"Arşivler başlı başına beraat vesikası"

"Arşivler başlı başına beraat vesikası"
"Arşivler başlı başına beraat vesikası"
- Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gök: "Arşivlerimizde Ermeni soykırımı ile alakalı herhangi bir vesika çıkmamış olması bile başlı başına bir beraat vesikası olarak karşımızda durmaktadır"

KOCAELİ (AA) - ŞAHİN OKTAY - Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nejdet Gök, "Gerek İstanbul 'daki Osmanlı Arşivleri, gerekse Londra Osmanlı Türk Büyükelçiliği ve diğer elçilik arşivlerinde bizim bilinçli veya planlı bir şekilde soykırım veya katliam yaptığımızla alakalı tek bir belge bile bulunamamıştır" dedi.  

Nejdet Gök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1987'de Osmanlı arşivlerinde uzman olarak çalışmaya başladığını söyledi. Ermeni iddiaları konusunda özellikle arşiv vesikalarına dayalı yoğun çalışmalar yapıldığını anlatan Gök, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünce oluşturulan gruplar tarafından yapılan arşiv çalışmaları sonucunda tam 38 bin sayfadan oluşan külliyatın ortaya çıkarıldığını belirtti.

Gök, hazırlanan külliyat ve katalogların mikrofilmlerinin dünyanın en önemli arşiv ve kütüphanelerine yollandığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Gerek İstanbul'daki Osmanlı Arşivleri, gerekse Londra Osmanlı Türk Büyükelçiliği ve diğer elçilik arşivlerinde bizim bilinçli veya planlı bir şekilde soykırım veya katliam yaptığımızla alakalı tek bir belge bile bulunamamıştır. Osmanlı Devleti özellikle son döneminde, en azından 30 yıl boyunca dışişlerini Ermeni asıllı diplomatlara bırakmış, devletin dış dünya ile ilişkilerini Ermeniler yönlendirmiştir. Buna rağmen arşivlerimizde Ermeni soykırımı ile alakalı herhangi bir vesika çıkmamış olması bile başlı başına bir tezkiye ve beraat vesikası olarak karşımızda durmaktadır. Bunun en somut örneklerinden birisi de Londra Sefaret Arşivi'dir." 

Gök, konunun tarihçilerin yapacağı çalışmalar, sempozyumlar, kongreler çerçevesinde aktif ve çözüm getirici bir düşünceyle ele alınması gerektiğini söyledi.