Bilinçsiz gübreleme verimi düşürüyor

Bilinçsiz gübreleme verimi düşürüyor
Bilinçsiz gübreleme verimi düşürüyor
- KOÜ Arslanbey Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bobat: - "Tarımsal faaliyetlerdeki en büyük yanılgı, toprağın içindeki besin elemanlarından hangisinin eksik olduğunu öğrenmeden bilinçsiz gübreleme yapılması" - "Gübreleme, yeteri miktarda yapılmaz ya da gereksiz yere yapılırsa üretim, kalite ve verimlilik düşer, bitki ölüme kadar gider"

KOCAELİ (AA) - Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Arslanbey Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi ve Doğa Bilimci Prof. Dr. Alaeddin Bobat, tarımsal faaliyetlerdeki en büyük yanılgının topraktaki besin elemanlarından hangisinin eksik bulunduğunu öğrenmeden bilinçsiz gübreleme yapılması olduğunu söyledi.

Bobat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gübrenin tarımsal faaliyetlerdeki en önemli girdilerden biri olduğunu, son yıllarda ciddi oranda artan fiyatlar nedeniyle bilinçli daha da önem kazandığını anlattı.

Bilinçsiz gübreleme nedeniyle verilen gübrenin sonraki yıl yeterli olmadığını, bu nedenle kullanımının her geçen yıl arttığına dikkati çeken Bobat, gübre miktarı ve fiyatlardaki artışın üretim maliyetlerini de yükselttiğini kaydetti.  

Bobat, toprak analizinin gübreleme açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, analizle toprakta hangi bitki besin elemanlarının eksik olduğunun saptanması ve çıkan sonuca uygun gübrenin gerekli miktarda verilmesi gerektiğini dile getirdi. 

"Tarımsal faaliyetlerdeki en büyük yanılgı, toprağın içindeki besin elemanlarından hangisinin eksik olduğunu öğrenmeden bilinçsiz gübreleme yapılması" diyen Bobat, "Gübreleme, yeteri miktarda yapılmaz ya da gereksiz yere gübreleme yapılırsa üretim, kalite ve verimlilik düşer, bitki ölüme kadar gider. Bilinçsiz gübreleme sonucunda hem bitki zarar hem üretim zarar görüyor hem de toprak ve su kirleniyor. Biz hala toprakta ne eksik olduğunu bilmeden gübreleme yapmaya çalışıyoruz. 'Biz verelim, nasıl olsa yetişir' diyorlar ama öyle olmuyor. Gübrenin de suyun da fazlası zarar, o yüzden çiftçilerimiz gübreleme yapmadan önce mutlaka toprak analizi yaptırmalı" ifadesini kullandı. 

Bobat, bilinçli gübrelemenin yapıldığı ülkelerde sistemin denetime tabi olduğunu, her çiftçiye istediği kadar gübre kullandırılmadığını anlattı. 

- Organik solucan gübresi 

Son zamanlarda Kırmızı Kaliforniya solucanlarının dışkısından organik gübre üreten tesislerin açıldığına dikkati çeken Bobat, "Bu, bir halkalı solucan türü. Toprakta yaşıyor ve çürükçül besinlerle besleniyor. Atık olarak değerlendirilemeyecek ölçüdeki bitkisel maddeler bu solucanlara yem olarak veriliyor ve solucanlar bunu posa olarak dışarı atıyor" şeklinde konuştu.

Bobat, solucan dışkısından elde edilen organik gübrenin tarımsal faaliyetlerde son derece  faydalı şekilde kullanılabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Toprakta, hava veya suda gözle göremediğimiz birtakım canlılar var. Bu canlılar bakteri, mantar veya solucan olabilir. Bunların ekosistemdeki işlevi, toprağa veya suya karışmış olan çürükçül materyali ayrıştırarak tekrar doğaya kazandırmak. Solucanlar da bu işi yapıyor. Kırmızı Kaliforniya solucanları da bu işi daha iyi yapıyor. Daha hızlı ve daha üretken yaptığı için üretimde kullanılmak amacıyla bunlardan faydalanılabilir. Yapay ve fazla gübre yerine, yerinde ve zamanında gerekli miktarda solucan gübresi kullanarak bitkisel üretimi çok daha verimli hale getirebiliriz." 

Her solucandan gübre üretilemeyeceğine işaret eden Bobat, Kırmızı Kaliforniya solucanların üremesinin çok kolay olduğunu, ticari ölçekte gübre için milyonlarca solucan kullanmak gerektiğini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Kırmızı

  ,

  Hava

  ,

  doğa

  ,

  derece

  ,

  Bitkisel