfa

Mustafa Balel, bir dede torun ilişkisi anlatıyor. Hepsi bu değil tabii. Bir gün süperstar Ajda Pekkan’ın pencerenizin karşısında bir kahvede çay içtiğini görüyorsunuz, diyelim...
Etrafı da sizin gibi yarının büyükleriyle çevrili... Aralarına katılmaya ne dersiniz? Ayrıntıların ustası Mustafa Balel’in yüreğinde barınan çocuğu keşfetmek ister misiniz?
‘Dedemin Bakır Koltukları’ bunun için bir fırsat.

DİNOZORLAR DEVRİNDE TEHLİKEDE
Thilo, Resimleyen: Leopé, çeviren: Yeşim Harcanoğlu, Hayykitap, 104 sayfa

İnsanların dünyayı doldurmaya başlamasından 65 milyon yıl önce, Tebeşir Dönemi’nde bir maceraya hazır mısın? Göreviniz, seneler sonra bulunup müzeye getirilmiş bir Triceratops yumurtasını annesine geri götürmek. Şahane bir kumsala iniyorsunuz. Bir tatil cenneti sanki burası, ama kısa süre sonra hiç de öyle olmadığını fark ediyorsunuz. Etrafta birbirinden korkunç dinozorlar var: Kanatlı dinozorlar, gagalı dinozorlar, devekuşuna benzeyen dinozorlar, su dinozorları... Hepsiyle başa çıkmak zorundasınız, çünkü yumurtayı kırılmasına izin vermeden doğru yere bırakmak istiyorsunuz. İyi ama neresi ki o doğru yer?

GEZGİN KAPLUMBAĞANIN DÜŞLERİ
Betül Tarıman, resimleyen: Aycan Taneri, Çizmeli Kedi, 112 sayfa.

Kaplumbağanın biri, bir gün keyifli bir yolculuğa çıkmış. Başka başka kentler görmüş, başka başka insanlar tanımış. Gezdikçe, yeni yerler gördükçe ufku genişlemiş. Doğayı, dünyayı daha iyi anlar olmuş. Mesela eski kumaşlardan kuklalar yapan bir çocukla tanışmış. Kullanmadıkları eşyalarını ihtiyacı olanlarla paylaşan aileler görmüş. İyiliksever arkadaşlar edinmiş. Derken bir öğretmen bizim kaplumbağanın serüvenlerini yazmış. Kitabın adını da ‘Gezgin Kaplumbağanın Düşleri’ koymuş.

GORMİK GÜMBÜR -
KAHRAMAN CANAVAR
Guy Bass, Çeviren: Mercan Yurdakuler Uluengin, Resimleyen: Ross Collins, İletişim Yayınları, 88 sayfa

Gormik Gümbür’ü tanıyınca canavar olmanın kolay iş olmadığını görmemek saçmalık olur. Bu macerasında, Gormik, amcası Krak ziyarete geleceği için çok heyecanlı.
Ne de olsa Krak,ona göre dünyanın en cesur, en gözükara canavarı! Gormik, onunla maceraya atılmak için sabırsızlanıyor. Krak ile kamp kurmaya giden Gormik’i, unutamayacağı bir macera bekliyor...


ZİLLİ TİLKİ İLE ÇANLI GONCOLOZ
Can Göknil, Can Çocuk, 32 sayfa

Kış canavarı Goncoloz bencil bir tilkiyle karşılaşırsa ne olur? İki kurnaz bir ipte oynar mı? Yanıtı, ressam Can Göknil’in anlatımıyla renklenen bu anonim masalda.


PİRENİN YORGANI KARINCANIN RÜYASI
Filiz Özdem, resimleyen: Emine Bora, Yapı Kredi Yayınları, 110 sayfa

Filiz Özdem’den çok özel bir hayvanlar ansiklopedisi. Karıncalar, arılar, pireler, akrepler, çekirgeler, örümcekler, sinekler, kelebekler. Filiz Özdem’in kalemiyle dile gelen bilcümle hayvanat öyle allanıp pullanıyor ki insanın onlara ‘hayvan’ diyesi gelmiyor.


HADOR VE MİDOR’UN KÜÇÜK HAYELLERİ
Beş kentten 187 çocuk İsveçli yazar ve çizerlerle ortak kitaplar hazırladılar. Yazarların hikâyelerine çizim yaptılar, çizimlere hikâyeler yazdılar. Çocuk Hakları konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan Çocukların Hakları, Çocukların Kitabı adlı proje kapsamında yetişkin yazar ve çizerler 8-12 yaş arasındaki çocuklarla ortak bir edebiyat projesinde buluştu. ‘Hador ve Midor’un Küçük Hayalleri’, bu kitaplardan sadece biri...