Gençlik Merkezleri Halk Oyunları Türkiye Şampiyonası

Gençlik Merkezleri Halk Oyunları Türkiye Şampiyonası
Gençlik Merkezleri Halk Oyunları Türkiye Şampiyonası
- Kocaeli'nde başlayan şampiyonaya 22 ilden 600'e yakın yarışmacı katılıyor - THOF Başkanı Ozanoğlu: - "Türkiye'nin başında sentetik uyuşturucu belası var. Gençlerimizi bunlardan uzak tutuyor, ayakları yere sağlam basan, vatanına, milletine, bayrağına, İstiklal Marşı'na bağlı birer genç olarak yetiştirmek için çabalıyoruz"

KOCAELİ (AA) - Gençlik Merkezleri Halk Oyunları  Türkiye Şampiyonası, Kocaeli'nde başladı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün ev sahipliğinde Türkiye Halk Oyunları Federasyonunca (THOF) Atatürk Spor Salonu'nda iki kategoride düzenlenen şampiyonaya 14-18 ve 19-24 yaş gruplarında 22 ilden 600'e yakın yarışmacı katılıyor.

THOF Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu, törende Türkiye'nin dünyanın en büyük hazinesine sahip olduğunu söyledi.

"Bu kadar zengin kültür, bu kadar zengin giysi, bu kadar zengin enstrüman dünyanın hiçbir yerinde yok" diyen Ozanoğlu, "Bizlere miras bırakılan, emanet aldığımız, torunlarımıza bırakacağımız bu kültürü el birliğiyle Türkiye'nin dört bir yanında yaşatmak için federasyon olarak var gücümüzle çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

Türkiye'deki açılım politikasına işaret eden Ozanoğlu, "İşte bu gençlerimiz doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar el ele, kol kola, aynı havayı teneffüs ederek zaten açılımı gerçekleştirmişler" şeklinde konuştu.

Ozanoğlu, Türkiye'nin başında sentetik uyuşturucu belası bulunduğunu, gençleri bunlardan uzak tuttuklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Biraz sonra finallerde marifetlerini sergileyecek pırıl pırıl gençlerimizi ayakları yere sağlam basan, vatanına, milletine, bayrağına, İstiklal Marşı'na bağlı birer genç olarak yetiştirmek için çabalıyoruz. 780 bin kilometrelik bu kutsal toprakların her santimetrekaresine sahip çıkmak üzere Türkiye Cumhuriyeti'nin gençleri, size söz veriyoruz. Biz bu kültürü yaşatacağız ve ilelebet Türkiye, dünya üzerinde bu kültürle daha da zenginleşecek, daha da ileri gidecek."

Ozanoğlu, folklor ekipleri ile Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Muzaffer Çintemur'a teşekkür plaketi verdi. 

Şampiyonada "düzenlemesiz" kategorisinde Bolu, Çankırı, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, Kahramanmaraş, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Muğla, Muş, Siirt, Sivas ve Trabzon'dan, "düzenlemeli" kategorisinde de Adıyaman, Amasya, Artvin, Gaziantep, Giresun, Kırşehir, Kütahya ve Sivas'tan halk oyunları ekipleri mücadele edecek.

Şampiyona, yarın sona erecek.