DSP Genel Başkanı Türker:

DSP Genel Başkanı Türker:
DSP Genel Başkanı Türker:
- "(MİT tırlarının durdurulması) Tırlarla ilgili operasyon olduğundan bu yana tırlarda 3 şey olduğunu ama yalnız 2 şeyin adını verdik. Biz altınların adını verdik, dolarların adını verdik, silahları söylemekten kaçındık"

KOCAELİ (AA) ? DSP Genel Başkanı Masum Türker, "Tırlarla ilgili operasyon olduğundan bu yana  tırlarda 3 şey olduğunu ama yalnız 2 şeyin adını verdik. Biz altınların adını verdik, dolarların adını verdik, silahları söylemekten kaçındık" dedi.

Türker, partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, 12 yıldır iktidar partisi ve muhalefetin parlamentoda görevlerini yerine getirmedikleri belirterek, partilerin milli iradeyi gerçekten sahiplenmediklerini ifade etti.

Seçimin en önemli faydasının gizli kalan bazı konuların gündeme getirilmesi olduğunu vurgulayan Türker, şunları söyledi:

"Gündeme gelen sorunların başında, Cumhuriyet gazetesinin tırlarla ilgili fotoğrafları yayınlamasıdır. Bu konuda biz DSP olarak büyük memnuniyet duyduk. Çünkü tırlarla ilgili operasyon olduğundan bu yana bu tırlarda 3 şey olduğunu ama yalnız 2 şeyin adını verdik. Biz altınların adını verdik, dolarların adını verdik, silahları söylemekten kaçındık. Çünkü silahların ortaya çıkması, o dönemin Başbakanı ve o dönemin Dışişleri Bakanı, yani günümüz Cumhurbaşkanı ve Başbakanının Lahey Adalet Divanı'nda insanlık suçuyla yargılanmalarına neden olabilecek kadar vahim bir durumdu."

"Eğer bu tırlar yalnız silah taşısaydı arama yapılırken hiçbir tepki gösterilmesine gerek olmayacaktı" ifadesini kullanan Türker, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu silahları taşımak normaldir ve MİT veya başka bir güvenlik kuruluşu gösterilince hiçbir işlem yapılmaz ve dosya kapanır. Ama Cumhuriyet gazetesine yansıyan boğuşmaların nedeni, o silahların altındaki altınların ve dolarların görülmemesidir. O dolarları gönderenler seri numaralarını da almışlar. O seri numaraları taşıyan dolarlar, İŞİD'in elinde maaş olarak dağıtılıyor. Altınlar taşındı ve Türkiye 'yi de ilgilendiren, hala Sarraf'ın İran 'da tutuklu olan ortağından sorgulanan ve hesabın Sarraf'ın vermesi gereken kayıp 2 buçuk milyar dolarla ilgilidir."