AK Parti Kocaeli mitingi

AK Parti Kocaeli mitingi
AK Parti Kocaeli mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (5) - "36 yıl aradan sonra yüzülebilen İzmit Körfezi var. Artık İzmit Körfezi, ikisi mavi bayraklı, 28 ayrı plaja sahip. Denizimiz, 70'in üzerinde canlı türünün yaşadığı bir akvaryum haline geldi. O çevrecilerin gelip bunları görmesi ve takdir etmesi lazım" - "Kocaeli'nin her yerini bir diğerine en hızlı ulaşımla birleştireceğiz. Sizlere buradan söz veriyorum, 'istikrar sürsün Kocaeli büyüsün' diyerek 1 Kasım'da bize 'tek başına iş başına' dediğinizde, başladığımız işi bitireceğiz ve Kocaeli'nin dört bir yanını birbirine ulaşım hatlarıyla bağlayacağız"

KOCAELİ (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "36 yıl aradan sonra yüzülebilen İzmit Körfezi var. Artık İzmit Körfezi, ikisi mavi bayraklı, 28 ayrı plaja sahip. Denizimiz, 70'in üzerinde canlı türünün yaşadığı bir akvaryum haline geldi. O çevrecilerin gelip bunları görmesi ve takdir etmesi lazım" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Gebze'de düzenlenen AK Parti Kocaeli mitinginde, vatandaşlara hitap etti.

Davutoğlu, Türkiye 'nin en coşkulu mitinglerden birini, Gebze'deki meydanda yaptıklarını belirterek, emeği geçenlere teşekkürü borç bildiğini söyledi.

Kocaeli'nin eski halini hatırlatan Davutoğlu, "2004'e kadar, AK Parti belediyeciliğine kadar adeta hayata küsmüş, rengi solmuş bir Kocaeli vardı. 3 bin 505 kilometrekarelik il sınırının sadece 33 kilometrekaresi büyük şehirdi. Kentin sahibi yoktu. Bugün ise biz varız. Yüzü gülen Kocaelililer, ufka umutla, heyecanla bakan Gebzeliler var. Sizlerin yanınızdayız" diye konuştu.

İzmit Körfezi'nin son yıllarda yapılan çalışmalar neticesinde yüzülebilir hale geldiğini bildiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

"36 yıl aradan sonra yüzülebilen İzmit Körfezi var. Artık İzmit Körfezi, ikisi mavi bayraklı, 28 ayrı plaja sahip. Denizimiz, 70'in üzerinde canlı türünün yaşadığı bir akvaryum haline geldi. O çevrecilerin gelip bunları görmesi ve takdir etmesi lazım. Kocaeli'ni ihya etmek için durmadan çalıştık. Çalışmayla da devam edeceğiz."

Kocaeli'de bin yüz 80 yataklı bir şehir hastanesinin yapımına da başladıklarını, en kısa zamanda inşaatının tamamlanarak hizmete açılacağını anlatan Davutoğlu, bu ilde ayrıca 8 sağlık tesisi de yapacaklarını bildirdi.

İlde, 33 bin seyircili stadyum yapımının sürdüğünü, TOKİ eliyle 19 bin 74 konut daha inşa etmeyi planladıklarını dile getiren Davutoğlu, "İçme suyu ihtiyacına köklü çözümü bulmak için Namazgah Barajı'nı tamamladık. Karamürsel, Avcı Dere ve İhsaniye barajlarını da inşa edeceğiz. Dilovası Dil Deresi'nin ıslahını önümüzdeki sene tamamlıyoruz" dedi.

Kocaeli'de trafik sorununu çözmek için de önemli projeler yürütüldüğünü kaydeden Davutoğlu, İstanbul -Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun yapımını devam ettirdiklerini belirterek, bu yol tamamlandığında İzmir ve İstanbul arasının 3,5, İstanbul ve Bursa 1 saat, İstanbul ve Balıkesir 2, Balıkesir ve İzmir arasının ise 1,5 saat olacağını söyledi.

"Herkes Gebze'den, Kocaeli'nden geçerek, menziline ulaşacak" diyen Davutoğlu, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin köprü yolu çalışması ile de Sakarya, Kocaeli ve İstanbul arasının yapımını bitirip hizmete alacaklarını bildirdi.

- "Artık buralarda trafik sorunu kalmayacak"

Kocaeli'de ayrıca Köseköy-Gebze hattında, Adapazarı kuzey geçişi üçüncü köprü ve üçüncü havaalanı ile halkalı bağlantısını da yapacaklarını belirten Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "İnşallah Gebze OSB'yi de Marmaray'a bağlayacağız. Böylece Avrupa-Asya hattında tam bir bütünlük içinde ulaşım hatlarını bağlamış olacağız. Köseköy'e lojistik merkez yapıyoruz. Kandıra'da gıda ihtisas organize sanayi bölgesi projesini yargı iptal etti ancak iptal gerekçelerini dikkate alarak, bu projeyi de hayata geçireceğiz. AK Parti belediyeciliğinden önce sizlere 30 yıldır vadedilen, merakla beklediğiniz İzmit Seka Park ile otogar arası tramvay hattını da biz yapıyoruz. Pazartesi temel atma törenini yapıyoruz. Şimdiden hayırlı mübarek olsun.

Gebze metrosunun proje çalışmaları devam ediyor. Hiç merak etmeyin Gebze metrosunu Marmaray'ın yanı sıra Dilovası, Çayırova ve Darıca ilçelerine de bağlayacağız. Artık buralarda trafik sorunu kalmayacak. Yeter mi, yetmez. Körfez, Derince, İzmit ve Kartepe, Cengiz Topel Havalimanı arasına da metro getireceğiz. Kocaeli'nin her yerini bir diğerine en hızlı ulaşımla birleştireceğiz. Sizlere buradan söz veriyorum, 'istikrar sürsün Kocaeli büyüsün' diyerek 1 Kasım'da bize 'tek başına iş başına' dediğinizde başladığımız işi bitireceğiz ve Kocaeli'nin dört bir yanını birbirine ulaşım hatlarıyla bağlayacağız."

- "Teröristlere hadlerini bildirmek için..."

"Biliyorum ki hiç şüphe yok ki Kocaeli güçlü şekilde 'AK Parti' diyecek" ifadesini kullanan Davutoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye AK Parti ile güzel günler görecek, mutlu yarınlara yürüyecek. Bu meydandaki coşku, heyecan bana bunu söylüyor. AK Parti ile daha büyük hedeflere yürümeye var mısınız? Teröre inat birlik, dirlik, kardeşlik demeye, haykırmaya var mısınız? Bir olmaya var mıyız? İri olmaya var mıyız? Bu teröristlere, onların arkasındakilere hadlerini bildirmek için, 'milli birlik' diye haykırmaya var mısınız? AK Parti ile bir kere daha kader birliği yapmaya var mısınız? Bir daha soruyorum, ilk günkü aşkla 'haydi bismillah' demeye var mısınız?' Ne için peki? Mesele? Mesele, memleket meselesi. Bu meselenin çözümü için ne lazım? Tek başına iş başına. İnşallah 1 Kasım gecesi bu mesajı sandıklardan alacağız. 2 Kasım günü, 2003 Kasım'ında olduğu gibi yeniden yola koyulacağız. Allah kardeşliğimizi daim eylesin, menzilimizi hayırlı eylesin. 1 Kasım demokrasi şöleni hayırlı olsun, kazanan Türkiye olsun, kazanan milletimiz olsun."

- Notlar

Mitingin düzenleneceği Cumhuriyet Meydanı'na otobüsle gelen Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile konuşmayı gerçekleştireceği platforma çıkarak vatandaşları selamladı. Davutoğlu, vatandaşlardan kendisine atılan AK Parti atkısını boynuna astı.

Alanda bir vatandaş Sare Davutoğlu'na, Başbakan Davutoğlu'nun imzalaması için iki kitap verdi. 

Miting alanında "Teröre karşı, birlik, dirlik ve kardeşlik için AK Gençlik yerinde", "Bu vatan toprağının kurban oluruz uğruna, yedirmeyiz namerde, sahip çıkarız memlekete", "Millet eğilmez, Türkiye yenilmez" yazılı pankartlar dikkat çekti. 

Konuşmasına ezan okunması nedeniyle bir süre ara veren Başbakan Davutoğlu, sonrasında ezanın semalardan eksik olmaması duasında bulundu. 

Davutoğlu'nun konuşmasının ardından, mikrofonu verdiği genç, kalabalığa "Tek başına, iş başına" sloganını attırdı.

Davutoğlunun konuşmasının ardından AK Parti'nin milletvekili adayları platforma davet edildi. Milletvekilleriyle vatandaşları selamlayan Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile vatandaşlara karanfil attı. Alanda kolu alçılı bir genci platforma davet eden Davutoğlu, gencin koluna imza attı ve fotoğraf çektirdi. 

Bir vatandaşın telefonuyla da özçekim yapan Davutoğlu, kalabalığın coşkusu üzerine, "Siz yorulmaz mısınız, sabaha kadar oturmaya var mıyız? O zaman size görev, 1 Kasım'da gece gündüz, sabaha kadar çalışın, ilk teşekkür mitinglerinden birini Kocaeli'de yapacağım inşallah" dedi. 

Kocaeli gençliğinin her yeri şenliğe, coşkuya çevirdiğini söyleyen Davutoğlu, "Allah sizden razı olsun, Allah coşkunuzu eksik etmesin, bu ülkeye sevdanızı, bu ülkeye beslediğiniz o muhabbeti gönlünüzden hiç eksik etmesin. Allah'a emanet olun" diye konuştu. 

Mitinge, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, eski Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün de katıldı. 

(Bitti)