Dış ticaret istatistikleri

Dış ticaret istatistikleri
Dış ticaret istatistikleri
- KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu: "Rusya ile yapılan dış ticaretteki düşüş ve AB'de yaşanan ekonomik yavaşlama, Türkiye'nin ihracatta istenilen performansa ulaşılmasını engelledi"

KOCAELİ (AA) - Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Rusya ile dış ticaretteki düşüş ve Avrupa Birliğinde ( AB ) yaşanan ekonomik yavaşlamanın,  Türkiye 'nin ihracatta istenilen performansa ulaşılmasını engellediğini savundu.

Zeytinoğlu, dış ticaret rakamlarına ilişkin yazılı açıklamasında, kasım ayında ihracatın 13,1 milyar dolar, ithalatın ise 21,4 milyar dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Dış satımın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,5 azaldığını, ithalatın ise yüzde 0,2 arttığını belirten Zeytinoğlu, kasımda dış ticaret açığının yüzde 15,3 yükselişle 8,3 milyar dolara çıktığını ifade etti. Zeytinoğlu, şunları kaydetti:

"Rusya ile yapılan dış ticaretteki düşüş ve AB'de yaşanan ekonomik yavaşlama, Türkiye'nin ihracatta istenilen performansa ulaşılmasını engelledi. Dolar/avro paritesinin, avro aleyhine gelişmesi ve AB'de yaşanan ekonomik yavaşlamanın etkisiyle AB'ye olan ihracatımızın kasım ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,3 azalmasının ihracatımızdaki azalışta etkili olduğunu düşünüyoruz. Bununla beraber dış ticaret açığımızdaki artışta Rusya ile dış ticaretimizde oluşan düşüşün etkili olduğunu söyleyebiliriz."