Doğal Atıksu Arıtma Sistemleri Çalıştayı

Doğal Atıksu Arıtma Sistemleri Çalıştayı
Doğal Atıksu Arıtma Sistemleri Çalıştayı
- Çalıştay, Yunanistan, Ermenistan, Gürcistan, Romanya, Moldova ve Ukrayna'dan uzmanların katılımıyla Kocaeli'nde başladı

KOCAELİ (AA) - Doğal Atıksu Arıtma Sistemleri Çalıştayı, Kocaeli'nin İzmit ilçesinde başladı.

Leyla Atakan Kültür Merkezi'nde düzenlenen çalıştayda konuşan Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürü İlhan Bayram, katılımcılara İzmit Körfezi'ndeki temizlik çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Yaklaşık 15 yıl önce körfezin kötü kokular yaydığını, denize girilemediğini ifade eden Bayram, İSU'nun 15 atık su arıtma tesisi, 570 milyon lira bütçe ve 2 bin çalışanıyla görev yaptığını kaydetti.

Bayram, gelecek nesillere temiz çevre bırakmak için çalıştıklarını dile getirerek, "Sanayi kuruluşlarının atık su çıkışlarındaki kimyasal parametreleri inceleniyoruz. Bizlere çalışmalarımızda destek veren üniversitelerimize teşekkür ediyorum. Çalıştayda yapılacak çalışmaların bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim" şeklinde konuştu.

Karadeniz havzasındaki ülkelerin çevreci, düşük maliyetli ve az enerji kullanmasının amaçlandığı, verimli teknoloji, yapay sulak alanlarında doğal arıtma sisteminin geliştirilmesi ve uygulanmasının teşvik edildiği proje kapsamındaki çalıştaya İSU, Yunanistan'ın Kavala Belediyesi Su ve Kanalizasyon Kurumu (DEYAK), Democritus Üniversitesi (Yunanistan), Amerikan Üniversitesi (Ermenistan), İlia Devlet Üniversitesi (Gürcistan), Tuna Deltası Ulusal Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (Romanya), Odessa Devlet İdaresi (Ukrayna), Eco-TIRAS Uluslararası Nehir Sahipleri Derneği (Moldova) ve Yalova Üniversitesinden uzman ve akademisyenler katılıyor.

Çalıştay, 3 Aralık Çarşamba sona erecek.