Fed'in faiz kararı

Fed'in faiz kararı
Fed'in faiz kararı
- Kocaeli Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bayraktutan: - "Önümüzdeki 3 aylık dönemde ortaya çıkacak yeni veriler, aralık ayında mini düzeyde de olsa faiz arttırımı başlangıcını beraberinde getirebilir" - Gebze Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yanıkkaya: - "Eğer Çin'deki durum daha fazla derinleşme ihtimali gösterirse büyük ihtimal Fed'in faiz arttırma kararı 2016'ya sarkacaktır"

KOCAELİ (AA) - Kocaeli Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz arttırmama kararına ilişkin, "Önümüzdeki 3 aylık dönemde ortaya çıkacak yeni veriler, aralık ayında mini düzeyde de olsa faiz arttırımı başlangıcını beraberinde getirebilir" dedi. 

Bayraktutan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fed'in aldığı kararda ABD ekonomisinin kendi iç dinamiklerinin belirleyici olduğunu belirterek, işsizlikle ilgili bir hayli mesafe alındığını ama hedef olarak daha düşük oranların telaffuz edildiğini, enflasyonun da çok düşük seyretmesinin durgunluk kaygısı bağlamında yorumlandığını söyledi. 

Fed'in, faiz arttırımının uluslararası sermaye hareketlerinde oluşturacağı etkiye de odaklandığına dikkati çeken Bayraktutan, şöyle konuştu:

 "Çin başta olmak üzere yükselen piyasa ekonomilerinde sermaye akışlarında oluşabilecek olumsuz gelişmelerin dünyadaki büyüme performansına olası olumsuz etkileri, Fed'in kararında etkili olan ikinci unsur. Oradaki tablonun da birkaç ay içinde toparlanması mümkün olmadığına göre benim kişisel değerlendirmem ekim ayı da faiz arttırımı için erken bir zaman olacak. Bu toplantıdan çıkan sonuçları okuduğumuz zaman, önümüzdeki 3 aylık dönemde ortaya çıkacak yeni veriler, aralık ayında mini düzeyde de olsa faiz arttırımı başlangıcını beraberinde getirebilir. Maksimum 25 baz puan gibi, belki 10-15 baz puan gibi daha düşük oranlarla da başlanabilir."

- "İç politik istikrarımız dolar/TL kuruna çok daha önemli etki yapacak"

Türkiye 'nin içindeki belirsizliklere ilaveten dış belirsizlik faktörünün de varlığını korumaya devam edeceğine işaret eden Bayraktutan, "1 Kasım'da yapılacak seçimlerin ardından oluşacak tablo, dolar/TL kurunda en az Fed'in pozisyonuyla eşdeğer bir sonuç yaratacak. Diğer bir ifadeyle, dolar/TL kuru açısından Fed'in atacağı adımlar kadar kendi iç politik istikrarımızı oluşturmamız çok daha önemli etki yapacaktır" ifadelerini kullandı. 

Prof. Dr. Bayraktutan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) doların Türk lirası karşısında aşırı değerlenmesine müdahale noktasında Fed'in kararına göre tavır aldığını hatırlatarak, "Bence TCMB'nin Para Politikası Kurulu çok basiretli bir yaklaşım içinde. Yani ABD'de olup bitenlere dair aldığı sinyaller ya da yaptığı tahminler isabetli oldu. Yeni bir seçimin arifesinde faiz arttırmak gibi bir politika aracını devreye sokamazdı. Bu koşullar altında Merkez Bankası'nın Fed'in duruşuna bağlı bir değişime gitmesi için de bir neden ortaya çıkmış değil"  değerlendirmesinde bulundu.

- "Çin'deki durum derinleşirse faiz arttırımı 2016'ya sarkacaktır"

Gebze Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Halit Yanıkkaya ise Fed'in ABD ekonomisini canlandırırken diğer ticaret yaptığı ülkelerin ekonomilerini de batırmaması gerektiğini kaydetti.

Yanıkkaya, "Son 3 aydır 'Fed her an faiz arttırabilir' şeklinde bir beklenti vardı ama en son Çin'den gelen rakamlar, Çin'in büyümesinin ve ticaretinin zayıflıyor olması Fed'in faiz arttırmama kararının temel sebebi olduğunu düşünüyorum. Eğer Çin'deki durum daha fazla derinleşme ihtimali gösterirse büyük ihtimal Fed'in faiz arttırma kararı 2016'ya sarkacaktır" değerlendirmesinde bulundu. 

Fed'in aldığı kararın orta vadede TCMB'nin de elini güçlendirdiğini dile getiren Yanıkkaya, "Nihayetinde doların TL karşısında değerlenmesi sadece Fed'in kararıyla alakalı değil. TL'nin değer kaybetmesi ciddi boyutlara ulaştığı için ister istemez Merkez Bankası faiz arttırımına gidecektir. Fed'in dün akşam aldığı karar TCMB'ye bir süre daha faizi arttırmadan bekleme fırsatı vermiştir" dedi.