Eylül ayı işsizlik rakamları

Eylül ayı işsizlik rakamları
Eylül ayı işsizlik rakamları
- KSO Başkanı Zeytinoğlu: - "Eylül ayından itibaren işsizlik oranlarında sezonsal artış olur"

KOCAELİ (AA) - Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, eylülden itibaren işsizlik oranlarında sezonsal artış yaşandığını bildirdi. 

Zeytinoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, eylül dönemi işsizlik oranının yüzde 10,5 olarak açıklandığını belirterek, işsizlik oranında çok hızlı artış olduğunu vurguladı.

Zeytinoğlu, "Eylül ayından itibaren işsizlik oranlarında sezonsal artış olur ama bir evvelki aya göre 0,4 puanlık artışın çok olduğunu düşünüyoruz. TÜİK, bu anketleri yaparken uyruk sormuyor. Bilindiği gibi ülkemize 1,5 milyonun üzerinde mülteci geldi. Eylül ayında işsiz sayısının çok arttığını görüyoruz. Tabii bu durum işsizlik oranımızı yükseltiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Zeytinoğlu, Maliye Bakanlığınca açıklanan bütçe rakamlarına değinerek, "Kasımda bütçe giderlerinde yüzde 16,8 artış olmasına rağmen 3,6 milyar lira  fazla verdik. Giderler enflasyon kadar artsaydı 2,2 milyar lira daha fazla verebilirdik" ifadesini kullandı.

Orta Vadeli Program'da öngörülen bütçe açığıyla ilgili oranın tutturulacağını düşündüklerini aktaran Zeytinoğlu, hedefin denk bütçe olması gerektiğini kaydetti.