Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:
- "AK Parti'nin faydasına olsa dahi Türkiye'nin faydasına olmayan hiçbir formülasyonun içerisinde biz bulunmayacağız" - "Temel önceliğimiz, milletimizin verdiği mesaj doğrultusunda bir hükümetin en kısa sürede kurulmasıdır ancak bunu yaparken de hükümetin bir geçici hükümet veya kısa süre sonra seçime gidecek bir hükümet olması değil, mümkünse anayasada tanınan 4 yıllık süreyi uyumlu bir şekilde dolduracak, Türkiye'nin 2019 seçimlerine kadar gideceği güçlü bir hükümetin kurulmasını sağlamak"

KOCAELİ (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık,  AK Parti 'nin faydasına olsa dahi Türkiye 'nin faydasına olmayan hiçbir formülasyonun içinde bulunmayacaklarını belirterek, "Temel önceliğimiz, milletimizin verdiği mesaj doğrultusunda bir hükümetin en kısa sürede kurulmasıdır ancak bunu yaparken de hükümetin bir geçici hükümet veya kısa süre sonra seçime gidecek bir hükümet olması değil, mümkünse anayasada tanınan 4 yıllık süreyi uyumlu bir şekilde dolduracak, Türkiye'nin 2019 seçimlerine kadar gideceği güçlü bir hükümetin kurulmasını sağlamak" dedi. 

Işık, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kocaeli Şubesinin iftar programındaki konuşmasında, MÜSİAD'ın çok önemli bir sivil toplum örgütü olduğunu söyledi. 

Türkiye'nin zor dönemlerinde çok doğru ve düzgün duruşlar sergileyen MÜSİAD'ın, 28 Şubat döneminde de doğruları en açık ve yalın şekilde ortaya koymasını bildiğini ifade eden Işık, kuruluşun Türkiye'nin evrilmesinde ve gelişmesinde son derece ciddi bir katkısı olduğunu vurguladı.

MÜSİAD'ın çalışmalarına değinen Işık, şöyle devam etti:

"Türkiye artık teknoloji düzeyini yükseltmek zorunda. Türkiye 1,7 dolar kilogram ihracat fiyatından en az ilk etapta 3 dolarlık kilogram fiyatına ulaşmak durumunda. Bunu düşük ve orta düşük teknolojiyle yapması mümkün değil. Bunu başarmanın tek yolu, yüksek ve orta yüksek teknolojilere daha fazla yatırım yapmak. Bu söylendiği kadar kolay değil. Bunları telaffuz etmek kolay ama gereğini yerine getirmek kolay değil. Dün Resmi Gazete 'de yayınlanarak yürürlüğe giren, Türkiye'nin orta yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerde Afro-Avrasya'nın üretim ve tasarım üssü olması vizyonuyla ortaya koyduğumuz Sanayi Strateji Belgesine MÜSİAD'ın önemli katkıları oldu. Daha sonra hayata geçirmeye başladığımız istihdamı, sanayiyi, üretimi ve yatırımı artırma paketinde de çok önemli kararları hayata geçirdik. Burada da yine MÜSİAD'ın çok önemli katkıları oldu. İnanıyorum ki önümüzdeki dönem Türkiye'nin sürdürülebilir büyümesi ve kalkınması için MÜSİAD önemli katkılar yapacak ve Türkiye'nin geleceğe yürüyüşünde MÜSİAD yine kendine düşen önemli rolü en güzel şekilde ifa edecek."

-"Millet bir koalisyon hükümetinin kurulmasını arzu etti"

Milletvekili genel seçimlerinde milletin iradesinin tecelli ettiğini ve koalisyon hükümeti kurulmasının zorunlu hale geldiğini dile getiren Bakan Işık, "Milli iradeye partimizin kurulduğu günden bugüne kadar inandığımızı ve milli iradenin gereğini yapmaktan geri durmayacağımızı, çekinmeyeceğimizi herzaman ifade ettik. Şimdi 7 Haziran seçimleriyle oluşan tablo bir koalisyon tablosu. Bu bize milletimizin verdiği önemli bir mesajdır. Milletimizin partimize verdiği mesajı en doğru, en iyi şekilde okumak bizim görevimiz ve bunu en iyi şekilde yapmanın gayreti içerisindeyiz" şeklinde konuştu. 

-"Güçlü bir hükümetin kurulmasını istiyoruz"

Işık, TBMM'de başkanlık seçiminin ardından hükümetin kurulması için çalışmalara başlanacağını anımsatarak "AK Parti olarak bizim temel önceliğimiz, milletimizin verdiği mesaj doğrultusunda bir hükümetin en kısa sürede kurulmasıdır ancak bunu yaparken de hükümetin bir geçici hükümet veya kısa süre sonra seçime gidecek bir hükümet olması değil, mümkünse anayasada tanınan 4 yıllık süreyi uyumlu bir şekilde dolduracak, Türkiye'nin 2019 seçimlerine kadar gideceği güçlü bir hükümetin kurulmasını sağlamak" ifadesini kullandı. 

AK Parti olarak hiçbir kırmızı çizgi koymadıklarını bildiren Bakan Işık, şöyle devam etti:

"Elbette her parti gibi kendi ilkelerimiz var, kendi önceliklerimiz var ama en temel önceliğimiz Türkiye. Türkiye'nin faydasına olan herşeyin altında AK Parti'nin imzası olacak. AK Parti'nin faydasına olsa dahi Türkiye'nin faydasına olmayan hiçbir formülasyonun içerisinde biz bulunmayacağız. Bu noktada önümüzdeki hafta yoğun bir koalisyon hükümeti görüşmelerine şahitlik edecek. Arzumuz ve isteğimiz güçlü bir hükümetin kurulması, arzumuz ve isteğimiz sürdürülebilir bir hükümetin kurulması, arzumuz ve isteğimiz uyumlu bir hükümetin kurulması."

-"Ekonomide tekrar ivme yakalamak durumundayız"

Türkiye'nin ekonomide tekrar ivme yakalayarak büyüme hızını yükseltme mecburiyeti bulunduğunu vurgulayan Işık, "Bunun için de istikrar olmazsa olmaz. İstikrar için de uyumlu ve istikrarlı bir hükümetin kurulması bizim için önemli. Bu açıdan hükümet kurma çalışmalarını büyük bir samimiyetle ve titizlikle ve büyük bir kararlılıkla devam ediyoruz" şeklinde konuştu.

Bölgenin içinden geçtiği durumun Türkiye'nin çok güçlü ve "proaktif" bir hükümete ihtiyacı olduğunu ortaya koyduğunu belirten Işık, "Böyle bir konjonktürde Türkiye'nin hükümetsiz kalması düşünülemez. Bu bilinçle çalışmalarımıza devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

-"Yerli otomobilde testlere başlayacağız"

Işık, Türkiye'nin başlayan ve devam eden önemli projeleri bulunduğunu, bunların bir an önce hayata  geçmesi için ellerinden gelen gayreti göstermek durumunda olduklarını kaydederek, hükümetin bir an önce kurulması temennisini dile getirdi.

Bakan Işık, şunları söyledi:

"Yerli otomobilde Mayıs ayının sonunda çok önemli bir duyuruyu yapmıştık. Şimdi yerli otomobilde bu çalışmalarımızı hızlandırdık. Hedefimiz bu yılın Ağustos ayının sonuna kadar 4 adet prototip aracın testlerine başlamış olmak. İnşallah 4 tane araç şu anda üretiliyor ve Ağustos ayının sonunda bu araçlar inşallah test sürüşlerine başlayacak. 2016 yılında da 30 ila 40 arasında aracı üretip her türlü arazi, iklim şartlarında bu araçların denemelerini yapmak ve 2020 yılından önce de bir Türk markasını hem Türkiye'nin hem dünyanın yollarına çıkarmak. Bunu önemsiyoruz. Bu proje Türkiye'nin uzun yıllardır hayalini kurduğu, hatta başlangıcının Abdülhamid döneminde olduğu ama maalesef o dönemden bugüne kadar pek çok sebepten hayata geçemeyen bir projenin hayata geçmesi olacak. İnşallah bu defa başaracağız. Bu defa 2020'den önce bir Türk markası yüzde 90'ın üzerinde yerli üretim oranıyla Türkiye'de üretilmiş olacak. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor."

Işık, hedeflerinin 2023 yılında Türkiye'yi dünyanın en güçlü 10 ülkesinden biri yapmak olduğunu kaydederek, dijital çağda Türkiye'nin güçlü bir oyuncu haline geleceğine ve yeni kurulacak hükümetin de bu bilinçle yoluna devam edeceğine inancını dile getirdi.

MÜSİAD Kocaeli Şube Başkanı Celal Ayvaz ise ramazan ayının tüm islam alemi için hayırlara vesile olmasını dileyerek "Müslümanlar bir vücut gibidirler. Bugün yeryüzünde bizim sahip olduğumuz nimetlerden mahrum olan müslüman kardeşlerimiz var. Dualarımız da dileklerimiz de Rabbimizden istediğimiz inşallah onların da bizler gibi huzur ortamlarında ramazanı eda etmeleridir" diye konuştu.

Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyada kan ve gözyaşı olduğuna dikkati çeken Ayvaz, "Yaşadığımız bu güzel vatanı içeriden ve dışarıdan karıştırıp huzurumuzu bozmak isteyenler var. Rabbim birliğimizi ve beraberliğimizi daim kılsın" şeklinde konuştu.