58. Balkan Kros Şampiyonası

58. Balkan Kros Şampiyonası
58. Balkan Kros Şampiyonası
- Kocaeli'nin Darıca ilçesinde düzenlenen şampiyonaya Türkiye, Bulgaristan, Makedonya, Moldova, Sırbistan ve Romanya'dan 100 sporcu katılıyor - Atletizm Federasyonu Başkanı Çintimar: - "Türkiye atletizmi, son 1 yıldır vermiş olduğu bine yakın numunede tamamen tertemiz çıkmıştır. Doping artık Türkiye'nin yüz karası değil, Türkiye atletizminin anmayacağı, düşünmeyeceği, söylemeyeceği bir kavram haline gelmiştir"

KOCAELİ (AA) - Darıca ilçesinde düzenlenen 58. Balkan Kros Şampiyonası başladı.

Bayramoğlu Mahallesi mevkisindeki sahada gerçekleştirilen şampiyonaya  Türkiye , Bulgaristan, Makedonya, Moldova, Sırbistan ve Romanya'dan katılan sporcular, 4 kilometre genç bayanlar, 6 kilometre genç erkekler, 6 kilometre 23 yaş altı bayan,  8 kilometre 23 yaş altı erkek, 8 kilometre büyük bayan ve 10 kilometre büyük erkek kategorilerinde mücadele edecek.

Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, gazetecilere yaptığı açıklamada, doping olaylarıyla anılan Türk atletizminin artık kötü günlerini geride bıraktığını belirterek, yeni oluşturulan milli takımların ülkeye tertemiz madalyalar kazandıracağını söyledi.

Şampiyonanın düzenlenmesine katkı sağlayan herkese teşekkür eden Çintimar, " Avrupa ve dünya şampiyonalarında gördüğümüz bir organizasyon ve saha. Biz yarışma sahalarında böyle cıvıl cıvıl seyirci ve portföyü yakaladığımızda mutlaka büyük şampiyonlar da onların arasından çıkacaktır. Birinci amaç insanları sahaya çekebilmek, ondan sonra şampiyonları yetiştirebilmek" ifadesini kullandı.

Çintimar, sporcuların şampiyonaya 2 aylık kamp süreciyle hazırlandığını, organizasyonun ardından Darıca'da 2 hafta daha kalacak sporcuların  İstanbul seçmelerine ve Avrupa Kros Şampiyonası'na hazırlanacağını dile getirdi.

- "Dopingle ilgili artık hiçbir sıkıntımız yok"

Balkanlar ve Avrupa şampiyonalarında Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmeyi ve önemli dereceler kazanmayı hedeflediklerini aktaran Çintimar, şunları kaydetti:

"2013 yılı ne yazık ki dopinglerle geçti. Dünyadaki yerimizin iyi olduğunu söyleyemeyiz. 60'a yakın olimpiyat sporcumuz birden yok olunca çöküş yaşadık. Şu anda da bu çöküşten sonra atletizmde yavaş yavaş yukarı doğru tırmanmaya başlıyoruz. Takımları toparladık, gençleri büyük takıma adapte etmeye çalışıyoruz. İnanıyorum ki 2016 ve 2020'de atletizmde dünyadaki yerimizi göreceğiz. Artık doping sürecini geride bıraktık. Sayın Bakanımızın desteğiyle dopingle ilgili artık hiçbir sıkıntımız yok. Türkiye atletizmi, son 1 yıldır vermiş olduğu bine yakın numunede tamamen tertemiz çıkmıştır. Doping artık Türkiye'nin yüz karası değil, Türkiye atletizminin anmayacağı, düşünmeyeceği, söylemeyeceği bir kavram haline gelmiştir." 

Şampiyona, gün içindeki yarışlarla sona erecek.