Hakkari'deki terör saldırısı

Hakkari'deki terör saldırısı
Hakkari'deki terör saldırısı
- Saldırı, Bolu, Kocaeli, Karabük, Bartın ve Düzce'de protesto edildi

BOLU (AA) - Hakkari'nin Dağlıca bölgesindeki terör saldırısı, Bolu, Kocaeli, Karabük, Bartın ve Düzce'de protesto edildi.

Kocaeli'de Türkiye Gençlik Birliği (TGB) İl Başkanlığınca Cumhuriyet Parkı'nda düzenlenen eyleme katılanlar, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez, hepimiz Mehmetiz, öldürmekle bitmeyiz" sloganları attı.

Grup adına açıklama yapan TGB İl Başkanı Furkan Yüce, dün akşam saatlerinde yürekleri yangın yerine çeviren bir haber geldiğini, PKK 'nın alçakça pususuyla şehit verildiğini ve uykusuz gece geçirdiklerini söyledi.

Yüreği Mehmetçikle atan kalplerin acı ve öfkeyle dolduğunu ifade eden Yücel, "Sabrını ve umudunu kaybetmemeyi iyi bilen halkımız, artık isyan noktasındadır. Teröre karşı sabrımız kalmadı. Umudumuz milletimizde ve onun bağrından çıkan Mehmetçiğimizdedir" ifadesini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröre karşı mücadelesinin sonuna kadar haklı ve meşru olduğunu vurgulayan Yücel, sözlerini şöyle tamamladı:

"Mehmetçik, halkımızın ışığıdır. Abimiz, komşumuz, hepimiz Mehmetçiğiz. Türkiye, bugün en geniş cephede birleşerek teröre karşı Mehmetçiğin safında olmalıdır. Bugün siyasi apoletlerimizi söküp atalım, Mehmetçikle eşitlenelim. Türk milletini bölmeye kalkanlar, başarısız olacaklardır. Türk ve Kürt insanıyla bu millet birlik mevzisinde gerçek kardeşliği, barışı tahsis edecektir."

Bir süre oturma eylemi yapan grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.

- Bolu

Kent meydanında bir araya gelen yaklaşık 200 kişilik grup, Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle yürüyüşe başladı.

İzzet Baysal Caddesi'nden sloganlar atarak ilerleyen grup, zaman zaman durarak vatandaşları kendilerine katılmaya davet etti.

Grup, Bankalar Meydanı'na kadar, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez. Hepimiz Mehmetiz, PKK'ya yeteriz. Her Türk asker doğar" sloganları attı.

Grup, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından dağıldı.

- Karabük

Türk bayraklarıyla donatılan otomobillerle konvoy oluşturan vatandaşlar, teröre tepki gösterdi. 

Atatürk Bulvarı'nda araçlarıyla toplanan vatandaşlar, il merkezinde tur atarak Safranbolu ilçesine geçti.

Safranbolu Şehitler Anıtı'nda bir araya gelen grup adına açıklama yapan Sezgin Ergün, Hakkari'de şehit olan askerlere Allah'tan rahmet diledi.

Grup, açıklamanın ardından "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Ya Allah, Bismillah, Allahu Ekber", "Dişe diş, kana kan, intikam intikam" sloganları atarak ilçe merkezinde tur attı.

- Bartın

Hükümet Caddesi Arap Camisi önünde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, Türk bayraklarıyla Kemer Köprü Meydanı'na kadar yürüdü.

Çevredeki esnafın alkış, sürücülerin de kornalarıyla destek verdiği yürüyüş esnasında "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Ne mutlu Türküm diyene", "Bartın uyuma, şehidine sahip çık", "Kahrolsun PKK" sloganları atıldı.

Meydandaki Türkiye haritası anıtı önünde grup adına açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Sezai Hangişi, son günlerde artan terör olayları ve gelen şehit haberlerinin milletin yüreğini dağladığını söyledi.

Dün bir acı haberin de Dağlıca'dan geldiğini ifade eden Hangişi, "Son bir aydır hızla artış gösteren ve ocaklara yangınlar düşüren terörü lanetliyoruz. Yetkililer artık üzerine düşeni yapmalı, terörle müzakere değil, mücadele yolunu benimseyerek, şehitlerimizin kanını yerde bırakmamalıdır" dedi.

Yürüyüş, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla sonra erdi.

- Düzce

Akçakoca İlçesinde otomobil ve minibüslerle konvoy oluşturan grup, teröre tepki gösterdi.

Çuhallı Meydanı'nda yaklaşık 30 araçla toplanan grup, şehir merkezinde Türk bayraklarıyla tur attı.

Grup adına açıklama yapan Volkan Şanlı, şehit ve yaralılar için çok üzüldüklerini belirterek, "Bu tepki şehitlerimiz için az bile ama elimizden bu kadar geldi. Keşke daha fazlasını yapabilsek. Şehitlerimizin ailelerine Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum" dedi.

Grup, Türk bayrağını öptükten sonra dağıldı.