AK Parti Kocaeli Kadın Kolları 4. Olağan Kongresi

AK Parti Kocaeli Kadın Kolları 4. Olağan Kongresi
AK Parti Kocaeli Kadın Kolları 4. Olağan Kongresi
-AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Gönül: -"AK Parti iktidarında özellikle kadın konusunda heybemiz dolu. 12 yılda elde ettiğimiz kazanımları bir kitapçık haline getiriyoruz. Bu kitapların basımına başlandı"

KOCAELİ (AA) - AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Azize Sibel Gönül, " AK Parti iktidarında özellikle kadın konusunda heybemiz dolu. 12 yılda elde ettiğimiz kazanımları bir kitapçık haline getiriyoruz. Bu kitapların basımına başlandı" dedi.

İzmit'te bir restoranda düzenlenen AK Parti Kocaeli Kadın Kolları 4. Olağan Kongresi'nde konuşan Gönül, sosyal devlet ilkesini tam olarak hayata geçirmek için tüm politikalarda kadın, aile ve toplumun güçlenmesi üzerine çok önemli çalışmalar yaptıklarını, devrimler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Gönül, iktidara geldikleri 2002 yılından bugüne kadar yoksullukla mücadeleden engelli vatandaşların hayatın her alanına erişimine, kadının siyasal hayata katılımına, sağlık hizmetlerinden kadına yönelik şiddete kadar her alanda kadınların, sosyal ve siyasal hayatta var olmasını sağlamaya çalıştıklarını vurguladı.

Toplumun en önemli mihenk taşının aile olduğunu dile getiren Gönül, "Ailenin güçlü olabilmesi için aile bireylerinin de kadının da erkeğin de çocuğun da güçlü olmasını arzu ettik. İşte tam da bu noktada kadının güçlü olabilmesi, AK Parti olarak annelerin hayır duasını alabilmek için tüm politikalarda her zaman kadını önceledik. Başta anayasa olmak üzere yaptığımız düzenlemelerde kadına karşı pozitif ayrımcılık getirdik" değerlendirmesinde bulundu.

Gönül, iktidara geldiklerinde kız çocuklarında okullaşma oranının erkeklerin gerisinde olduğunu gördüklerini hatırlatarak, "Eğitime yüzde 100 destek, dedik ve geldiğimiz noktada kız çocuklarıyla erkek çocukları arasındaki okullaşma oranı, özellikle ilköğretim çağındaki farkı kapattık. Ortaöğretimde az bir farkımız var ama onu da kapatmaya çalışıyoruz" ifadesini kullandı. 

- "Kızların kendi ilinde üniversiteye gitmesine imkan sağladık"

Her ilde üniversiteler açılmasıyla anne ve babaların kız çocuklarını başka illere göndermesine gerek kalmadığını aktaran Gönül, şöyle konuştu:

"Kız çocuklarının kendi illerinde üniversiteye gitmesine imkan sağladık. Üniversitede başörtüsü problemi kalmadığı için kızlarımızın üniversiteye gidebilmesi noktasında bir engel kalmadı. Bunu da yaptığımızda yine kadınlarla erkekler arasında eğitimdeki farkı kaldırmış olduk. AK Parti iktidarında özellikle kadın konusunda heybemiz dolu. 12 yılda elde ettiğimiz kazanımları bir kitapçık haline getiriyoruz. Bu kitapların basımına başlandı. Bu kitapçığı hazırlıyoruz ve ayın 21'inde Ankara 'da sayın Başbakanımızın katılımıyla gerçekleştireceğimiz seçim stratejisinin verildiği toplantıda bu kitapları dağıtacağız."

Her ilde ve ilçede, her sandıkta kadın bulunduran bir parti olduklarını vurgulayan Gönül, AK Parti Kadın Kolları Teşkilatı'nın 4 milyonu aşan üyesiyle dünyanın en büyük kadın örgütlenmesi olduğunu sözlerine ekledi.