7. Kocaeli Kitap Fuarı

7. Kocaeli Kitap Fuarı
7. Kocaeli Kitap Fuarı
- Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, "Cemaatin İflası, Hoca'nın Ayağının Kaydığı Yer" adlı kitabını imzaladı - Avcı: "Bu cemaat çok iyi sahte evrak hazırlıyor, çok iyi sahte belge hazırlıyor, insanlara çok iyi sahte suçlamalar yapıyor"

KOCAELİ (AA) - Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesince düzenlenen 7. Kocaeli  Kitap Fuarı'nda "Cemaatin İflası, Hoca'nın Ayağının Kaydığı Yer" adlı kitabını imzaladı, okurlarıyla söyleşide bir araya geldi.

Avcı, Uluslararası Fuar Merkezi'ndeki fuarda yapılan söyleşide yaptığı konuşmada, birilerinin kendi menfaatlerine göre yasaları yorumlaması durumunda düzenin bozulacağını söyledi. Cemaate karşı çıkmalarında bu durumun etken olduğunu,  Türkiye 'de her fikir ve inancın yaşayabileceğini ifade eden Avcı, hiç kimsenin devletin gücünü ele geçirip bunu rakiplerine tuzak kurmak için kullanamayacağını kaydetti.

Avcı, bu duruma karşı çıktıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Rakiplerini bertaraf ederek, devletteki belli güç odaklarını polis ve yargı gibi önemli güç merkezlerini ele geçirerek hareket eden cemaati gördükten sonra bunun bu toplum ve devlet için zarar olacağını görüp buna mani olmak için gayret gösterdim. Önce ilgili devlet kurumlarıyla görüştüm. Sonra da kitap yazdım. Gün geldi onlar 'her şeyin gücü bana ait olsun, bu hükümet de benim rakibim onu da ortadan kaldırayım ve yerine istediğim gibi yönetim şekli geliştiririm' diyerek darbe operasyonu yaptı. Bu operasyonlarla ilgili bir kısım belgeler ortaya çıktı ama bununla ilgili çok fazla kitap ortaya çıkmadı." 

- "Cemaat, kendi menfaatlerine göre operasyonlar yaptı"

Cemaatin mevcut hükümeti düşürmeyi planladığını anlatan Avcı, "Orada anlatılan yolsuzlukların bir kısmı doğru da olabilir. Biz şunu da iyi biliyoruz. Bu cemaat çok iyi sahte evrak hazırlıyor, çok iyi sahte belge hazırlıyor, insanlara çok iyi sahte suçlamalar yapıyor. Ne kadarı doğru, ne kadarı yanlış bunu yargı inceleyecek. Ama kendileri hangi güç, anlayış, meşruiyet temelinde bakanları dinleyebiliyor. Böyle bir grup olamaz. Hiç kimse kendi anlayışını bu devlete dayatamaz. Ortada halka hizmet edecek, kamu yararına bir operasyon olmadığını görüyoruz. Bunların tamamının cemaat menfaatleri uğruna rakip gördüğü, sonunda hükümeti de ortadan kaldırmayı düşünen bir anlayışın yarattığı operasyonları ortaya koymaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Avcı, ideolojik şartlanmanın akıl ve mantığı geride bıraktığını belirterek, "Biri belgeyi hazırlıyor, biri oraya koyuyor, biri 'buldum' diyor. Herkes bir parçasını yaptığından dolayı sanki suçu kendi işlememiş gibi zannediyor. Başka bir cephesi kendilerine bu talimatı veren kişi veya kişileri kutsal bir inanca sahip olduklarını zannediyorlar. Onlar söylüyorsa yapılabilir diye düşünüyorlar. İnsan yaptığı şeyden üzülmeli, yaptığı iyi şeyden de sevinmeli. Eğer bir insana verilen zarardan dolayı üzülmüyorsanız, en büyük ceza size verilmiş demektir. Bu kapalı yapıların yarattığı olay budur. Bu Türkiye'deki sol, sağ örgütler için de geçerlidir" ifadesini kullandı.

İnsanlar arasındaki iletişimi sağlayan sivil toplum kuruluşları ve kulüplere ihtiyaç olduğunu anlatan Avcı, devlet gücünü kullanıp, rakiplerine komplo hazırlayanlara karşı çıktıklarını bildirdi.

Daha sonra Avcı, okurları için kitabını imzaladı.