Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, Kocaeli'de: (1)

Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, Kocaeli'de: (1)
Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, Kocaeli'de: (1)
- "(Avrasya Tüneli'nin inşaat çalışmaları) Geçtiğimiz pazartesi günü ÇED'ini onayladık, kıyamet koptu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti hükümetinin kendi mühendisleri, müteahhitleri aracılığıyla dünyanın ilk defa denemeye kalktığı cesaret edemediği ama Türkiye'nin denediği bir projeyi neden durdurmak istersin?" - "Muhalefet nasıl olmalı? 192 tane Birleşmiş Milletler ülkesinin, Çin'in, Amerika'nın, Almanya'nın, Fransa'nın, İngiltere'nin, Rusya'nın tüm dünya ülkelerinin, Türkiye'nin, Suudi Arabistan'ın uğraşıp da durduramadığı savaşı 'geldiğim gün durduracağım' diyen bir muhalefetle olmaz"

KOCAELİ (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Avrasya Tüneli'nin inşaat çalışmalarının devam ettiğini belirterek, "Geçtiğimiz pazartesi günü ÇED'ini onayladık, kıyamet koptu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti hükümetinin kendi mühendisleri, müteahhitleri aracılığıyla dünyanın ilk defa denemeye kalktığı cesaret edemediği ama Türkiye'nin denediği bir projeyi neden durdurmak istersin?" dedi.

Gölcük Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı'nda düzenlenen Gölcük Belediyesi Kentsel Dönüşüm Protokolü'nün imza töreninde konuşan Güllüce, artık 2023'ü hedeflemiş, 2071 vizyonunu ortaya koyan bir Türkiye olduğunu söyledi. 

Sokakların, caddelerin artık kendi gemisini, kendi uçağını yapan yeni Türkiye'ye yakışmadığını dile getiren Güllüce, artık bu milletin değerlerinin mimarisini yansıtan şehirlere ihtiyaç olduğunu dile getirdi. 

Güllüce, Türkiye'de tüm yapılanlara ve yapılacaklara karşı çıkan bir kesim olduğuna dikkati çekerek, "Keban Barajı'na hayır, Boğaz Köprüsü'ne hayır' diye, bugünkü anamuhalefet partisinin o zamanki gençleri günlerce İstanbul'da eylem yapmışlardır. Daha sonra aynı zihniyet milli savaş gemileri yapılırken de karşı çıktı. Hızlı trene karşı çıkıyor, metroya karşı çıkıyor. Elektriğinin yüzde 60'ını doğalgazdan elde eden bir ülke olmanın riskini aza indirelim istiyoruz. ÇED verdiğimiz her projeye her gün mahkemeye gidilip yürütmeyi durdurma çabaları harcanıyor" diye konuştu. 

- "Avrasya Tüneli'nin inşaat çalışmaları devam ediyor"

Avrasya Tüneli'nin inşaat çalışmalarının devam ettiğini hatırlatan Güllüce, "3 katlı tüneli dünyada ilk defa biz yapacağız. Bakın 'dünyada' kelimesini kullandıktan sonra bu çok daha dikkat edilmesi gereken bir şeydir. Boğazın altından ortasında raylı sistemi olan, altından üstünden tekerlekli araçların gidip gelebildiği çok dev bir proje yapıyoruz. Geçtiğimiz pazartesi günü ÇED'ini onayladık, kıyamet koptu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti hükümetinin kendi mühendisleri, müteahhitleri aracılığıyla dünyanın ilk defa denemeye kalktığı cesaret edemediği ama Türkiye'nin denediği bir projeyi neden durdurmak istersin?" ifadelerini kullandı. 

Güllüce, tüm bunlara nasıl karşı çıkılıyorsa kentsel dönüşüme de karşı çıkıldığını belirterek, şöyle devam etti:

"Bir sürü iftira, yalan, rantsal dönüşüm, belediye başkanlarıyla ilgili olur olmaz ithamlar... Türkiye 1946'ların tek parti diktatörlüğünün olduğu Türkiye değil. O zaman CHP  kızdığı adamı Aşkale'ye taş kırmaya yollarmış. Bunun filmi de var, onlarca romanı da var. Yani bilimsel bir iddia, belgeli bir iddia. 1946'nın CHP'si yok şimdi, demokratik, özgür bir Türkiye var. Biz hiç kimseyi yerinden edip, yurdundan edip de bir yere göndermeyiz. Şunu üstüne basarak söylüyorum, halka rağmen halk için 1950'de kaldı. 1950'ye kadar 'halka rağmen halk için' diye bir slogan vardı. Bu CHP'nin İspanya, İtalya ve Almanya gibi o zamanki diktatörlük yönetiminden kalma esinti cümleleriydi. Ama demokratik Türkiye'de Adnan Menderes'ten sonra 'yeter söz milletin' dendi, Recep Tayyip Erdoğan 'dan sonra da 'hem söz hem de karar milletindir' dedi. Cebren kentsel dönüşüm yapmak gibi bir derdimiz olmaz. Anlaşarak, uzlaşarak kentsel dönüşümü yaparız." 

- "Türkiye'de ciddi anlamda bir muhalefet boşluğu var"

Güllüce, geleceğin Türkiyesiyle ilgili aslı astarı olmayan vaatler verildiğine dikkati çekerek, "Önceki gün demiş ki 'ben geldiğim gün Ortadoğu'da barışı sağlayacağım.' Bu nasıl bir güçmüş ki anamuhalefet partisinin başkanı geldiği gün Ortadoğu'da barışı sağlayacak. Çin, Amerika, Rusya, Birleşmiş Milletlerin 192 ülkesi durduramıyor savaşı, Ortadoğuda barışı sağlayamıyor, o hemen gelecek o gün barış olacak. 'Durun' diyecek millet savaşmayacak" diye konuştu.

"Böyle gayriciddi bir anamuhalefet olur mu kardeşim" diyen Bakan Güllüce, şunları kaydetti:

"Biz halbuki anamuhalefetimizin de iş bilen, teknik şeyleri konuşan, yapılabilecek şeyleri söyleyen, yapılabilecek şeyleri eleştiren, bir şey söylediğimiz zaman, 'nasıl' diye birisi sorduğu zaman patır patır ona cevap verebilen bir anamuhalefete Türkiye'nin ihtiyacı var. Muhalefetin olabildiği yönetimlere 'demokrasi' deniyor, seçimin olabildiği yerlere değil. Peki muhalefet nasıl olmalı? 192 tane Birleşmiş Milletler ülkesinin, Çin'in, Amerika'nın, Almanya'nın, Fransa'nın, İngiltere'nin, Rusya'nın tüm dünya ülkelerinin, Türkiye'nin, Suudi Arabistan'ın uğraşıp da durduramadığı savaşı 'geldiğim gün durduracağım' diyen bir muhalefetle olmaz. Ekonomik olarak söyledikleri de aynı böyle komik şeylerdir. Oysa 'nasıl yapacaksın' bunu denildiğinde, biz nasıl diyorsak 'ulaşımı şöyle çözeceğiz, ekonomide refahı yüzde 7 kalkındırıp, şunu şunu yapacağız' diyorsak, nasılının cevabını veren bir anamuhalefete ihtiyacımız var. Türkiye'de ciddi anlamda bir muhalefet boşluğu var."

(Sürecek)