Diyarbakır'da asılan afişe tepki

Diyarbakır'da asılan afişe tepki
Diyarbakır'da asılan afişe tepki
- İHSD Genel Başkanı Akbaş: - "Müslüman halkın inanç önderine, peygamberine hakaret edilmesini şiddetle kınıyoruz" - "HDP veya DBP gibi halkın inancına saldıran bu tür insan hakları ihlalcisi yapıların takipçisi olacağız"

KOCAELİ (AA) - İnsan Hakları Savunucuları Derneği (İHSD) Genel Başkanı Ali Akbaş,  Diyarbakır 'da DBP'li Yenişehir Belediyesinin, çocuk gelinlere dikkati çekmek için billboardlara astığı afişte, Danimarkalı bir karikatüristin "Hazreti Muhammed'e hakaret içeren" çizimini kullanmasını kınadıklarını bildirdi.

Akbaş, yaptığı yazılı açıklamada, Yenişehir Belediyesinin, afişle İslam peygamberine hakaret içeren ve Müslümanlarla ilgili farklı algılar oluşturmaya yönelik çabalarının kabul edilemez bir saygısızlık olduğunu belirtti. 

Tepkiler üzerine "yanlışlık oldu" denilerek durumun kapatılamayacağını kaydeden Akbaş, "Yüzde 99'u Müslüman bir ülkede hiç kimsenin peygamber efendimize bu şekilde hakaret etmeye hakkı yok. Bu yanlışlık nedense hep inançlı insanlar için yapılıyor. Müslüman halkın inanç önderine, peygamberine hakaret edilmesini şiddetle kınıyoruz. Bu daha evvelde çarşaflı kadınları zincire vurulmuş gösterip, aşağılayan DBP anlayışının ilk icraatı değildir" ifadesini kullandı.

Başta Diyarbakır halkının tepkisi üzerine afişin kaldırılıp özür dilenmesini "inandırıcı değil komik bulduklarını" bildiren Akbaş, şunları kaydetti:

"(Bizler Meclise) sloganıyla dindar Kürt halkından da oy alan DBP, bu afiş skandalıyla gerçek yüzünü ortaya koyarak, maskesini düşürmüş, dine ve dindara bakış açısını ortaya koymuştur. Belediye başkanlarından, Meclis'e taşıdıkları vekillere kadar, HDP'nin temsilcileri asla 'Biz' olmayıp, İslam peygamberine hakaret eden din düşmanlarıdır. İnançlara saldırı ve inançlarından dolayı insanları aşağılayarak ayrımcılık yapmak, vicdanlı hiç kimsenin kabul edemeyeceği bir insan hakları ihlalidir. Dernek olarak, HDP veya DBP gibi halkın inancına saldıran bu tür insan hakları ihlalcisi yapıların takipçisi olacağız."