Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Kocaeli'nde:

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Kocaeli'nde:
Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Kocaeli'nde:
- "(TRT'de yayınlanacak Filinta dizisi) "Hollywood türü bir yapım' deniyor. Hollywood türü yapım önemli ama Hollywood'da çekim teknikleri, makyaj kabiliyeti var ama bu tarih, bu karakterler, bu zenginlik yok. O, bizde var" -"Osmanlı'yı zaten ayakta tutan, büyüten adalet anlayışıydı. Bugün de en çok muhtaç olduğumuz şey, aslında toplumu bir arada tutan temel yapı adalet kavramıdır"

KOCAELİ (AA) - Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, TRT ekranlarında yayınlanacak Filinta dizisine ilişkin, "Hollywood türü bir yapım' deniyor. Hollywood türü yapım önemli ama Hollywood'da çekim teknikleri, makyaj kabiliyeti var ama bu tarih, bu karakterler, bu zenginlik yok. O, bizde var" dedi.

Çekimlerin yapıldığı İzmit ilçesindeki Seka Film Platosu'nu gezen ve tanıtım galasına katılan Akdoğan, burada yaptığı konuşmada, diziden çok şey beklediğini söyledi.

Akdoğan, Kocaeli'ndeki film platosunu çok beğendiğini ve  Türkiye 'nin buna ihtiyaç duyduğunu belirterek, Osmanlı dönemine ait sokak ve caddenin birebir yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.

"Bu diziyi yapmak ne kadar zorsa bu platoyu kurmak da aslında o kadar zor" diyen Akdoğan, "Bütün bunların bir araya gelmesi gerçekten büyük başarı. Yapımcı şirketi de kutluyorum. Pera, birebir canlandırılmış, sadece görüntü olarak değil, binalarının da dizide kullanılıyor olması, önemli bir farklılık" ifadesini kullandı.

- Dizilerde sınıf atladık

Akdoğan, TRT ve yapımcı şirketin çok iddialı bir dizi hazırladığını, diziden çok şey beklediklerini kaydederek, son dönemde çok fazla dizi yapıldığını anlattı.

Dizi sektöründe çıtanın biraz daha yukarı çekildiğini aktaran Akdoğan, her bölümün sinema ayarında olduğunu dile getirdi.

Akdoğan, TRT'de yayınlanan "Diriliş" dizisi ile büyük gurur duyduklarını, şimdi de Osmanlı dönemine ait polisiye dizi Filinta'yla da gurur duyacaklarına emin olduklarını vurgulayarak, "Seyrettiğimiz bu 10 dakikalık bölüm bile gerçekten bizi mesrur (sevinçli) etti ve televizyon başına bütün vatandaşlarımızı bağlayacağını gösterdi" değerlendirmesinde bulundu.

Dizideki "Mustafa Filinta" karakterinin adalet ve hakkaniyet arayışında olduğuna işaret eden Akdoğan, "Öncelikle kendisine kurulan tuzağı, kumpası boşa çıkarmaya çalışıyor. O dönemde de tabii birtakım entrikalar, tuzaklar, kumpaslar yapılıyormuş. O dönemde de adalet ve hakkaniyet önem taşıyordu. Osmanlı'yı zaten ayakta tutan, büyüten adalet anlayışıydı. Bugün de en çok muhtaç olduğumuz şey, aslında toplumu bir arada tutan temel yapı adalet kavramıdır" şeklinde konuştu.

Akdoğan, sanatta çıtayı yukarı çekmenin ve sanat şaheseri meydana getirmenin önemli olduğunu belirterek, konunun toplumsal duyarlılık ve sorumluluk boyutunun da bulunduğunu bildirdi.

"Bu tür diziler aslında bunu da gösteriyor" diyen Akdoğan, şunları dile getirdi:

"Kamu yayıncılığı, bu toplumsal sorumluluk açısından da büyük önem taşıyor. Böyle baktığımızda diziler bu fonksiyonu da görüyor ve son dönemde Türkiye'nin soft power'ı yani bölgesel gücü ve etkisi, yumuşak gücü bu diziler sayesinde biraz daha arttı. Balkanlar'dan Kafkaslar'a, Ortadoğu'ya kadar Türkiye daha çok tanınıyor, daha çok biliniyor, merak ediliyor. Dizi sektöründeki bu gelişme hem ihracatımıza hem turizmimize hem de kültürel ürünlerimizin yayılmasına katkıda bulunuyor. Her açıdan gerçekten Türkiye'nin tanıtımına ciddi katkılar sağlayan sektör oluşmuş durumda ve 'bu iki dizi filmimiz buna daha çok katkı yapacaktır' diye inanıyorum."

- "Hollywood'da, bizdeki tarih, karakter ve zenginlik yok"

Dizinin makyajından, çekim tekniklerine kadar ciddi destekler alındığını ifade eden Akdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Burada asıl başarıyı sağlayan insanımız. 'Hollywood türü bir yapım' deniyor. Hollywood türü yapım önemli ama orada o çekim teknikleri, makyaj kabiliyeti var ama bu tarih, bu karakterler, bu zenginlik yok. O, bizde var. İşte bu sanatsal özelliklerle, bu tarihin, geçmişin, kültürün bir araya getirilmesi inanıyorum ki daha büyük yankı meydana getirecektir. 'Bugün teşvik, destek olsun' diye buradayız. Bu yapımın tutmasını, başarılı olmasını diliyorum. Gerçekten de büyük beklentilerimiz var. 'İnşallah daha büyük başarılara hep birlikte imza atarız' diye temenni ediyorum. Bütün arkadaşlarımıza, oyuncularımıza, senaristlerimize, makyözünden tutun da yapımcısına, kim varsa emeği geçen, alın teri döken herkesi kutluyorum. Hayırlı olmasını diliyorum."

- Dizinin yapımcısı Özkan

Filinta dizisinin yapımcısı Burhan Özkan da tür "delilik" addedilen, etrafındaki aklı başında insanların "kanatsız uçmak" diye tarif ettikleri yatırımın içinde olduklarını söyledi.

"Bu kanatsız uçulan plato diliyoruz ve umuyoruz ki Türkiye'nin dünyadaki soft power mücadelesine, yeni Türkiye'nin dünyada kendisini kültür masasında medeniyetiyle eşit hissetmesine yol açacak ürünler yapar" diyen Özkan, bu topraklar üzerine anlatılacak hikayelerin medeniyete müthiş şeyler kattığını ve katmaya da aday olduklarını aktardı.

Özkan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'na teşvikleri ve destekleri için teşekkür ederek, "Başbakan Yardımcımız Yalçın Akdoğan'ın katılımları da bize büyük motivasyon oldu, teşekkür ediyorum. TRT Genel Müdürü Şenol Göka'ya da teşekkür ediyorum. TRT, kamusal kimliğin bir parçası, Yeni Türkiye vizyonunun parçası olarak, tarihimizin insanımıza ve dünya insanlarına anlatılması noktasında rekabet ve motivasyon gücümüze çok önemli destek veriyor" ifadesini kullandı.

TRT ekranlarında yayınlanacak "Filinta" dizisinin tanıtım galasına Başbakan Yardımcısı Akdoğan'ın yanı sıra Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, TRT Genel Müdürü Şenol Göka, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, dizinin set ekibi ve bazı oyuncuları ile davetliler katıldı.