Yeni 'Otomatik Portakal'lar mı geliyor?

Yeni 'Otomatik Portakal'lar mı geliyor?
Yeni 'Otomatik Portakal'lar mı geliyor?

Otomatik Portakal

Burgess'in Manchester'daki evinde yapılan araştırmada önceden yayımlanmamış yirmi kadar hikâye, film ve tiyatro metinleri ve hatta bestelere rastlandı

Kayıp yapıtları bulunan yazarlar listesine bir de Anthony Burgess eklendi. Yazarın Manchester’daki evinde yapılan araştırmada önceden yayımlamamış yirmi kadar hikâye, film ve tiyatro metinleri ve hatta bestelere rastlandı. Bulunan metinler arasında Otomatik Portakal’ın orijinal senaryosu da yer alıyordu. Burgess Vakfı’nın izniyle yapılan araştırmalar, yazarın Londra, Monako ve İtalya’daki evlerindeki birçok evrakın gün ışığına çıkmasını sağladı. Burgess’in arşivi 50 bin kitap , 20 bin fotoğraf, senfoniler, şiirler, bitmemiş veya reddedilmiş senaryolar, Troçi üzerine bir müzikal ve aralarında Hun lideri Atilla’nın, Freud’un ve Mikelanj’ın hayatlarının da yer aldığı film projelerini içeriyor. Tüm bunlara ek olarak Orson Welles ve Burgess’in birlikte hazırladıkları bir Houdini projesi bulundu. Araştırmayı yürüten ekibin başındaki Will Carr, The Guardian’a verdiği demeçte, “Kutulardan sürekli bir şeyler çıkıyor” diyerek başka metinler de bulunabileceğini ima etti. “Burgess iyi bir hikâye yazarıydı ve kariyerinin ilk dönemlerinde yazdıklarını dosyalara koyar ve dosyaları da kutulara kaldırıp unuturdu. Çoğu bir daha ne okundu ne yayımlandı. Hikâyelerin çoğu çok hoş, çok vurucu. Onlara baktığınızda Burgess’in yazarlığının gelişim sürecini açıkça görebiliyorsunuz.”
Burgess’in yayımlanmış 33 romanı var. Bir detay olarak belirtelim, 2012’de 50. yıl dönümü kutlanacak olan Otomatik Portakal’ın senaryosunun Burgess’e ait olduğu söyleniyor ama Stanley Kubrick önce senaryoyu reddetmiş, sonra da kendisi baştan kaleme almıştı. Bu nedenle senaryonun orijinal halinin bulunması önemli bir gelişme olarak görülüyor. Burgess’in biyografisini yazan Biswell’in BBC’ye anlattıklarına göre yazar, doğaüstü olayları işlemeyi seviyordu. Hayaletler ve yeryüzüne dönen tanrılarla ilgili hikâyeleri vardı. Burgess vakfı, yıl içerisinde yirmi hikâyelik seçkiyi okuyucularla buluşturmayı planlıyor.

Coen Kardeş’ten şiirler
Siz onu Oscar’lı film yönetmeni olarak tanıyorsunuz ama o aslında bir şair. İhtiyarlara Yer Yok, Fargo, Büyük Lebowski gibi filmlerin yapımcısı ve yönetmeni Coen kardeşlerden Ethan Coen, Crown yayıncılıkla ikinci şiir kitabı için anlaşma imzaladı. (İlk kitabı ‘The Drunken Driver Has the Right of Way’/ Sarhoş Şoför Doğru Yolu Buldu’ydu.) Publisher’s Weekly’ye göre yeni kitabın adı “Dünyanın Sona Erdiği Gün” olacak, yayımlanma tarihiyse 2012 baharı. (Maya takvimine göre dünyanın sona ereceği 2012 yılından bahsediyoruz.) Kıyamet kopmamış olursa, Oscar’lı iki senaryonun ve ‘Gates of Eden’ (Cennet’in Kapıları) adlı hikaye kitabının yazarı olan Coen’in şiirlerini hep birlikte okuruz.

Kitapkurdu
Publisher’s Weekly’nin haberine göre yayıncılık devleri bir araya gelip Bookish.com (kitapkurdu) adlı bir site kurmak üzere anlaştı. Simon&Schuster, Hachette ve Penguin gibi birbirine rakip yayınevleri online kitap tanıtım sitesi için bir araya gelecek. Okuyucuları kitaplar ve yazarlar hakkında bilgilendirmeyi amaçlayan site yayınevlerinin ekonomik desteğini alan Paulo Lemgruber tarafından kurulacak. Önceden de başarılı dijital projelere imza atan Lemgruber’in bir yıl önce projeyi hazırlamaya başladığı ve Paris Review, NBC Universal gibi şirketlerde baş editör olarak çalışan Charlie Rogers’la işbirliği yaptığı söyleniyor.
Lemgruber’in açıklamalarına göre kitap satışı yapacak olsa da Bookish’in asıl amacı her okuyucuya zevkine göre kitap önerileri sunmak. IMDB veya Rotten Tomatoes adlı film tanıtım/eleştiri sitesine benzetilebilecek internet sitesi yayıncılık dünyasından son haberler ve yazarlarla röportajlar gibi bölümler de içerecek. Yine Lemgruber’in iddiasına göre büyük yayınevlerinin desteğiyle kurulmuş olsa da site, editoryal anlamda tüm yayınevlerinden bağımsız olacak. Bookish’in işleviyle ilgili en net açıklamaysa Penguin USA’in CEO’su David Shanks’tan geldi: “Bookish’i Pandora veya Amazon gibi müşterinin yaptığı alımlara göre öneri getiren sitelerden ayıran özellik, okuyucunun verdiği bilgiler doğrultusunda hareket etmesi olacak. Okuyucu neyi sevip neyi sevmediğine ne kadar çok bilgi verirse o kadar tutarlı kitap önerileri elde edecek. Böylece herkes her yıl yayımlanan on binlerce kitap arasında hoşuna gidecek kitapları bulabilecek.”