Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:
- "Şu ana kadar 362 binin üzerinde girişimcilik eğitimi verdik. Bunlardan 21 bin 292 işletme çıktı ve 352 milyon lira bu işletmelerimize bugüne kadar destek verdik" - "İstikrar ortamları, girişimciliği de yenilikçiliği de besleyen en önemli zeminlerdir. Bu zemini biz güçlü tuttuğumuz sürece, Türkiye'nin önü açık olacak"

KOCAELİ (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Şu ana kadar 362 binin üzerinde girişimcilik eğitimi verdik. Bunlardan 21 bin 292 işletme çıktı ve 352 milyon lira bu işletmelerimize bugüne kadar destek verdik" dedi.

Işık, Gebze Ticaret Odası ve KOSGEB işbirliğiyle gerçekleştirilen uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifika dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, girişimcisi olmayan bir ülkenin sürdürülebilir kalkınma ve başarı yakalama şansı olmadığını söyledi.

Sovyetler Birliği'nin "çöküşünün", girişimciliğin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini ifade eden Işık, devlet eliyle kalkınmanın dünyanın hiçbir döneminde başarılı olmadığını kaydetti.

Işık, girişimcilik konusunda Japonya tarihinden örnek vererek, "Japonya'yı 3-4 yüzyıllık çalışmanın bu hale getirdiğini kimse unutmamalı. Japonya dünyanın bir ucunda, Türkiye dünyanın tam ortasında. Japonya dünyanın bir ucunda bunu başardıysa bunun sebeplerini iyi öğrenmeliyiz. Girişimcilik, gerçekten bir ülkenin kalkınmasının temel dinamiğidir" şeklinde konuştu.

Dünyanın en büyük 10 şirketinden 7'sinin teknoloji alanında çalışan işletmelerden oluştuğunu anlatan Işık, bunların da küçük girişimcilerin kurduğu şirketler olduğunu bildirdi.

- "Yenilikçilik artık girişimciliğin de fark oluşturan alanı"

Işık, girişimci olunan alanda rakiplere fark atacak yeniliklerin önemli olduğunu belirterek, "Yenilikçilik artık bir hayat tarzı. Her işte yenilik yapmak durumundayız. Onun için dünya, yenilikçi ve girişimcilik kelimelerine çok fazla önem veriyor. İnovatif dediğimiz anlayış, her alanda dünyada en belirleyici kelimelerden iki tanesi oldu. Yenilikçilik artık girişimciliğin de fark oluşturan alanı" ifadesini kullandı.

Girişimcilik ve yenilikçiliğin istikrar ortamında yeşerebileceğini ifade eden Işık, Türkiye'nin istikrarı yakaladığı dönemde "şaha" kalktığını söyledi.

Işık, bu dönemlerle ilgili katılımcılara örnekler vererek, şöyle konuştu:

"2001 krizi, Türkiye'de girişimciliğe en büyük darbenin vurduğu kriz oldu. Krizlerin her türlü etkisini silebiliyoruz da girişimcilik ruhuna vurduğu darbeyi bertaraf edemiyoruz. AK Parti kuruldu ben de partide görev aldım. 2003 Haziran'da il başkanlığına seçildim. Bana gelen 10 kişiden 7'si kamu da işe girmek istiyordu. Hatta bir gün hiç unutmuyorum, sevdiğimiz girişimci, yanında 30-40 insan çalıştıran elektronik sektöründe faaliyet gösteren bir ağabeyimiz geldi, dedi ki 'Fikri Bey, bizim oğlanı belediyeye koyar mısın?' Dedim ağabey, 'Yanında 30 insan çalışıyor, bu senin tek oğlun, bunu belediyeye sokmak...' 'Yahu çok ısrar ediyor' dedi. Niye peki, '2001 krizinden sonra bizim çektiğimiz sıkıntıları gördü, 'Aman ben ne bu sıkıntıları çekerim ne de bu parayı isterim, bana sabit maaş lazım, beni belediyeye koyun.' Bir ülke için büyük zorluk burası... Neyse zar zor ikna ettik onu ve işine devam etti. İstikrar ortamları, girişimciliği de yenilikçiliği de besleyen en önemli zeminlerdir. Bu zemini biz güçlü tuttuğumuz sürece Türkiye'nin önü açık olacak. Biz devlet olarak işin düzenlemesi, desteklemesi, özendirilmesi, yönlendirilmesi ve denetlenmesinde olacağız. Kamu eliyle üretim yapmak yerine özel sektörü desteklemek."

Girişimcilik eğitimlerini çok önemsediklerini anlatan Işık, "Şu ana kadar 362 bininin üzerinde girişimcilik eğitimi verdik. Bunlardan 21 bin 292 işletme çıktı ve 352 milyon lira bu işletmelerimize bugüne kadar destek verdik. Bu desteğin ekonomik ve sosyal faydaya dönüştüğünü gördükçe bu eğitimleri de destekleri de arttırıyoruz" diye konuştu.

Işık, Türkiye'nin girişimci insan yapısına sahip olduğunu dile getirerek, devlet olarak bu insanları desteklediklerini bildirdi.

Girişimcilere verdikleri destekleri katılımcılara aktaran Işık, desteklerden yararlanarak işini kuran girişimciden 3 yıl gelir vergisi almayacaklarını ifade etti.

- "Büyük Türkiye hedefine hizmet eden işletmeler kurulsun istiyoruz" 

KOSGEB Başkanı Recep Biçer de KOBİ'lerin ekonominin can damarları olduğunu belirterek, ülkenin refah seviyesinin yükseltilmesindeki önemini vurguladı.

Küresel sorun olan işsizliğin çözümünün KOBİ'lerin güçlenmesiyle gerçekleşeceğini anlatan Biçer, şöyle devam etti:

"KOSGEB olarak KOBİ'lerin ihtiyaçlarına cevap verebilmek için çalışmaktayız. Bu kapsamda Kocaeli'de faaliyet gösteren iki müdürlük vasıtasıyla KOBİ'lerimize ve girişimcilerimize yeni destek programları kapsamında 45 milyon liraya yakın destek verdik. Sertifika alan arkadaşlarımızı kutluyorum. Sizlerden bir sonraki adım olan işletmelerinizi kurarken dikkatli davranmanızı, eğitimde karşınıza çıkan hususlara dikkat etmenizi ve kuracağınız işletmelerle KOSGEB yeni girişimci desteğine başvurmanızı bekliyorum. Yeni girişimci desteği kapsamında 100 bin liraya kadar destek vermekteyiz. Türkiye'de başarılı işletmeler kurulsun istiyoruz. Nesilden nesile aktarılacak, yenilikçi, kurumsallaşmış ve büyük Türkiye hedefine hizmet eden işletmeler kurulsun istiyoruz."

Konuşmaların ardından Bakan Işık, sertifika almaya hak kazanan 270'den temsili olarak 10'una belgelerini verdi.