10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü
KOCAELİ (AA) - Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile ortaya konulan haklar sayesinde, milyonlarca...

KOCAELİ (AA) - Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile ortaya konulan haklar sayesinde, milyonlarca insanın onurlu bir yaşam için umut ve güvence taşıdığını belirtti.

Güzeloğlu, 10 Aralık  Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınmasının tüm dünyanın ortak hedefi haline geldiğini kaydetti.

Türkiye 'de de insan haklarına saygının, anayasanın değiştirilemez ilkeleri arasında olduğunu vurgulayan Güzeloğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 "İnsan haklarına saygı, çağdaş ve demokratik hukuk devleti standartlarına sahip olmayı hedefleyen tüm ülkeler için temel ve belirleyici unsurların başında gelmektedir İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile ortaya konulan haklar sayesinde bugün dünyanın her köşesindeki milyonlarca insan onurlu bir yaşam sürme açısından umut ve güvence taşımaktadır. İnsan haklarının korunması ve genişletilmesi için bugüne kadar ortaya koymuş olduğumuz çalışmalar, Türkiye'nin uluslararası toplumda çağdaş ve demokratik ülkeler arasındaki yerini güçlendirmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle, Dünya İnsan Hakları Günü'nü içtenlikle kutluyor, bu önemli günün insan haklarına saygı konusundaki duyarlılığımızın artmasına katkıda bulunmasını diliyorum."