"Filinta" dünyaya açılıyor

"Filinta" dünyaya açılıyor
"Filinta" dünyaya açılıyor
- Kocaeli'deki Seka Film Platosu'nda çekimleri süren, Osmanlı dönemindeki yeraltı dünyasını anlatan TRT'nin sevilen dizilerinden Filinta'nın, Ortadoğu ve Güney Amerika'daki 30 ülkeye satıldı - Dizinin Genel Koordinatörü Çoban: - "Biz artık sadece Türkiye'nin en iyi prodüksiyonlarından, en iyi dizilerinden biri değiliz. Aynı zamanda hem seyirci anlamında hem de içerik ve senaryo anlamında bu ülkelere yayılmış durumdayız"

KOCAELİ (AA) - Osmanlı dönemindeki yeraltı dünyasını anlatan TRT'nin sevilen dizilerinden Filinta'nın, Ortadoğu ve Güney Amerika'daki 30  ülke tarafından satın alındı. 

Geçtiğimiz sezon TRT1 ekranlarının sevilen dizileri arasında yer alan  Filinta "Bir Osmanlı Polisiyesi", ikinci sezonuna Filinta "Bin Yılın Şafağında" ismiyle başladı. Hollywood tarzı aksiyon sahnelerinin bulunduğu yüksek bütçeli prodüksiyon Filinta, Türk televizyon tarihinin "İlk Osmanlı Polisiyesi" olma özelliği taşıyor.

Çekimleri Kocaeli'deki Seka Film Platosu'nda eski Beyoğlu, İstiklal Caddesi ve Pera'nın kopyasının inşa edildiği sette devam eden dizi,  Ortadoğu başta olmak üzere yabancı ülkelerde de ilgi görüyor.

Dizinin Genel Koordinatörü Mehmet Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, diziye bu sezon çok farklı, yeni bir dünyayla başladıklarını, geçen sezon Galata ve çevresinde geçen macera ile serüvenlerin, yeni dönemde artık tüm dünyaya yayıldığını söyledi.

Dizinin kahramanları Filinta Mustafa ve Bıçak Ali'nin Osmanlı'ya karşı yapılan operasyonlara karşı mücadele ettiğini, yeni bölümlerde  Avrupa 'dan Ortadoğu'ya bütün ülkelerde, o dönemin başkentlerinde operasyonlar yapacaklarını belirten Çoban, şunları söyledi:

"Özellikle senaryoda da kahramanlarımızın batı ülkelerindeki ve Ortadoğu'daki bütün başkentlere Mısır'a, Tunus'a, Şam'a, Halep'e gidecek olmasından dolayı dünyamız çok genişledi. Biz artık sadece Türkiye 'nin en iyi prodüksiyonlarından, en iyi dizilerinden biri değiliz. Aynı zamanda hem seyirci anlamında hem de içerik ve senaryo anlamında bu ülkelere yayılmış durumdayız. O yüzden bu ülkelerden Filinta'ya talep çok yoğunlaştı. Şu anda Filinta olarak biz yurtdışı Ortadoğu ve Güney Amerika bölgelerinde satışlarımızı tamamlamış olduk. Gerçekten ilgi çok fazla. Bunlar yaklaşık 25-30 ülkeyi kapsıyor ama görüşmelerimiz devam ediyor. Yaklaşık 60 ülkeye satmayı planlıyoruz"

Çoban, Türkiye'de dönemsel aksiyon, drama ve polisiye dizisi çekmenin zor olduğunu ve yüksek maliyetlere yol açtığını belirtti. Polisiye dizileri seyirciye kabul ettirmenin de kolay olmadığını dile getiren Çoban, şöyle dedi:

"1850-1910 yıllarını kapsayan bir dönemde geçen bir hikayeyi, polisiye ve aksiyon türünde anlatmak çok kolay değil ama gördüğüm kadarıyla Türk seyircisi Filinta'yı çok sevdi, benimsedi, bütün aksiyon zorluklarına sahip çıktı. Aksiyon sahnelerini çekmek çok zor. Çünkü Türkiye'de ciddi anlamda aksiyon sahnelerini kurgulayacak, bunları Hollywood tarzında uygulayacak insan ve yetişmiş malzememiz çok eksik. Olanlar da batı standartlarında değil. Geçen sezon Hollywood'dan yönetmenler getirdiğimiz gibi şimdi de yine stant koordinatörleri, stant kareografları getiriyoruz. Görselliği ortaya çıkaran dövüş ustaları getiriyoruz ve onlarla birlikte çalışıyoruz."

- "Bu işi para için değil prestij için yapıyoruz"

Dizideki dijital efektleri, üç boyutlu görselleri çok iyi yaptıklarını aktaran Çoban, "Şu anda para kazanamıyoruz. Buranın yatırımı ve maliyetleri çok yüksek. Sadece ana cast oyuncuları hesap edecek ve onların buradaki masraflarını düşünecek olursak, bu prodüksiyonun kar edecek olması, ortaklarından bundan diğer projelere yatırım için bir bütçe ayırmaları mümkün değil. Tek umudumuz yurtdışı satışlar ama zaten bu işi para için değil prestij için yapıyoruz" diye konuştu.  

Mehmet Çoban, ilerleyen bölümlerde kadroya sürpriz oyuncuların dahil olacağını da sözlerine ekledi.